Wielka księga psów i kotów, Zofia Stanecka

Autor: Zofia Stanecka
Tytuł
: Wielka księga psów i kotów
Seria: Basia
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 112

Psy czy koty to często najbliżsi przyjaciele człowieka. Ludzie traktują ich niemal jak równoprawnych domowników. Nie inaczej jest w świecie książkowej Basi, która sama marzy o psiaku. Jednak nie tylko czworonogi są bohaterami opowieści – Basia miała okazję poznać też inne zwierzaki. A o tym, jak dorastają, jak o nie dbać, jak się między sobą różnią opowiada między innymi nowa pozycja autorstwa Zofii Staneckiej, czyli Wielka księga psów i kotów.

Pomysł na stworzenie tej pozycji był bardzo ciekawy. Autorka skupiła się przede wszystkim na czworonożnych przyjaciołach człowieka, bo tytułowe psy i koty dostały najwięcej stron opisu. Jednak pod koniec książki pojawiają się też informacje o mniejszych milusińskich takich jak rybki, żółwie czy chomiki.

Autorka opisuje zwierzęta z perspektywy postaci ze swojej książki. Są informacje bardziej przyrodnicze, lecz też legendy. Bohaterowie opowiadają o tym, jak sami pozwali swoje zwierzątka i się z nimi zaprzyjaźniali. Głos oddany postaciom jest różnorodny, niektóre wypowiedzi są dłuższe, inne krótsze. Nie zabrakło do tego opowiadań, które pojawiają się na końcu działu. Nawiązują do świata Basi i pierwsze skrzypce grają w nich właśnie psy czy koty. To duży plus.

Jeśli chodzi o część „naukową”, to nie jest ona przesadnie rozbudowana. To ciekawostki, które mają pobudzić zainteresowanie dzieci, a nie je znudzić. Są krótkie i stylem dostosowane do wieku odbiorcy. Możemy podziwiać na przykład rozwój psiaka od szczeniaka do dorosłości czy obejrzeć różne rasy kotów.

Ilustracje do książki wykonała tradycyjnie Marianna Oklejak i muszę przyznać, że w tym przypadku jestem pełna podziwu. Niełatwo oddać wizerunki poszczególnych ras czy uchwycić ruch, a jej się to udało. Nie straciła przy tym swojego stylu, co było miłym zaskoczeniem. Ogromny plus za to, że poradziła sobie z tym trudnym zadaniem w tak świetny sposób.

Wielka księga psów i kotów to pozycja dla fanów czworonogów. Pozwoli dzieciakom dowiedzieć się czegoś więcej na temat zwierząt. Dzięki opowiadaniom nie jest to typowa książka popularnonaukowa, lecz coś z pogranicza, co było przyjemnym zaskoczeniem. Polecam gorąco!

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

8 komentarzy:

 1. To naprawdę świetna propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 2. Basia to dośc popularne ksiązki dla dzieci, super że powstają kolejne cześci
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie książki są naprawdę bardzo fajne dla dzieci, pomagają im nie tylko zrozumieć świat ale i uczą ich jak np zajmować się zwierzakami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Seria o Basi jest mądra i ciekawa, zdecydowanie lubimy mieć w swojej domowej biblioteczce takie tytuły!

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że to odpowiednia książka dla mojej córki. Powiem jej aby sprawdziła w szkolnej biblioteczce czy mają książki Basi

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że jest to jedno z wydań, które może spodobać się mojej siostrze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Uwielbiamy psy oraz koty, a i Basia jest nam bliska. Chyba musimy zaopatrzyć się w ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam psy sama posiadam dwa, za kotami nie przepadam. Jednak pozycja jest o tyle ciekawa, że przedstawia oba gatunki i to jest spoko. Angela

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!