Sekret sprzedawcy rowerów, Jean-Jacques Sempé

Autor: Jean-Jacques Sempé
Tytuł: Sekret sprzedawcy rowerów
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 112

Rudolf Taburin jest znany z tego, że wie wszystko o rowerach. Od lat naprawia je, opowiada o nich i doradza innym, jakie modele będą najodpowiedniejsze i co należy usprawnić w ich jednośladach. Ma jednak pewien sekret, którego nie może nikomu zdradzić, bo naraziłby się na utratę klientów i wiarygodności. Niestety pech chce, że mężczyzna zaprzyjaźnia się z fotografem, który bardzo naciska na zrobienie mu zdjęcia. Ono może doprowadzić do ujawnienia tajemnicy Rudolfa.

Sekret sprzedawcy rowerów to książka napisana przez Jean-Jacquesa Sempe’ego, autora ilustracji przygód Mikołajka. Głównym bohaterem opowieści jest Rudolf Taburin, prowadzący warsztat rowerowy mężczyzna. Jest pracowity, dowcipny, lubiany i zna się na swoim fachu. Ma jednak pewien sekret, którego nie może nikomu wyjawić.

Fabuła pokazuje próby utrzymania w sekrecie pewnego faktu z życia głównego bohatera. Do tej pory jakoś mu się to udawało, radził sobie z udzielaniem wymijających odpowiedzi i odsuwaniem pewnych wydarzeń w czasie. Jednak w końcu przyszedł ten dzień, gdy Rudolf nie będzie mógł się wymigać.

Książka posiada piękne ilustracje, proste, ale klimatyczne. Barwy są oszczędne i raczej pastelowe, nie są zbyt wyraziste. Nie przeszkadza to w żaden sposób w odbiorze pozycji, wręcz przeciwnie – sprawia, że ma ona swój styl i niepowtarzalny klimat. Na dodatek w niektórych miejscach ilustracje uzupełniają dymki niczym w komiksie, które są dopełnieniem historii wydrukowanej obok.

Tekstu nie jest zbyt dużo. Niektóre strony mają go więcej, na innych to zaledwie jedna linijka. Jest on jednak bogaty w treść. Książka skierowana jest do młodszych czytelników, jednak i rodzice znajdą tu wiele wartościowych rzeczy i myślę, że niezależnie od wieku każdy będzie zadowolony z tej lektury.

Pozycja pokazuje uniwersalną historię o człowieku, który był kimś innym niż wydawało się pozostałym. Nie chcąc stracić wiarygodności stworzył wokół sobie nową historię, którą dzielił się z ludźmi. Nie mógł przyznać się do prawdy, bo robiąc to nieumiejętnie, bliscy stwierdzali, że ich okłamuje lub z nich żartuje. Lata trwał w kłamstwie nie tylko przed mieszkańcami miasteczka, lecz głównie sam siebie w nim utwierdzał. Jednak, jak wiadomo, kłamstwo ma krótkie nogi i prawda musiała w końcu wyjść na jaw.

Sekret sprzedawcy rowerów to niezwykle urocza, ciekawa opowieść. Pokazuje, że życie w kłamstwie nie jest dobre, a kreowanie swojej tożsamości w oparciu o nieprawdę niczego dobrego nie przynosi. Pozycja napisana jest w interesujący sposób, wciąga. Całość dopełniają ładne ilustracje. Ta książka trafi nie tylko do dzieci, lecz także do ich rodziców. Świetna, bez dwóch zdań.

Książkę poznałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

13 komentarzy:

 1. Książka wydaje się być ciekawa. Grafika okładki również mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale musze przynzać, że zapowiada się bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje mi się, że będę miała już prezent dla mojej siostry! Zaciekawiła mnie ta książka! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. lubię takie nie banalne fabuły, niby proste, ale kryją w sobie coś więcej, chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zwykle nie sięgam po tego typu powieści, ale czasem lubię wychodzić ze swojej czytelniczej strefy komfortu, więc nie wykluczam, że kiedyś sięgnę po tą powieść.

  OdpowiedzUsuń
 6. Niestety mnie ta książka nie zaciekawiła na tyle żebym po nią sięgnęła.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomimo tego jestem ciekawa tych pięknych ilustracji.

   Usuń
 7. Fabuła książki jest dość ciekawa, więc z pewnością warto sięgnać po tą pozycję

  OdpowiedzUsuń
 8. Zakupię dla Potworków brata. myślę, że się im spodoba. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. podoba mi się ta propozycja wydaje się taka idealna na jesienna porę, choć przyznam że moja lista książek jest długa i nie wiem czy zmieszczę kolejną

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytam sporo recenzji o książkach i praktycznie każda kusi, więc nie wiem czy tą w najbliższym czasie zdołam przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 11. Chętnie uwzględnię ten tytuł w planach czytelniczych, zapowiada się ciekawie, to może być coś dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sama jestem nia zauroczona tym bardziej, że jeszcze jje nie widziałam. A podasycasz to dodatkowo tym, że nie zdradzasz najważniejszego, czyli owego sekretu. Ciekawa pozycja nie ma co :) Kinga

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!