Ukryty wróg, Erin Hunter

Autor: Erin Hunter
Tytuł: Ukryty wróg
Pełny tytuł: Sfora. Ukryty wróg
Tytuł oryginalny: Survivors #2: A Hidden Enemy
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Liczba stron: 308

Fuks wraca do Psów w Obrożach, by pomóc im w walce z wrogami. Spotyka Słodką, dawną przyjaciółkę, której pomaga w niebezpieczeństwie. Suczka zaprasza go do sfory, w której się teraz znajduje, lecz ten odmawia. Gdy dociera w końcu do przyjaciół, okazuje się, że Alfik został zabity przez alfę Dzikiej Sfory. Psy postanawiają, że Fuks zostanie ich szpiegiem w obozie wroga i w ten sposób uda im się pokonać Dziką Sforę.

Ukryty wróg to drugi tom serii Sfora autorstwa Erin Hunter. Głównym bohaterem ponownie jest Fuks. To odważny pies, który w mieście wiódł samotnicze życie, ale po trzęsieniu ziemi przystał do Psów w Obrożach i pomagał im przetrwać. Fuks jest doskonałym myśliwym, radzi sobie w dziczy, jest lojalny i odpowiedzialny. Nie do końca jeszcze umie się odnaleźć w nowym świecie, nie wie, gdzie jest jego miejsce.

Ten tom pokazuje przede wszystkim Fuksa w obozie Dzikiej Sfory. Pies zapoznaje się z jej zasadami, które często są dla niego niezrozumiałe. Poznaje hierarchię i podpada kilkukrotnie członkom nowej sfory. Szczególnie napięte stosunki panują miedzy nim a bezwzględnym alfą, który silną łapą trzyma władzę. Fuks próbuje zorientować się, jak pomóc przyjaciołom, a jednocześnie zaczyna dostrzegać plusy życia w grupie, która ma pewne zasady i rządzi się swoimi prawami.

Ukryty wróg pokazuje przede wszystkim, jak różne podejście obrały grupy w obliczu nowej rzeczywistości. Niektórzy dopiero uczą się życia na dziko, nie mogą się pogodzić z faktem, że nie ma już pomocy ze strony ludzi. Inni poddają się silnemu przywódcy, pozwalają za siebie decydować, bo w ten sposób czują się pewniej. Każdy ma swoją strategię na przetrwanie, co widać w tej części.

Drugim ciekawym wątkiem jest rozdarcie Fuksa. Pies nie wie, gdzie należy, jaka jest jego przyszłość. Widzi plusy i minusy każdej z sytuacji. Nie czuje się pewnie, co jest całkiem zrozumiałe – nowe warunki, w których przyszło wszystkim żyć, nadal są dla niego obce i nie umie znaleźć swojego miejsca.

Bardzo podoba mi się styl autorki. W książce nie brakuje określeń, które stworzono specjalnie dla tej fabuły – zamiast ludzi są na przykład długonodzy. Pokazuje to perspektywę zwierząt, psów. Nie udziwnia się jednak tekstu zbyt wieloma takimi określeniami, ale ta zamiana działa pozytywnie na odbiór treści – mamy poczucie, że perspektywa psów została tu uwzględniona. Zaletą jest też fakt, że w książce sporo się dzieje. Są tu wątki szpiegowskie, lecz także zdrada, motyw lojalności, a nawet walka. Nie ma chwili spokoju, co pasuje do czasu akcji, czyli kilku tygodni po kataklizmie.

Kolejnym plusem jest fakt, że na początku pozycji pojawia się spis postaci. Jest ich całkiem dużo, każdy ma jakieś zadanie w fabule, dlatego dobrze, że powstała taka informacja. To ułatwi lekturę.

Ukryty wróg to świetna kontynuacja, która podejmuje wątki przerwane w części pierwszej. Jest dobrze napisana, wciągająca, a zakończenie znowu zostawia nas w niepewności, przez co nie możemy się doczekać sięgnięcia po kolejny tom. Serdecznie polecam fanom powieści ze zwierzętami w roli głównej. Fani Wojowników tej autorki będą zachwyceni, wszyscy psiarze też się ucieszą, a jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać twórczości Hunter, to dobra okazja. 

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nowa Baśń.

 

3 komentarze:

  1. Zapowiada się naprawdę interesująco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Na pewno jest się czym zainteresować w wolnym czasie.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!