Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce, Łucja Malec-Kornajew

Autor: Łucja Malec-Kornajew
Tytuł: Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce
Wydawnictwo: Znak emotikon
Liczba stron: 80

Zagadkowe zniknięcia dzieł sztuki, nigdy nieodnalezione skarby, ukryte kosztowności i tajemnice skrywane przez lata. Tak można by w skrócie opisać dzieje niektórych dzieł sztuki w Polsce. Na ich tropie są poszukiwacze, detektywi, łowcy skarbów, lecz ich działania często są bezskuteczne. Zajrzyjmy do pozycji Łucji Malec-Kornajew Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce.

Książka skierowana jest do dzieci. Przewodnikiem i opowiadaczem jest Fishka – detektywka tajemnic sztuki. Opowiada o różnych wydarzeniach i przybliża ciekawe historie dotyczące skarbów. Wśród jej opowieści są m.in. złoty pociąg, szczątki zatopionego pałacu czy perypetie Damy z gronostajem. Każdy rozdział to inne dzieło i wydarzenie, a łączy je tematyka skarbów i sztuki.

Pozycja wzbogacona jest o ilustracje autorstwa Aleksandry Gołębiewskiej. Podoba mi się, że rysunki są kolorowe i ładnie oddają treść. Autorka postarała się, by uchwycić wygląd dzieł sztuki. To dobrze, bo dzięki temu nie są one karykaturalne i nieprawdziwe.

Książka dostosowana jest do młodszego odbiorcy. Po pierwsze ilustracje. Po drugie treść jest lekka i opowiedziana w sposób, który trafi do czytelnika. Zaletą jest też narratorka, która pojawia się w treści i jest obecna niczym przewodnik.

Ta książka może wzbudzić w dzieciach zainteresowanie historią i sztuką. Pobudzi w nich żyłkę poszukiwacza skarbów i odkrywcy. Lekko napisana, ciekawa i mądra pozycja dla fanów książek popularnonaukowych, lecz także przygodowych. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak Emotikon.

 

6 komentarzy:

 1. Sama chętnie chwycę za tę książkę, ciekawy pomysł, z zainteresowaniem bliżej się mu przyjrzę. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 2. Niby skierowana do dzieci pozycja, ale ja bym z chęcią zobaczyła te wszystkie zaginione dzieła, bo niewiele się o nich mówi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Miałam okazję poznać ten tytuł spod pióra polskiej pisarki. Jest to naprawdę świetna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 4. Moje dzieci bardzo lubią tego typu książki. Chetnie zamówię im ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka jest dostępna u nas w miejskiej bibliotece. Na pewno wiele osób się nią zainteresuje.

  OdpowiedzUsuń
 6. faktycznie to ksiązka ktora może rozbudzić w dzieciach zainteresowanie historią i sztuką.
  super, fajna propozycja
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!