Slow down, Rachel Williams

Autor: Rachel Williams
Tytuł
: Slow down
Pełny tytuł:
Slow down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 128

Codziennie mamy na głowie wiele spraw, które zajmują nas i nie pozwalają się zatrzymać. Warto jednak od czasu do czasu zrobić sobie przerwę i poobserwować przyrodę, która może nas nauczyć łapania oddechu i wyciszenia. Slow down Rachel Williams to 50 opowieści o przyrodzie, które pokazują różne zjawiska.

W książce znajdziemy opowieści między innymi o tym, jak powstają chmury, jak pająk tak sieć czy jak kaczki uczą się pływać. Możemy obserwować przeistoczenie się kijanki w żabę albo wędrówkę słoneczników za promieniami słońca. Każda opowieść zajmuje dwie strony rozkładówki.

Tekstu nie jest za dużo, ale pojawia się w nim sporo ciekawostek. Język jest uproszczony – to nie jest książka popularnonaukowa, lecz raczej rodzaj baśni, która ma zwrócić naszą uwagę na pewne zjawiska w przyrodzie. Zdajemy sobie sprawę z ich istnienia, nie są one niczym nadzwyczajnym, tajemnym, ale w codziennym pośpiechu nie zwracamy uwagi na te wydarzenia. Autorka, pokazując te sytuacje, zachęca do chwili zatrzymania i obserwacji otaczającego nas świata.

Książka świetnie wpisuje się w filozofię „slow”. Natura nigdzie się nie spieszy, żyje we własnym tempie i rytmie. Tego mamy się od niej nauczyć. Obserwacja przyrody ma nas zachęcić do wyciszenia, zatrzymania, złapania oddechu. Ma pomóc nam odnaleźć spokój i nauczyć się życia we własnym rytmie.

Pozycja jest bogato ilustrowana. Autorką ilustracji jest Freya Hartas. Tekst wpleciony jest w rysunki i łączy się z nimi, tworząc spójną opowieść. Ilustracje są kolorowe, szczegółowe, bogate. Nie można oderwać od nich oczu. Mają swój klimat, przypominają odrobinę stare pozycje popularnonaukowe, w których odnaleźć można było informacje botaniczne. Tu też zastosowano realizm, nie ma miejsca na wyolbrzymienia czy przerysowania, co sprawia, że wszystko wygląda bardzo naturalnie. Autorka pokusiła się też o pokazanie szeregu detali, które w fantastyczny sposób zapraszają nas do świata, którego na co dzień nie zauważamy.

Slow down to pozycja, która zachwyciła mnie szatą graficzną oraz tematyką. Podoba mi się, że w książce zajdziemy uchwycone momenty natury, które nie są dla nas zauważalne. To tytuł zachęcający do zwolnienia i oddania się obserwacji przyrody.

Książkę przeczytałam dzięki Wydawnictwu Znak.

 

6 komentarzy:

 1. Takie książki na pewno uspokajają.

  OdpowiedzUsuń
 2. fajna propozycja, ciekawi mnie jak prezentuje się w środku, chętnie bym do niej zerknęła
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem przekonana, że to jedno z wydań, które na pewno mnie zachwyci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiesz co, nie miałam jej w planach, ale chyba mnie przekonałaś, by jednak przeczytać. Kuszą te momenty, których zwyczajnie nie dostrzegamy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi zachęcająco Twoja recenzja. Zapisze i odszukam ten tytuł może w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie jest to książka dla mnie i muszę ją koniecznie sobie zamówić w następnym miesiącu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!