Niepopularni superbohaterowie – Watchmen

Superbohaterowie nie są zbyt popularni. Działają pod przykrywką dla własnego dobra, nikt nie zna ich prawdziwej tożsamości. Tak samo działa teraz policja – skrywają się za maseczkami, by wykonywać swoje obowiązki i czuć się bezpiecznie. Ktoś jednak ma dość tego porządku świata i dochodzi do morderstwa. Angela Abar, policjantka, chce dowiedzieć się, kto i dlaczego zabił jej kolegę po fachu. Wkrótce dojdzie jednak do kolejnej zbrodni, która spowoduje jeszcze większe zamieszanie w policji.

Watchmen to serial produkcji HBO, który nawiązuje zarówno do komiksu o Strażnikach, jak i produkcji filmowej sprzed kilku lat. W rolę główną w tym dziewięcioodcinkowym obrazie wciela się Regina King. Oprócz niej w obsadzie możemy podziwiać także Don Johnson, Jeremy’ego Ironsa, Tima Blake’a Nelsona czy Yahya Absul-Mateena II.

Scenariusz ma dwa główne wątki. Pierwszy dotyczy morderstwa policjanta, a także kolejnej zbrodni, która ma miejsce w kręgach mundurowych. Sprawy kryminalne i próby ich rozwiązania są ważne, jednak nie tylko one zajmują widza, który ogląda serial. Drugim ważnym wątkiem jest okrycie korzeni głównej bohaterki. Angela nie wie zbyt wiele o swoich przodkach, a ta wiedza może zmienić jej spojrzenie na niektóre sprawy.

Z boku toczy się jeszcze jedna historia, która pozornie nie dotyczy głównego wątku. Obserwujmy dojrzałego mężczyznę, który zachowuje się dość dziwnie. Nie wiemy, o co mu chodzi i co takiego robi i w jakim celu, jednak im dalej jesteśmy w fabule, tym lepiej go poznajemy i dowiadujemy się, czemu jego działania mogą wydawać się nie do końca normalne.

Serial porusza kilka ciekawych wątków. Interesująco wypada motyw poszukiwania swoich korzeni i tożsamości. Mimo że bohaterka to dojrzała kobieta, matka i żona, musi dowiedzieć się więcej o swojej rodzinie, by znaleźć swoje miejsce w świecie. Zweryfikuje to wiele jej poglądów i otworzy oczy na pewne sprawy, o których wcześniej nie myślała. Równie wciągający jest wątek dotyczący superbohaterów. Nie są oni obdarzeni mocami, to raczej ludzie, którzy zdecydowali się pomagać innym, nie ujawniając przy tym swej prawdziwej tożsamości. Nie są traktowani jak zło konieczne, nie są jednak też wychwalani pod niebiosa. Opinia publiczna nieco złagodziła swój osąd na ich temat w ostatnich latach, jednak nadal zamaskowani bohaterowie nie są u szczytu list popularności. Jest też wątek miłosny połączony ze stratą i tęsknotą. To nieco gorzki obraz kogoś, kto z powodu zakończonego związku stał się cyniczny i niedostępny.

Na plus wypadają też nawiązania do filmu, który miał swoją premierę w 2009 roku. Są nie tylko wspomniani bohaterowie tego obrazu, lecz nawiązuje się też do wydarzeń, które miały tam miejsce. To dobrze, że nie zignorowano istnienia faktu tego filmu.

Fabuła została skonstruowana tak, by wątki łączyły się ze sobą w odpowiednim momencie i odsłaniały skomplikowany system połączeń tkany przez cały sezon. Świetnie przemyślana, a jednoczenie dobrze nakręcona fabuła sprawiła, że od pierwszego odcinka wciągnęłam się w oglądanie. Główna bohaterka jest intrygująca, jednak i postacie drugoplanowe zajmują widza, który chce znać ich dalsze losy.

Watchmen to dobry serial, a o jego sukcesie świadczy nie tylko wysoka oglądalność, lecz także szereg nagród, które otrzymał. Nawet jeśli nie przepadacie za obrazami z superbohaterami, warto obejrzeć ten serial, bo jest w nim coś więcej niż walka dobra ze złem.

14 komentarzy:

 1. To może być dość ciekawy serial. Polecę go mojemu mężowi

  OdpowiedzUsuń
 2. Calkiem niezly serial,ale jqk narazie pełnometrażowka wciaz jest lepsza :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię seriale, ale nie mam czasu ich oglądać niestety

  OdpowiedzUsuń
 4. Superbohaterowie to nie do końca moje klimaty, aczkolwiek nie stronię od nich, więc może skuszę się na ten serial.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zupełnie nie wbijam się w takie klimaty serialowe, a nawet czytelnicze, dlatego niewiele wyniosłabym z oglądania, nawet jeśli dzieło obsypane nagrodami.

  OdpowiedzUsuń
 6. O ile ja nie oglądam telewizji i seriale to nie moja bajka, o tyle mężowi mogłoby się spodobać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie seriale, koniecznie muszę go odszukać. Pozdrawiam Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 8. Wędrówki po kuchni23 października 2020 18:59

  Ciekawie zapowiada sie ten serial. Ja na chwile obecną nie mam czasu na seriale, ale może kiedyś

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja jakoś nie mam głowy do seriali, ale ten mnie bardzo zainteresował. Lubię wielowątkowość.

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam w planach obejrzeć! Ale dopiero za jakiś czas.

  OdpowiedzUsuń
 11. Na pewno ciekawy, trzymający w napięciu serial. Ale ja ostatnio nie oglądam telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 12. mi się bardzo podobał klimat tego serialu, ale nie oszukujmy się, jest bardzo specyficzny i to po prostu trzeba lubić ;-)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!