Wielka księga psów i kotów, Zofia Stanecka

Autor: Zofia Stanecka
Tytuł
: Wielka księga psów i kotów
Seria: Basia
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 112

Psy czy koty to często najbliżsi przyjaciele człowieka. Ludzie traktują ich niemal jak równoprawnych domowników. Nie inaczej jest w świecie książkowej Basi, która sama marzy o psiaku. Jednak nie tylko czworonogi są bohaterami opowieści – Basia miała okazję poznać też inne zwierzaki. A o tym, jak dorastają, jak o nie dbać, jak się między sobą różnią opowiada między innymi nowa pozycja autorstwa Zofii Staneckiej, czyli Wielka księga psów i kotów.

Pomysł na stworzenie tej pozycji był bardzo ciekawy. Autorka skupiła się przede wszystkim na czworonożnych przyjaciołach człowieka, bo tytułowe psy i koty dostały najwięcej stron opisu. Jednak pod koniec książki pojawiają się też informacje o mniejszych milusińskich takich jak rybki, żółwie czy chomiki.

Autorka opisuje zwierzęta z perspektywy postaci ze swojej książki. Są informacje bardziej przyrodnicze, lecz też legendy. Bohaterowie opowiadają o tym, jak sami pozwali swoje zwierzątka i się z nimi zaprzyjaźniali. Głos oddany postaciom jest różnorodny, niektóre wypowiedzi są dłuższe, inne krótsze. Nie zabrakło do tego opowiadań, które pojawiają się na końcu działu. Nawiązują do świata Basi i pierwsze skrzypce grają w nich właśnie psy czy koty. To duży plus.

Jeśli chodzi o część „naukową”, to nie jest ona przesadnie rozbudowana. To ciekawostki, które mają pobudzić zainteresowanie dzieci, a nie je znudzić. Są krótkie i stylem dostosowane do wieku odbiorcy. Możemy podziwiać na przykład rozwój psiaka od szczeniaka do dorosłości czy obejrzeć różne rasy kotów.

Ilustracje do książki wykonała tradycyjnie Marianna Oklejak i muszę przyznać, że w tym przypadku jestem pełna podziwu. Niełatwo oddać wizerunki poszczególnych ras czy uchwycić ruch, a jej się to udało. Nie straciła przy tym swojego stylu, co było miłym zaskoczeniem. Ogromny plus za to, że poradziła sobie z tym trudnym zadaniem w tak świetny sposób.

Wielka księga psów i kotów to pozycja dla fanów czworonogów. Pozwoli dzieciakom dowiedzieć się czegoś więcej na temat zwierząt. Dzięki opowiadaniom nie jest to typowa książka popularnonaukowa, lecz coś z pogranicza, co było przyjemnym zaskoczeniem. Polecam gorąco!

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!