Przerwana wędrówka, Erin Hunter

Autor: Erin Hunter
Tytuł: Przerwana wędrówka
Pełny tytuł: Sfora. Przerwana wędrówka
Tytuł oryginalny: The Broken Path
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Liczba stron: 400

Po utarczce ze sforą Kosy, Dzika Sfora musi znaleźć dla siebie nową kryjówkę. Przenoszą się w kolejne miejsca, jednak nigdzie nie mogą czuć się bezpieczni. Kosa ściga sforę, chcąc dopaść Lizę, zmusić ją do powrotu do psów bojowych. Fuks chroni szczeniaczkę, jednak nie wszyscy są równie chętni, by nadstawiać za nią karku…

Przerwana wędrówka jest czwartym tomem serii Sfora autorstwa Erin Hunter. Kolejny raz głównym bohaterem jest Fuks. Wydarzenia, które się tu rozgrywają, poznajemy dzięki trzecioosobowemu narratorowi.

Fuks jest odważnym, lojalnym psem. Opiekuje się Lizą, która jest psem bojowym. Widzi w niej dobro, nie pozwala innym na pozbycie się suczki ze sfory. Przez to oboje ciągle narażają się na gniew alfy. Fuks jest czuły i mądry, świetnie radzi sobie na polowaniach, ma też przeczucia, które często okazują się trafne.

W tej części obserwujemy przede wszystkim tułaczkę sfory, która chce chronić się przed Kosą i jej psami. Dzikie psy muszą odnaleźć miejsce, w którym będą bezpieczne. Kolejną kwestią jest zapewnienie pożywienia, co robi się coraz trudniejsze ze względu na nadchodzącą zimę.

Obserwujemy podczas wędrówki psów, jak zmieniła się ziemia po Wielkim Warczeniu. Katastrofa nie tylko spowodowała zniknięcie ludzi, którzy zginęli lub ukryli się w bezpieczniejszych miejscach. Przez nią wszędzie widać zniszczone domy, przewrócone drzewa, a ludzie, których na swojej drodze spotykają psy, często są niebezpieczni.

W tym tomie coraz więcej mówi się też o psich duchach. To opiekunowie, którzy prowadzą psy. Na przykład Marta świetnie dogaduje się z Psem Rzeką. Widzimy, że te wierzenia dają sforze pocieszenie, ale są też tacy, którzy w nie nie wierzą i nie boją się okazywać swojej pogardy.

Jak zawsze w przypadku powieści z serii Sfora, mamy do czynienia z tarciami, wątkami lojalności, przetrwania i odwagi. Bohaterowie muszą radzić sobie w trudnych warunkach i nauczyć się współdziałać. Nie zawsze jest łatwo. Dużo się dzieje, nie brakuje zaskoczeń, chociaż ten tom skupił się przede wszystkim na wędrówce.

Hunter pokazała kolejny raz, jak sprawnie radzi sobie z przedstawianiem świata z perspektywy zwierząt. Podoba mi się, że słownictwo kolejny raz nawiązuje do tego, jak rzeczywistość opisują psy. Nie wszystkie słowa są zmienione, ale kilka stałych nadal się tu pojawia. Plusem jest też fakt, że każda z postaci ma swój charakter, nie są płaskie. Dzięki temu oraz liście, którą znajdziemy na początku pozycji, łatwiej nam rozpoznawać bohaterów.

Jeśli lubicie powieści, w których pokazano zwierzęcą perspektywę, na pewno znacie już książki Erin Hunter. Autorka zasłynęła przede wszystkim serią Wojownicy, ale i Sfora staje się coraz bardziej popularna. Polecam szczególnie młodszej młodzieży.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nowa Baśń.

 

3 komentarze:

  1. Będę polecać ją dalej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie skuszę się na tę lekturę.

    OdpowiedzUsuń
  3. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!