Only mostly devastated, Sophie Gonzales

AutorSophie Gonzales
Tytuł
Only mostly devastated
Wydawnictwo
: Young
Liczba stron
: 352

Ollie spędza wakacje u ciotki, która jest chora. Zajmuje się jej dziećmi, a w wolnych chwilach spotyka z Willem. Chłopak wpada mu oko, jednak wakacyjny romans ma się szybko zakończyć, a przynajmniej obaj tak myślą. Rodzice Ollie’ego postanawiają, że przeprowadzą się bliżej chorej ciotki, by pomóc jej w codziennych sprawach, a to oznacza, że nastolatek być może jeszcze będzie miał okazję spotkać Willa.

Only mostly devastated to powieść młodzieżowa autorstwa Sophii Gonzales. Autorkę mogliśmy poznać przy okazji innej jej książki, a mianowicie Perfect on paper. Tym razem także bohaterem jest nastoletni uczeń, queer chłopak. Wydarzenia, które poznajemy, widzimy z jego perspektywy.

Fabuła kręci się wokół znajomości Ollie’ego i Willa. Ta relacja jest skomplikowana. Z jednej strony spędzili razem miło czas w wakacje, z drugiej dla każdego oznacza to coś innego. Ollie zadurzył się w Willu, a ten ukrywa, że może mu się podobać chłopak. Boi się, co pomyślą inni.

Tematyka książki nie jest przesadnie rozbudowana. Najciekawszym elementem jest wątek tożsamości. Ollie nie ukrywa, że podobają mu się chłopcy. Już pierwszego dnia zdradza ten fakt na swój temat obcym dziewczynom. Will natomiast ma problem z przyznaniem, co czuje. Nie chce, by koledzy dowiedzieli się nawet o tym, że rozmawia z Olliem. W jakiś sposób obaj igrają z uczuciami drugiej strony - dają sobie nadzieję, wysyłają znaki i za chwilę się z nich wycofują. Dla Ollie’ego ta sytuacja jest równie trudna jak dla Willa.

Inny interesujący wątek to kwestia wyoutowania. Dochodzi do niego wbrew osobom o których mowa. Nie chodzi o złośliwość czy coś złego, czasem dzieje się to przypadkowo. Każdy jednak powinien sam decydować o tym, co i komu o sobie powiedzieć. To ważna kwestia w tej książce. Dlatego zdziwiło mnie, że główny bohater tak ochoczo mówi o tym, z kim spędził wakacje i to obcym osobom. Nie wiedział, czy Will się wyoutował, a zrobił to niechcący za niego.

Nie można też zapomnieć o wątku choroby. W powieści pokazuje się walkę jednej z postaci z ciężką chorobą. Nie dostajemy jednak opisów kolejnych wizyt czy skomplikowanych kuracji. To obraz osób, które są blisko chorego. Szczególnie kwestia ta dotyka Ollie’ego. Odstawia się go na boczny tor, ma swoje zadanie, a jednak odcina się go w jakiś sposób od informacji. Chłopak czuje się zagubiony, nie wie, jak się zachować.

Przyznam szczerze, że czytając tę książkę i myśląc o niej później, miałam wrażenie, że gdzieś całkowicie wypadł mi jej środek. Najlepiej pamiętam momenty z początku i końca powieści. Wszystko pomiędzy streściłabym jako wzajemne przyciąganie i odpychanie się bohaterów. To był interesujący wątek – pierwsze uczucia, zagubienie w świecie dorastania, szukanie własnej tożsamości.

Powieści młodzieżowe poruszają ważne tematy i tak też jest w tym przypadku. Cieszę się, że powstają tego typu pozycje i polecam wam gorąco zerknięcie na tytuły Gonzales.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na stronie TaniaKsiazka.pl znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

6 komentarzy:

 1. Miałam okazję zapoznać się z tym wydaniem i uważam, że porusza naprawdę bardzo ważną tematykę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Podanie tak trudnej tematyki w przystępny sposób jest zaletą tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno nie sposób przejść obojętnie obok tego tytułu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest się czym zainteresować w wolnym czasie, gdyż książka jest naprawdę wartościowa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Uważam, że takie książki są niezbędne w czytelniczym planie dnia.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie lubię niejasnych sytuacji i takich sprzecznych sygnałów. Tematyka fajna, ale jak mam świadomość tego, ze ktoś bawi się czyimiś uczuciami, to jakoś do mnie nie przemawia.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!