Icebreaker, A.L. Graziadei

Autor: A.L. Graziadei
Tytuł: Icebreaker
Tytuł oryginalny:
Icebreaker
Wydawnictwo: You & YA
Liczba stron: 320

Mickey jest hokeistą, który na pierwszym roku studiów czeka na powołanie do NHL. Przykłada się do treningów, ale na karku czuje oddech kolegi z zespołu, który również jest faworytem do NHL. Mickey czuje też presję ze strony rodzinnej tradycji – jego ojciec i dziadek byli świetnymi zawodnikami, a teraz media oczekują, że chłopak powtórzy ich sukces. To wszystko sprawia, że nastolatek zaczyna mieć problemy ze zdrowiem psychicznym – stany lękowe, depresja męczą go i utrudniają codzienne funkcjonalnie. Równocześnie boi się, że na jaw wyjdzie jego orientacja, która może mu przeszkodzić w dalszej sportowej karierze.

Icebreaker A.L. Graziadei to powieść młodzieżowa, w której głównym bohaterem i narratorem jest siedemnastoletni hokeista, Mickey. Poznajemy historię z jego perspektywy, czasem pojawiają się też wiadomości, które chłopak wymienia z różnymi osobami.

Mickey jest nieco zagubionym chłopakiem. Z jednej strony kocha hokej, ale z drugiej ma poczucie, że ojciec widzi w nim tylko potencjalnego spadkobiercę rodzinnej tradycji. Boi się, że go rozczaruje. Chłopak nie zwierza się nikomu ze swoich obaw. To zresztą niejedyny sekret, który ma – nie powiedział nikomu bliskiemu, że jest biseksualny. Mickey ciągle czuje presję, nie pomaga mu też depresja i stany lękowe, które odczuwa.

Fabuła ma dwa główne wątki. Pierwszy z nich dotyczy hokeja. Mickey chce się pokazać z jak najlepszej strony, by zostać wybranym przez najlepszą drużynę. Ma jednak pewne braki – nie jest wysoki, nie angażuje się w grę zespołową, zarzuca mu się również, że jego talent jest wyolbrzymiany przez media, a tak naprawdę to sławne nazwisko zapewnia mu wysokie miejsce na liście dobrze zapowiadających się zawodników.

Drugim wątkiem jest wątek romantyczny. Mickey lepiej poznaje swojego rywala – Jaysena – który jest na drugim miejscu listy najlepszych zawodników. To największy rywal sportowy głównego bohatera. Chłopcy się nie lubią, ale po czasie okazuje się, że mają ze sobą wiele wspólnego. Ich relacja zaczyna się ocieplać, ale dla Mickeya ten związek jest niebezpieczny. Nie chce, by jednym powodem, dla którego będzie o nim głośno, była jego orientacja.

W tle dostajemy też inne ciekawe wątki. Jest wśród nich presja oczekiwań ze strony rodziców, a także kwestia relacji z drużyną. Mickey traktuje kolegów z dystansem, bo czuje, że nie zabawi na uczelni zbyt długo, by lepiej ich poznać. Tak było zawsze – liczył się sport, a nie przyjaźnie. Teraz coś się zmienia w jego podejściu. Jest też nietypowy wątek wychowywania przez obcych ludzi, rozluźnienia kontaktów rodzinnych. Mickey chciałby czuć się wspierany, ale jedyne, co czuje, to że został porzucony przez bliskich.

Ważnym wątkiem jest też motyw związany ze zdrowiem psychicznym. Mickey ma depresję i zaburzenia lękowe. Toksyczne myśli zalewają mu głowę i bywa, że paraliżuje go strach. Nie chce jednak słyszeć o pomocy specjalisty. To dobrze, że tego typu kwestia pojawiła się w książce. Pokazuje, że choroba nie wybiera, dotyka różne osoby.

Mimo że książkę czytało mi się szybko i lekko, mam kilka zastrzeżeń co do fabuły i stylu autorki. Po pierwsze jeśli chodzi o wątek choroby – pojawiał się i znikał w fabule. Miałam wrażenie, że czasem zapominano o niej, a potem dla zapełnienia jakiejś luki czy wyjaśnienia pewnego zdarzenia, powracała jako wymówka. Nie było za bardzo opisanych zmagań z nią, chociaż owszem, pojawiały się sceny, gdy Mickey mówił, że ma depresję. Sporadycznie w narracji wspomniano o stanie emocjonalnym i psychice bohatera. Po drugie relacja między Mickeyem a Jaysenem była trochę kiepsko zbudowana. Zabrakło mi w niej głębi.

Icebreaker to jednak niezła młodzieżówka, w której jest coś więcej niż sam romans. Na plus wychodzi kwestia sportowa i rodzinna. Dzięki nim powieść nie była płaska, co mi się podobało.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na stronie TaniaKsiazka.pl znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

7 komentarzy:

 1. takie typowo młodzieżowe ksiązki raczej nie są dla mnie także sobię ją daruje

  OdpowiedzUsuń
 2. Wątek związany z relacjami rodzinnymi został w tym wydaniu ukazany po mistrzowsku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie, że książka opisuje szerzej coś więcej niż tylko wątek miłośny. To pozwala lepiej poznać bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię takie młodzieżowe książki. Ta również mnie zaciekawiła i chętnie ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda za kilka niedociągnięć w fabule, ale mimo to mogłabym ją przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiem komu mogłabym polecić tą książkę, ale sama też bym się skusiła.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!