Basia i nocowanka, Zofia Stanecka

Autor: Zofia Stanecka
Tytuł: Basia i nocowanka
Seria: Basia
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 24

Basia nie może się doczekać, aż Anielka przyjdzie do niej na nocowankę. Jednak w ostatniej chwili plany się zmieniają i dziewczynka jest niepocieszona. Na szczęście rodzice Titiego zapraszają ją do siebie, gdzie nocować ma też Anielka. To będzie niezapomniany wieczór w gronie przyjaciół!

Basia i nocowanka autorstwa Zofii Staneckiej to kolejna pozycja dla przedszkolaków, w której bohaterką jest pomysłowa dziewczynka o imieniu Basia. Książki z tej serii wychodzą już od piętnastu lat, są dobrze znane młodszym i starszym czytelnikom, a niedługo już pewnie i rodzicom kolejnego pokolenia fanów Basi.

Fabuła jest prosta i nie ma wątków pobocznych. Dzięki temu dziecko może skupić się na temacie głównym, nie rozprasza uwagi na kwestie dodatkowe. Tym razem tematem, który podjęła autorka, jest nocowanie poza domem. To nie tylko możliwość świetnej zabawy, lecz także tęsknota za bliskimi. Pokazano różne odcienie tego wydarzenia, co bardzo mi się podobało.

Styl autorki jest przyjemny. Widać, że zna się na pisaniu dla młodych odbiorców. Posługuje się ładnym, nieskomplikowanym językiem, który dostosowany jest do wieku odbiorcy. Zawsze historie o Basi mają też morał, który jest łatwy do odnalezienia przez dziecko. Nie brakuje też humoru, który z pewnością wyłapią rodzice podczas wspólnego czytania opowieści.

Ilustracje jak zawsze wykonała Marianna Oklejak. Od lat to ona jest ilustratorką serii książek o Basi i jej kreska na stałe wpisała się już w świadomość odbiorcy. Kolorowe, barwne i różnorodne obrazki nie są zbyt skomplikowane, łatwo je dzieciom odwzorować. Na plus wychodzi też fakt, że ilustratorka nie stroni przed dodawaniem na obrazkach detali, które rozbudowują sceny.

Basia i nocowanka to kolejna przyjemna książka dla dzieciaków. Ponownie podjęto ważny dla młodych czytelników temat, który potem można wspólnie przedyskutować. Polecam.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

 

2 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!