Basia daje radę!, Zofia Stanecka

Autor: Zofia Stanecka
Tytuł: Basia daje radę!
Seria: Basia
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 112

Basia czasem ma dość – a to tego, że rodzice mówią, że jest za mała, a to chorowania albo braciszka, który krzyczy w nocy. Jest jednak bardzo dzielna, a gdy rodzice wyjaśnią jej pewne rzeczy, dziewczynka da radę je znieść. Musi tylko zrozumieć, że czasem wszyscy mają dość i trzeba przetrwać niektóre rzeczy.

Książka Zofii Staneckiej Basia daje radę! to cztery opowiadania, które poprzedza krótki wstęp w formie opowieści. Zbiór ten pokazuje tytułową dziewczynkę w różnych sytuacjach związanych z tematem, czyli dawaniem sobie rady. Znajdziemy tu opowiadania: Basia i nowy braciszek, Basia i Mama w pracy, Basia i remont oraz Basia i chorowanie.

Każda z opowieści napisana jest prostym, ale nie infantylnym stylem. Autorka ma wprawę w tworzeniu historii dla dzieci, a sama Basia od 15 lat jest bohaterką książek. Opowiadania pokazują dziewczynkę w wieku przedszkolnym w różnych codziennych sytuacjach. Nie są to wymyślne rzeczy, tylko takie, jakie każde dziecko może przeżyć – na przykład, gdy mama wraca do pracy.

Jak zawsze opowiadania są z morałem, nie brakuje też humoru, który na pewno zauważą rodzice podczas czytania swoim pociechom. Podoba mi się, że historie są różnorodne i dostosowane do wieku odbiorcy. Nie ma tu skomplikowanych słów i wielowątkowych wydarzeń. Gdy pojawia się wyraz, który mógłby sprawić dzieciom trudność, jest on wyjaśniany w narracji lub dialogu w sposób prosty i przystępny.

Warto też zwrócić uwagę na wydanie tej pozycji. Przede wszystkim format – nie jest to książka a4 jak zawsze, jest mniejsza, ma bardziej miękką okładkę. Mam wrażenie, że także papier jest inny – chyba eko, ale nie jestem pewna, a na stronie redakcyjnej nie znalazłam informacji.

W środku książki znajdziemy ilustracje tradycyjnie wykonane przez Mariannę Oklejak. Od lat ilustruje ona pozycje o Basi, więc jej styl jest związany z opowieściami o dziewczynce. Obrazki są kolorowe, nie brakuje w nich szczegółów, ale nie są ani zbyt jaskrawe, ani nie przeładowane, dzięki czemu uzupełniają treść, a nie odciągają od niej wzrok.

Basia daje radę! to zbiór, który sprawdzi się nie tylko wśród fanów tej bohaterki, lecz także u tych czytelników, którzy dopiero poznają twórczość Zofii Staneckiej. Książka skierowana jest do przedszkolaków, więc jeśli macie w domu lub rodzinie dzieciaki w tym wieku, śmiało zapoznajcie je z Basią.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

 

1 komentarz:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!