Practice Girl, Estelle Laure

Autor: Estelle Laure
Tytuł: Practice Girl
Tytuł oryginalny:
Practice Girl
Wydawnictwo: Kobiece
Liczba stron: 320

Jo łatwo się zakochuje, pragnie być w związku, jednak jej relacje z chłopakami są dość dziwne. Nie uważają jej za materiał na partnerkę, ale chętnie zabierają ją do łóżka, by potrenować swoje umiejętności. Jo nie wie, że tak jest traktowana, aż na pewnej imprezie podsłuchuje rozmowę swojego byłego obiektu westchnień. Dziewczyna ma dość takiego traktowania, dlatego postanawia, że pokaże wszystkim, na co jej stać.

Practice Girl Estelle Laure to powieść młodzieżowa, w której główną bohaterką i narratorką jest nastoletnia Jo. Dziewczyna jest szczera w swoich relacjach, nie brakuje emocji i uczuć w tym, co nam przekazuje. Dobrze czyta się narrację w jej wykonaniu.

Jo to bohaterka, która marzy o miłości. Myli zauroczenie z głębokim uczuciem i nie zauważa, że chłopcy traktują ją powierzchownie. Tłumaczy ich zachowania, próbując się przekonać, że tak ma to wyglądać. Jest jednak zraniona, gdy dowiaduje się, jak naprawdę o niej mówią za jej plecami. Jo jest nie tylko zła i skrzywdzona, lecz także czasem okazuje się samolubna. Zapomina o tym, że też mogłaby się do kogoś odezwać, nie zawsze jest obiektywna w ocenie drugiej osoby.

W fabule jest kilka interesujących wątków. Na pierwszy plan wysuwa się wątek uczuciowy. To on powoduje zawiązanie się akcji. Jo poznajemy w momencie, gdy zostaje odrzucona przez chłopaka. Ma złamane serce, ale jednocześnie dzięki tej sytuacji dowiaduje się o tym, jak nazywają ją koledzy. Przez to staje się ostrożniejsza, ale nie do końca, bo nagle wpada w trójkąt miłosny. Tkwi między dwoma chłopakami i nie wie, jak się zachować. Z jednej strony nie chce nikogo zranić, z drugiej odzywa się w niej chęć posiadania chłopaka i bycia w związku.

Innym interesującym wątkiem jest sytuacja rodzinna dziewczyny. To skomplikowana relacja – ojciec Jo nie żyje, a nastolatka była z nim bardzo blisko. To dzięki niemu pokochała zapasy i stały się one ważną częścią jej życia. Nowy mąż matki jest idealny, ale dziewczyna traktuje go chłodno. Matka też się odsunęła od Jo – przegapiła wiele ważnych elementów jej życia i tę relację trudno będzie teraz odbudować.

Relacje to w ogóle wątek bardzo rozbudowany w powieści. Jo traktuje inne dziewczyny z rezerwą, nie przyjaźni się z nimi, a partnerkę przyjaciela uważa za wroga. W tym wszystkim nie widzi jednak, że jej zachowanie nie jest najlepsze. Mogła zawalczyć o przyjaźnie, mogła zachowywać się mniej wrogo wobec dziewczyny przyjaciela. Mogła nie uczepiać się Sama jako deski ratunkowej. Jo musi nauczyć się walczyć o siebie, lecz także zaufać innym ludziom i wpuścić ich do swojego życia.

Książka jest napisana w bardzo dobrym stylu. Na początku widzimy Jo jako dziewczynę, która pragnie miłości. Potem, gdy jest zraniona i skrzywdzona, obserwujemy, jak ten ból ją rozsadza. Z jednej strony jest dla niej motywacją, z drugiej rzuca jej ciągle kłody pod nogi. Wątek trójkąta miłosnego może wydawać się oklepany, ale autorka zadbała o to, by był przedstawiony w głębszy sposób. Ja sama nie wiedziałam, jak bym się zachowała w tej sytuacji.

Practice Girl to nie tylko powieść o tym, jak traktowane są dziewczyny, które szukają miłości i mylą ją z bliskością fizyczną. To książka o przyjaźni, rodzinie, prawdzie i szacunku. Porusza temat patrzenia na sytuację oczami innej osoby i stawiania się na jej miejscu. Książka porusza ważne tematy dla młodych czytelników, ale i nieco starsi wyciągną z niej wnioski.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na stronie TaniaKsiazka.pl znajdziecie więcej nowości w świetnych cenach.

 

8 komentarzy:

 1. Myślę, że to temat dobry nie tylko dla mnie, ale i dla mojej nastoletniej córki. Z chęcią zaopatrzę moją biblioteczkę w tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem przekonana, że warto jest mieć ten tytuł na uwadze i dziękuję Ci za jego polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem przekonana, że książka przekona młodych czytelników, porusza ważne dla nich tematy. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama chętnie przeczytam. Dawno nie sięgałam po takie książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o niej. Brzmi ciekawie, myślę że mogłabym ją przeczytać

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno nie czytałam czegoś podobnego. Chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca sytuacja rodzinna Jo, która ma wpływ na jej relacje z innymi ludźmi. Skomplikowana relacja z matką i brak ojca dodają głębi postaci. Czytałam z ciekawością. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zaciekawiła mnie ta recenzja. Z chęcią bym przeczytała tą książkę

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!