Seria Uczucia Gucia

Jak rozmawiać z dziećmi o uczuciach? Jak oswoić je z emocjami? Nie jest to łatwe zadanie opowiedzieć o tym, co dzieje się w środku nas, że czasem możemy być smutni, a za chwilę szczęśliwi, że czasem się boimy, a czasem nudzimy. Na szczęście rodzicom z pomocą przychodzą książki. Wydaje się coraz więcej pozycji skierowanych do maluchów na temat uczuć i emocji. Jedną z takich serii są Uczucia Gucia.

 

Gucio, główny bohater, jest jednorożcem, który ma tęczową grzywę. Jednak pod wpływem różnych emocji zmienia ona swoją barwę i w ten sposób łatwiej odgadnąć, w jakim nastroju jest Gucio. Jednorożec stara się dowiedzieć, co czuje i zastanawia się, jak sobie z tym poradzić. Zazwyczaj pomaga mu w tym ćwiczenie oddechowe, które wykonuje.

 

Każda książeczka składa się z niedługiej historyjki, pięknych ilustracji i specjalnie przygotowanych ćwiczeń oddechowych, które mają pomóc w opanowaniu emocji. Ilustracje są ładne, nie ma w nich zbyt wielu szczegółów i elementów tła, nie odciągają od treści, są jej uzupełnieniem. Ćwiczenia opisane są w kilku krokach, by pomóc najmłodszym w ich wykonaniu.

 

Celem serii jest pokazanie różnych oblicz uczuć. Dzieci nie zawsze wiedzą, co się z nimi dzieje, nie wszystkie emocje potrafią nazwać. Książki mają je oswoić, pokazując sympatycznego bohatera, który sam przeżywa różne rzeczy i zachowuje się odmiennie w zależności od tego, co czuje. To mądre, niedługie opowieści, w których mocną stroną są uzupełniające je ćwiczenia oddechowe. 

 

Autorką serii jest Aurélie Chien Chow Chine. Jest ona odpowiedzialna nie tylko za treść, lecz także za ilustracje. Pracowała jako graficzka, lecz jej zainteresowanie psychologią dziecięcą sprawiło, że powstała seria książeczek dla najmłodszych, w której wykorzystano sofrologię, czyli specjalną technikę relaksacyjną bazującą na ćwiczeniach oddechowych. Ma ona oswajać z emocjami, z którymi czasem trudno poradzić sobie samodzielnie, szczególnie dzieciom.

 

Myślę, że książki z serii Uczucia Gucia będą świetną pomocą dla rodziców, którzy chcą rozmawiać z dziećmi o emocjach i radzeniu sobie z nimi. Znajdziemy tu tytuły traktujące o złości, strachu, zazdrości, wstydzie, smutku, lecz także radości.  Sprawdźcie sami.

10 komentarzy:

 1. Cieszę się, że powstaje coraz więcej książek, które pokazują jak rozmawiać z dziećmi o uczuciach i które oswajają dzieci z uczuciami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o tej serii wiele dobrego i choć mamy w swoich zbiorach już sporo książeczek o emocjach - to podejrzewam,że i te do nas trafią :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chociaż małych dzieci nie mam , sama bym chętnie przeczytała te interesujące książeczki :-)
  krystynabozenna

  OdpowiedzUsuń
 4. Rozmowa o uczuciac to wcale nie taka prosta sprawa,dobrze,ze sa takiw książeczki:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki o uczuciach to chyba jedyna pozycja z literatury dziecięcej, którą można kupić dziecku i czytać zawsze! Tej serii jeszcze nie czytaliśmy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię książki dla dzieci o emocjach. Ta wydaje się interesująca. Aczkolwiek mój starszy syn jest na takim etapie, że jednorożce odpadają. 😄😄😄

  OdpowiedzUsuń
 7. Wow,to musi być interesujaca publikacja i śmiem nawet powiedzieć,że nadaje się nie tylko dla najmłodszych. Dorośli tez czasem jakos gubią się w gąszczu emocji i nie potrafią sobie poradzić. Jaka szkoda,ze nasze włosy nie zmieniają koloru jak grzywa Gucia,o ile pewne sprawy byłyby w życiu łatwiejsze ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Rewelacyjne książeczki lubię czytać włsnie takie książeczki dzieciom które są o emocjach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już o tej serii. Świetne książki dla najmłodszych. Nawet dorośli mają problem z wyrażaniem emocji.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 10. zastanawiałam się nad ta serią, ale nie byłam pewna, czy spodoba się moim dzieciakom, teraz już wiem, że trzeba w nią zainwestować :-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!