Rzeka zaklęta, Rebecca Ross

 

Autor: Rebecca Ross
Tytuł: Rzeka zaklęta
Tytuł oryginalny: A River Enchanted
Wydawnictwo: You&YA
Liczba stron: 416

Jack lata temu został wysłany na kontynent, by pobierać nauki jako bard. Gdy nagle otrzymuje list z rodzinnej wyspy z prośbą o powrót, jest zaskoczony. Cadence to magiczna wyspa podzielona przez dwa wrogo nastawione klany. Jack ma pomóc swojemu klanowi – w ostatnich tygodniach zniknęło kilka dziewczynek, które mogą zostać odnalezione dzięki pieśni barda. Jack może wezwać na pomoc duchy i w ten sposób uratować dziewczynki.

Rzeka zaklęta Rebecki Ross to powieść fantastyczna dla młodzieży i nie tylko. Głównym bohaterem fabuły jest Jack. To młody mężczyzna, który dziesięć lat spędził poza rodzinną wyspą. Oprócz niego narrator trzecioosobowy pokazuje losy innych postaci – w tym Adairy, córki przywódcy klanu, czy Sidry, która zajmuje się tworzeniem magicznych mikstur.

Jack jako główny bohater jest pełen sprzeczności i to mi się w nim bardzo podobało. Ma uraz do wyspy, czuje się z niej wyrzucony, a jednak mimo wszystko to właśnie Cadence daje mu poczucie, że jest w domu. Dojrzał na kontynencie i zmienił się. Dba o matkę, chociaż relacje z nią zawsze były w jakiś sposób napięte. Jest też odważny i poświęca się dla mieszkańców wyspy. Można mieć w nim wsparcie.

Fabuła to głównie wątek zaginionych dziewczynek. To wokół tej sprawy kręcą się inne wydarzenia. Jack musi nauczyć się dzięki muzyce przywoływać duchy żywiołów, które mogą pomóc w odszukaniu dziewczynek. Równocześnie przez te zniknięcia okazuje się, jak sprawy się mają w związku z obroną klanu i relacjami z drugimi mieszkańcami wyspy. Czytelnik dowiaduje się o napiętej sytuacji, a jednak obserwujemy próby rozejmu w tym trudnym czasie.

Jest w fabule też miejsce na wątki poboczne, które ostatecznie mają duże znaczenie dla przedstawionej historii. Mamy relacje małżeńskie, wątek miłosny, a także poszukiwanie swojego miejsca w społeczności. Jack dowiaduje się więcej o jego rodzinie, a Sidra mierzy się z kryzysem wiary. Pojawia się też wątek uczucia między dawnymi wrogami. Postacie inaczej patrzą na wydarzenia sprzed lat, ich relacje dotyczące przeszłości ulegają zmianie/ To wszystko sprawia, że opowieść nie jest płaska, a bohaterowie stają się pełnowymiarowymi postaciami, nie tylko tłem wydarzeń.

Jeśli chodzi o wątek magiczny, to jest on ciekawy. Nie są to typowe czarodziejskie zaklęcia czy inne czary, lecz rytuały związane z żywiołami. Duchy reprezentują różne siły natury, ale pojawiają się też zaczarowany rośliny czy legendy, które mają za zadanie ustrzec przed czymś społeczności. Duchy igrają ze śmiertelnikami, ale też wysłuchują ich. Za moc trzeba jednak zapłacić.

Książka jest dobrze napisana. Opisy nie męczą, postacie mają interesujące i złożone charaktery, a fabuła jest spójna i logiczna. Nie brakuje zaskoczeń, szczególnie pod koniec powieści. Na plus wychodzi fakt, że autorka sięgnęła po mitologię celtycką i wplotła jej elementy w opowieść. Mimo że jesteśmy wrzuceni do nowego świata, skrupulatnie się go nam tłumaczy. Nie jest to jednak toporne przedstawienie – o nowych rzeczach dowiadujemy się z relacji, rozmów, czasem z narracji. Plusem jest to, że Jack od lat nie był na wyspie, więc i on przypomina sobie pewne rzeczy związane z funkcjonowaniem tego miejsca.

Rzeka zaklęta to dobra powieść fantastyczna dla młodych czytelników. Czytałam ją z ciekawością i byłam zadowolona z lektury. Mam nadzieję, że szybko dostaniemy drugi tom.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa You&Ya.

 

8 komentarzy:

 1. Podobała mi się droga jaką w tej części przeszli bohaterzy. Też mam nadzieję, że niedługo będziemy czekać na drugi tom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczna pełna sprzeczności powieść. Coś dla miłośników fantastyki i dobrej fabuły. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To dobrze, że fabuła jest spójna i logiczna. Na pewno jest to dużym atutem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio coraz więcej naprawdę dobrej literatury YA jest na polskim rynku wydawniczy. Lubię sięgać czasem po nią, kiedy za bardzo zmęczy mnie jakaś dorosła, trudniejsza lektura.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja takze chętnie skuszę się na tę lekturę i pewnie też nie będę mogła doczekać się drugiego tomu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tytuł z przyjemnością podrzucę mojej córce pod rozwagę, widzę, że powinien wpasować się w jej gusta czytelnicze. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi ciekawie. Nie słyszałam o tej ksiażce.

  OdpowiedzUsuń
 8. Myślę że mi się spodoba. Będę szukać tej książki

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!