Bardzo niesamowita medycyna, Adam Kay

Autor: Adam Kay
Tytuł: Bardzo niesamowita medycyna
Pełny tytuł: Bardzo niesamowita medycyna. Przerażająco prawdziwa historia grzebania w ludzkim ciele
Tytuł oryginalny
: Kay’s Marvellous Medicine: A Gross and Gruesome History of the Human Body
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 400

Jak dawniej leczono ból zęba? Jak wyglądały operacje? Do czego używano moczu? I czy leki od zawsze były środkiem leczniczym, czy może wcześniej wystarczyło odprawić jakiś magiczny rytuał, by przestało boleć? Zobaczmy, jak dawniej wyglądała medycyna w pozycji Bardzo niesamowita medycyna Adama Kaya.

W książce omówiono kilka tematów, w tym między innymi działanie mózgu, a raczej, co o nim sądzono w dawnych czasach, czy choroby zakaźne. Pojawia się też wątek jelit i żołądka, skóry, płuc czy wątroby i nerek. Autor przytacza też kwestię wiedzy na temat chirurgii przed wiekami. Nie zabrakło informacji o kościach i rozmnażaniu. Szeroki przekrój sprawia, że możemy dowiedzieć się, jak wiele lat temu wyglądała wiedza na temat medycyny.

Autor opowiada anegdoty i przytacza informacje o tym, jak dawniej leczono. Wiele metod wydaje się przerażających i szokujących, jednak medycyna to przede wszystkim nauka odkryć, prób i błędów, co widać w tekście. Dla współczesnego czytelnika kwestia higieny czy znieczulenia jest czymś całkowicie normalnym w kwestii chorób czy operacji, ale to, jak dawniej do tego podchodzono, może sprawić, że podziękujemy Bogu za to, że żyjemy teraz, a nie kilkaset lat temu.

Warto zwrócić uwagę na styl tej pozycji. Z jednej strony to pozycja popularnonaukowa, ale skierowana do młodszego czytelnika, więc tekst jest dość prosty, mimo że traktuje o ważnych rzeczach. Autor przytacza ciekawostki i informacje w sposób lekki i humorystyczny. Nie brakuje żartów, choć czasem są one dość słabe lub wręcz prymitywne – jak ciągłe podkreślanie kwestii bąków czy wspominanie o tyłkach. Czasem autor rozpoczyna opisywanie czegoś, by za chwilę to zdementować, bo wymyślił coś dla zaintrygowania czytelnika. Mnie jako osobie dorosłej niekoniecznie to pasowało – owszem, lekka forma była odpowiednia, ale fakt, że żarty zdominowały tekst, trochę mnie zmęczył. Jednak nie ja jestem odbiorcą docelowym tej pozycji, być może do dzieci trafi taka forma.

Podobała mi się strona graficzna pozycji. Jest w niej sporo ilustracji – prostych i żartobliwych, które pasują do treści i podkreślają informacje. Warto też zauważyć przekomarzania autora i jego krewnej – on dogryza jej w treści, ona w formie dymków i podkreśleń, jakby redagowała tę pozycję. Jej kwestie wydrukowano innym fontem pisma, więc wyróżniają się na tle tekstu.

Książka przypomina mi nieco serię, którą znam z dzieciństwa, a mianowicie Strrraszna historia. W niej także w dowcipny sposób przedstawiano naukowe tematy dzieciom. Dlatego lektura pozycji Kaya odpowiadała mi pod względem formy, bo sprawiła mi niezwykłą sentymentalną podróż do dzieciństwa, chociaż ograniczyłabym nieco żarty. Muszę jednak przyznać, że dla młodych czytelników ta książka może okazać się przyjemną lekturą.

Książkę poznałam dzięki wydawnictwu Insignis.

 

12 komentarzy:

 1. Interesująca propozycja do czytania. :) Fajna okładka!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo intersująca pozycja i chyba wiem nawet komu ją polecę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak przystępna forma jest naprawdę super, a dodatkowo jej obszerność zasługuje na uznanie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Młodzi czytelnicy z pewnością się zainteresują tą książką, ale ja sama koniecznie muszę do niej zajrzeć, uwielbiam chwytać różne ciekawostki. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie nie tylko tą książką (a mam ją na oku od jakiegoś czasu, tak jak i inne książki autora), ale i Strrraszną historią. nie czytałam tego za młodu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo miło można spędzić czas z taką publikacją i tak też zrobiłam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę koniecznie zdobyć tę książkę i przekonać się jakie wrażenie zrobi na mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Na prawdę interesująca książka, idealna dla ciekawych i żądnych wiedzy pociech. Jestem pewna, że wśród moich znajomych, którzy mają dzieci, zrobiłaby furorę.

  OdpowiedzUsuń
 9. widziałam już gdzieś tą ksiązkę i musze przyznać że jestem nią zaintrygowana, to bardzo interesująca pozycja
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 10. Wzbudza ciekawość ta książka, przez co jestem przekonana że miło spędziłabym z córką z nią czas

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdzieś już mignela mi ta książka to necie. Zaintrygowała mnie i zastanawiam się nad jej kupnem.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię książki autora, podchodzi do wszystkiego z dystansem, a jednocześnie pisze bardzo lekko i inteligentnie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!