Wodnik, Jędrzej Pasierski

Autor: Jędrzej Pasierski
Tytuł: Wodnik
Wydawnictwo: Audioteka
Czas trwania: 6 godz. 23 min

Szczepan jest konsultantem psychologicznym, który specjalizuje się w trudnych przypadkach. Jego nowym zleceniem jest chłopiec, który zamknął się w swoim świecie, a rodzice nie potrafią do niego dotrzeć. W domu rodzinnym dziecka Szczepan ma okazję nie tylko obserwować zachowanie domowników, lecz także rozmawiać z nimi o swoim nowym podopiecznym. Okazuje się jednak, że konsultacja musi objąć wszystkich członków rodziny, nie tylko chłopca, by terapia okazała się skuteczna, a to już nie wszystkim się podoba…

Wodnik to krótka powieść Jędrzeja Pasierskiego. Autor znany jest z cyklu kryminałów z Niną Warwiłow. Tym razem jednak mamy do czynienia z osobną historią, którą w świetny sposób wyprodukowała Audioteka, tworząc kolejną superprodukcję.

Fabułę poznajemy przede wszystkim z perspektywy Szczepana. To psycholog, który ma dużą wiedzę i potrafi być wnikliwym obserwatorem. Jest spokojny i cichy, ale to tylko pozory – w jego głowie pojawiają się setki myśli na temat zaistniałej sytuacji, co pozwala czytelnikowi śledzić jego tok myślenia i dawać się nakierować na pewne kwestie, które mogą być istotne dla akcji.

Rozmowy z domownikami i samym podopiecznym ujawniają nowe fakty. Na światło dziennie zaczynają wychodzić zdarzenia z przeszłości, która nie była łatwa dla tej rodziny. Zdaje się, że każdy z nich jest w jakiś sposób złamany przez to, co działo się wcześniej. Ta trauma nie omija też najmłodszego członka rodziny, czego efektem jest wizyta specjalisty. Metody Szczepana mogą być niekonwencjonalne – nocowanie w domu pacjenta, rozmowy z bliskimi, gdy samo dziecko schodzi jakby na dalszy plan. To wszystko sprawia jednak, że czytelnik jest zaintrygowany, lepiej poznaje postacie drugoplanowe i buduje obraz tej rodziny.

Rozwiązanie sprawy przychodzi nagle i jest zaskakujące. Przyznam, że nie spodziewałam się, że ta opowieść podąży w takim kierunku. Byłam jednak zasłuchana, ponieważ to naprawdę wciągająca opowieść. Jeśli jednak spodziewacie się zwrotów akcji co rozdział, nie będziecie zadowoleni. Ten, kto zna styl Pasierskiego, wie, że buduje on swoje powieści na historiach ludzi, a finał zawsze zbiera je w całość i wyjaśnia wszystko. To właśnie tu dostałam, dlatego nie byłam rozczarowana.

Nagranie tej pozycji jest świetne. Mamy do czynienia z zespołem lektorów, którzy wcielają się w konkretne postacie, a tłem jest nastrojowa muzyka, która ma podkreślać atmosferę. Są też inne dźwięki, które uzupełniają całość – na przykład skrzypienie drzwi czy płacz dziecka. W roli głównej usłyszymy Andrzeja Chyrę. Jego głos i interpretacja postaci Szczepana bardzo mi pasowały. Inne głosy to: Agnieszka Żulewska, Krzysztof Zawadzki, Tomasz Schimscheiner, Urszula Grabowska, Artur Dziurman, Julia Kuca, Kajetan Wolniewicz, Grzegorz Mielczarek, Olaf Wójcik, Pola Błasik, Krzysztof Zarzecki i Ewa Kolasińska-Szramel.

Wodnik w wersji audio zrobił na mnie ogromne wrażenie. Uwielbiam, gdy do pracy nad tekstem zatrudnia się zespół lektorów. Nagrania są wtedy bardzo żywe, każdy wciela się w inną postać, więc głosy się nie mylą, a jeszcze ta muzyka! Gdy zamykałam oczy, miałam wrażenie, że jestem jedną z postaci tej historii, że uczestniczę w wydarzeniach.

Jeśli lubicie kryminały w skandynawskim stylu – czyli nieśpieszne, bez zawrotnych zaskoczeń i z dobrze pokazanymi portretami postaci – musicie poznać twórczość Jędrzeja Pasierskiego. Audiobook Wodnika sprawdzi się w przypadku tych, którzy nie przekonali się jeszcze do słuchania powieści. Nagranie brzmi jakbyśmy mieli do czynienia z filmem bez obrazu, a to może wam się spodobać.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

3 komentarze:

  1. Czytałam ją, jest naprawdę super.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dziękuję za polecenie tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Widzę, że jest to propozycja bardzo dobrze napisana.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!