W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa skandalicznego biletu, Dahan Benoit, Cyril Lieron

Autor: Dahan Benoit, Cyril Lieron
Tytuł: Sprawa skandalicznego biletu
Pełny tytuł
: W głowie Sherlocka Holmesa. Sprawa skandalicznego biletu
Tytuł oryginalny:
Dans la tête de Sherlock Holmes 1. L'Affaire du Ticket Scandaleux
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Liczba stron: 48

Do znudzonego Sherlocka i jego przyjaciela Johna Watsona trafia mężczyzna w koszuli nocnej ze złamanym obojczykiem. Okazuje się, że to znajomy doktora. Opowiada on detektywowi, że nie wie, jak trafił w środku nocy na ulicę w tak dziwnym stroju, a jedyne, co pamięta, to występ, na który dostał bilet. Sherlock postanawia sprawdzić, czy przedstawienie miało coś wspólnego z nietypowym zachowaniem mężczyzny.

Sprawa skandalicznego biletu to pierwszy tom serii komiksowej W głowie Sherlocka Holmesa. W tym zeszycie przedstawiona została połowa śledztwa. Autorami są Daha Benoit i Cyril Lieron.

Fabuła opowiada o śledztwie, które Holmes i Watson prowadzą wspólnie. Chodzi o przedstawienie, na którym był znajomy lekarza. Podczas tajemniczego spektaklu widzowie zostali podzieleni i zaproszeni na scenę. Czy miało to jakiś związek z późniejszym zachowaniem mężczyzny? Detektyw dociera do kolejnych punktów sprawy, rozmawia ze świadkami i rozgląda się za poszlakami. Jego spostrzegawczość jest niezwykle pomocna, a logiczne myślenie pozwala poskładać pozornie niepasujące do siebie elementy w całość.

Jeśli chodzi o sprawę, to jest ona bardzo w stylu Conan Doyle’a i Sherlocka Holmesa. Przede wszystkim zaczynamy od dość niepozornego przypadku jednej osoby, a kolejne poszlaki pokazują znacznie szersze działania. Elementów układanki jest dużo, ale w tym tomie tylko część rzeczy udaje się wyjaśnić.

Prawdziwą perełką tego komiksu są ilustracje. Są wręcz zachwycające. Po pierwsze – kolory są łagodne, nie ma ostrych barw. Korzystano sporo z błękitów i beży, co daje wygląd sepii i bardzo pasuje do klimatu pozycji. Każdy rysunek zawiera dużo elementów, a różnorodność kadrów oszałamia. Mamy tytułowe wnętrze głowy Sherlocka, które przedstawiono jako różne pomieszczenia, w których detektyw gromadzi swoją wiedzę. Są też mapy tras Sherlocka i Watsona.

Warto przyjrzeć się wyglądowi postaci. Holmes i Watson oraz przyjaciel lekarza są narysowani dość realistycznie – chociaż przeraźliwie chuda sylwetka i patykowate nogi Sherlocka mogą nieco zaskakiwać. Inne postacie są jakby przerysowane – mają ogromne nosy, szerokie uśmiechy i wyglądają nieco groteskowo.

Jeśli chodzi o ten tytuł, warto też zwrócić uwagę na fakt, że sami bierzemy w jakiś sposób udział w prowadzeniu sprawy. W kółkach pojawiają się ważne poszlaki, a kolejne elementy łączy czerwona nitka. Obserwujemy rozwój wypadków i sami możemy zastanawiać się nad tym, kto jest winny, bo niektóre kwestie mają podkreślone ważne wypowiedzi.

W głowie Sherlocka Holmesa to świetny komiks – ciekawa fabuła i zachwycające ilustracje składają się na doskonałą zabawę.

Komiks przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Non Stop Comics.

6 komentarzy:

 1. Świetnie, że komiks utrzymany jest w stylu Conan Doyle’a i Sherlocka Holmesa. Od jakiegoś czasu mam go na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam Sherlocka, więc każda propozycja wydawnicza jest przeze mnie przyjmowana z szeroko otwartymi ramionami
  Agaman

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro to taki ciekawy komiks i dodatkowo z Sherlockiem to na pewno jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za polecenie tego tytułu. Jestem przekonana, że chętnie skuszę się na ten komiks.

  OdpowiedzUsuń
 5. I po taki komiks z udziałem SH to ja natychmiast chwytam! Tym bardziej, że to pierwszy tom serii. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawy pomysł na komiks. Ostatnio czytałam z Egmontu serię w tym samym świecie i też bardzo przypadła mi do gustu .

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!