Zagrajmy! – Sherlock. Ostatnie wezwanie

Tytuł: Sherlock. Ostatnie wezwanie
Producent: Nasza Księgarnia
Wiek: 12+
Liczba graczy: 1-8

Kto z nas nie marzył o wcieleniu się w postać Sherlocka Holmesa i poprowadzenia śledztwa niczym sławny detektyw? Jest na to szansa, grając w karciankę Sherlock. Ostatnie wezwanie.

Gra to talia kart, karta pytań, instrukcja i rozwiązanie. W tym tytule gra skupia się na scenariuszu dotyczącym śmierci jednego z pasażerów na pokładzie samolotu. Na początku zabawy odczytywane jest krótkie wprowadzenie do historii. Każdy gracz otrzymuje trzy lub dwie karty w zależności od liczby grających osób. Uczestnicy mogą wykonać dwa ruchy – ujawnić wskazówkę z karty lub ją odrzucić. Warunkiem jest jednak odrzucenie minimum sześciu kart ze wskazówkami. Ujawnione karty kładzie się na stole, by wszyscy je widzieli. Odrzucone odkłada się na bok, można jednak przeczytać podkreślone fragmenty tekstu wszystkim graczom. Podczas zabawy można swobodnie rozmawiać i dzielić się teoriami na temat sprawy. Gdy wszystkie karty zostały odrzucone lub ujawnione, należy odpowiedzieć na pytania dotyczące śledztwa i zdecydować, co się stało. Po ustaleniu jednej wersji można odczytać rozwiązanie.

Zabawa jest oparta na „Q systemie”, czyli kooperacyjnej mechanice rozgrywki, która zakłada współpracę całej drużyny. Aby skończyć grę i zdobyć jak najwięcej punktów należy rozmawiać, dzielić się przemyśleniami, dedukować i analizować wszystkie poszlaki. Gracze nie zbierają punktów na swoje konta, lecz na wspólny rachunek, dlatego ważna jest kooperacja.

Sherlock to seria gier, które nie są ze sobą powiązane. Każda opowiada o czymś innym, mamy do rozwiązania inne śledztwo. Gry mają swoje własne scenariusze, lecz mechanika grania jest ta sama. W Polsce wyszło kilka tytułów z tej serii, mają one różne poziomy trudności.

Podczas gry zdobywa się punkty poprzez odrzucenie bądź nie odpowiednich kart. Zły wybór oznacza odjęcie punktów. Także odpowiedzi udzielane po zakończeniu rozgrywki mają znaczenie. Należy ustalić wspólną wersję i wybrać prawidłowe rozwiązania, by zdobyć punkty. Na końcu odczytuje się rozwiązanie i sprawdza, czy uczestnicy mieli rację.

Historia przedstawiona w tym tytule i rozwiązanie sprawy są interesujące, a ślady pozostawione na kartach wskazują najczęściej na dwie możliwości. Trzeba przeanalizować wszystkie fakty i domyślić się, co zaszło. Ustalenie wspólnej wersji, odpowiedzi na pytania i ocena, kto jest winy, co się stało, dlaczego pasażer zginął wymagają pogłówkowania… a czasem nawet pokłócenia się grupy, gdy ktoś próbuje przeforsować swoją wersję zdarzeń.

Karcianka jest ciekawa, wymaga od uczestników współpracy. Uczy nie tylko logicznego myślenia i analitycznego podejścia do sprawy, lecz także pozwala poczuć się jak prawdziwy detektyw. Gra jest dość długa, według pudełka rozgrywka trwa około godziny. Samo pozbycie się kart nie trwa długo, a im więcej osób bierze udział, tym szybciej się to dzieje. Najwięcej czasu zabiera ustalenie rozwiązania, odpowiedzi na pytania. Trzeba jednak przyznać, że zabawa jest świetna. Gra jest ładnie wykonana, ilustracje są spójne i klimatyczne. Minusem serii jest to, że są to tytuły jednorazowe. Nie można rozegrać ponownie tego samego scenariusza, ponieważ znamy już rozwiązanie i nie ma frajdy z powtórki. Mimo wszystko polecam wam tę grę. Jest ciekawa, wciągająca, pobudza szare komórki i można się przy niej naprawdę dobrze bawić. A potem możecie przekazać tę grę dalej, znajomym bądź rodzinie.

13 komentarzy:

 1. Gry inspirowane ulubionymi bohaterami z książek czy filmów często się dobrze sprzedają. Dla fanów to będzie gratka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapowiada się całkiem interesująco - dobra pozycja by spędzić wspólnie czas ze znajomymi podczas domówki ✌️

  OdpowiedzUsuń
 3. Szczerze mówiąc jakoś nigdy nie przepadałam za Sherlockiem i hego sposobami dedukcji - ale dla fanów tej postaci to na pewno nie lada gratka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś zaczytywałam się w przygodach Sherlocka H. Ta gra moze być ciekawym zajęciem na jesienne wieczory w domu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Gra idealna na spotkanie towarzyskie przy winku :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa gra i pomysł, wieki nie grałam w karcienkę. To dobre rozwiązanie na odciągniecie dzieci od komputerów. Musze je nią zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze nigdy nie czytałam żadnej książki o Sherlocku, nie jest to coś po co sięgnę również w najbliższej przyszłości. Jednak bardzo podoba mi się twój opis tej gry, myślę, że sprezentuje ją mężowi to jego klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 8. O jaka super sprawa. Najpierw myslałam, że to ksiązka, a być Holmsem to musi być super.

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam tej gry. Mam wiele gier od Naszej Księgarni, także karcianych, ale ta mi umknęła. Szkoda, że nie pokazałaś jak wyglądają karty. Nie lubię kupować kota w worku. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mogę pokazać kart, przykro mi. Każda ma informacje o sprawie, to by zepsuło zabawę. W tę grę można grać tylko raz.

   Usuń
 10. Coś zdecydowanie dla mnie, uwielbiam, kiedy pracują szare komórki. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. niestety nie miałabym z kim grać, ale bardzo lubię takie wymagające gry

  OdpowiedzUsuń
 12. Jako fanka Sherlocka jestem w szoku, że wcześniej o niej nie słyszałam! :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!