The Science of Harry Potter, Mark Brake, Jon Chase

Autor: Mark Brake, Jon Chase
Tytuł: The Science of Harry Potter
Pełny tytuł:
The Science of Harry Potter. Czy magia jest możliwa w naszym świecie?
Wydawnictwo: Znak Koncept
Liczba stron: 304

Czy można stworzyć zegar pani Weasley? A może w naszym zasięgu jest pelerynka niewidka? Czy ktoś z nas nie marzył o nauce zaklęć i eliksirów? Sprawdźmy, co z tego można przygotować dzięki nauce! Książka Marka Brake’a i Jona Chase’a pod tytułem The Science of Harry Potter przed wami!

W pozycji znajdziemy odniesienia do serii J.K. Rowling. Autorzy przytaczają kilka przykładów, które potem próbują wyjaśnić w sposób naukowy. Pojawiają się tematy z zakresu filozofii, psychologii, medycyny, fizyki czy nawet astronomii. Dowiadujemy się, które rzeczy z książek o młodym czarodzieju są możliwe w naszym świecie. Celem tej pozycji jest pokazanie naukowych sposobów na stworzenie magicznych przedmiotów – na przykład mapa Huncwotów może być związana z działaniem GPS-u.

Książka mimo że porusza tematykę naukową, jest napisana lekkim stylem. Autorzy nie chcieli zanudzić czytelnika. Ich zadaniem było zainteresowanie i pokazanie pewnych możliwości. Podobała mi się też kwestia samego podejścia do nauki i granic poznania. Czy jest jeszcze dużo rzeczy, które naukowcy muszą odkryć? Czy w pewnym momencie nie będzie już tajemnic?

Pozycja na pewno spodoba się fanom serii Harry Potter. To dla nich głównie została stworzona. Dla osób, które nie miały okazji czytać książek o młodym czarodzieju, wydanie to może wydać się chaotycznym zbiorem. Jest tu całkiem spory przekrój tematyczny, które jest ściśle związany z serią o Potterze, dlatego warto mieć z tyłu głowy główne wątki z tych pozycji.

The Science of Harry Potter to ciekawa pozycja, którą docenią wielbiciele twórczości Rowling. Autorzy przytaczają ciekawostki i odnoszą się do stworzonego przez pisarkę świata. Jednocześnie przemycają bardzo dużo wiedzy naukowej i robią to w dobrym stylu. Nad niektórymi kwestiami, które tu poruszają, na pewno wszyscy fani Harry’ego się zastanawiali, inne są, mam wrażenie, świeżym spojrzeniem lub nie tak popularnymi teoriami.

Pozycja ta to przede wszystkim forma ciekawostki. Dobrze napisana, ciekawa, lekka i pełna wiedzy. Polecam tym, którzy mają za sobą lekturę książek Rowling i są otwarci i ciekawi świata.


Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Znak Koncept.

9 komentarzy:

 1. Brzmi świetnie, przyznam, że zastanawiałam się nad tym tytułem, ale odpuściłam i wygląda na to, że jednak muszę nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to wydanie będzie idealnym prezentem dla mojej siostry.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się ciekawa. Nie słyszałam o tej książce

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż żałuję, że książka nie powstała równolegle do serii, moje dzieci byłyby zachwycone. Teraz już wyrosły z Harrego.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno będę polecać ją dalej, bo widzę, że jest tego warta.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa propozycja czytelnicza, coś innego, chętnie zaproponuję ten tytuł członkom klubu młodych czytelników. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaraz po przepisach z HP chciałabym przeczytać właśnie tę pozycję! Uwielbiam świat magiczny stworzony przez J.K. Rowling i fizykę, chemię. Czego więc więcej by mi było trzeba niż takiej lektury?!

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś dla fanów Pottera. Ja sama jestem ciekawa tej ksiażki

  OdpowiedzUsuń
 9. Idealna książka dla mojej siostry. Polecę jej tytuł i powyższą recenzję. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!