Zagrajmy! – Rój

Tytuł: Rój
Producent: G3
Wiek: 9+
Liczba graczy: 2

Wyobraź sobie, że jesteś dowódcą owadów i masz za zadanie otoczyć królową przeciwnika. Dasz radę? Przekonajmy się, grając w Rój.

Rój to gra logiczna dla dwóch graczy. Zawartość pudełka to 22 płytki w dwóch kolorach – czarnym i białym. Na każdej z nich narysowano owada, który ma inny sposób poruszania się. Oprócz tego w pudełku znajdziemy instrukcję i porządnie wykonany worek, w którym można przechowywać owady. Płytki są zrobione z tworzywa sztucznego – są ciężkie, w dotyku przypominają kamień. Wypolerowane płytki oraz ładnie narysowane owady w różnych kolorach przyciągają wzrok.

Zasady gry nie są trudne, najbardziej skomplikowane może okazać się to, jak poruszają się dane owady. Na szczęście jest ich tylko pięć, więc w miarę szybko da się zapamiętać, kto jak przesuwa się na stole. Najważniejszym zadaniem jest otoczenie królowej przeciwnika – przy czym niezależnie od koloru płytki wszystkie owady tworzą jeden rój, który nie może zostać przerwany. Plusem jest to, że mamy możliwość nie tylko dołączania kamieni, lecz także ich przesuwania, a nawet stawiania ich na sobie, jeśli dozwolony jest taki ruch danym owadem.

O Roju słyszałam już dawno, ale nie miałam śmiałości w niego zagrać. Gdy jednak wczytałam się w instrukcję, zdałam sobie sprawę, że jest to przyjemna gra, w której można wykazać się sprytem. Gracze obierają taktyki, które według nich będą najlepsze do otoczenia królowej. Korzystają przy tym nie tylko z własnego koloru płytki, lecz także obserwują ruchy przeciwnika i mogą posiłkować się jego zagraniami. Należy też pamiętać o własnej królowej, która nie może zostać otoczona – a często podczas gry skupiamy się głównie na przeciwniku, co może przynieść nam porażkę.

Zaletą tej gry jest fakt, że jest ona skierowana do dwóch osób. Większość planszówek zakłada, że dwóch graczy wystarczy, a jednak gdy dochodzi do rozgrywki, okazuje się, że lepsza zabawa jest przy większej liczbie zawodników. Tu jednak nie ma tego problemu, co bardzo mi się podobało, bo niekiedy trudno znaleźć kolejnych partnerów do rozgrywki.

Drugą zaletą jest wykonanie – płytki, wypraska, woreczek są naprawdę świetnej jakości. Wszystko dodatkowo przywodzi na myśl wyglądem plaster miodu, co świetnie komponuje się w całość. Na uwagę zasługuje też instrukcja – napisana prostym językiem i bogato ilustrowana w przykłady do ruchów.

Rój to gra, w której można poćwiczyć spryt i logiczne myślenie. Jest też dobra do trenowania układania strategii. Rozgrywka zajmuje około dwudziestu minut i jest skierowana do dwóch graczy, co jest ogromną zaletą.

Rój sprawdzi się u was, jeśli lubicie kombinowanie i chcecie trochę pogłówkować. Jeśli nie macie z kim grać, wystarczy jedna osoba i już będziecie się świetnie bawić. Proste zasady i zwięzła instrukcja spodobają się tym, którzy nie mają czasu na zagłębianie się w dziesiątki zawiłych mechanik.

Za grę dziękuję Wydawnictwu G3.

 

3 komentarze:

  1. Dziękuję za polecenie tej gry.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się naprawdę interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  3. Idealnie sprawdzi się w roli prezentu.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!