Dorosła, Tiffany D. Jackson

Autor: Tiffany D. Jackson
Tytuł: Dorosła
Tytuł oryginalny:
Grown
Wydawnictwo: We need YA
Liczba stron: 360

Enchanted ma siedemnaście lat i niesamowity głos. Chciałaby zostać piosenkarką, jednak jej rodzice nie są zadowoleni z tego pomysłu. Podczas przesłuchania dziewczyna poznaje gwiazdę muzyki, Koreya Fieldsa, który zachwyca się jej śpiewem i daje jej swój numer telefonu. Enchanted nie wierzy w swoje szczęście. Czy ta znajomość przyczyni się do rozwoju kariery dziewczyny?

Dorosła Tiffany D. Jackson to powieść młodzieżowa, w której główną bohaterką i narratorką jest nastoletnia Enchanted. Akcja dzieli się na dwa plany czasowe – teraz i wcześniej. Poznajemy Enchanted w momencie, gdy wydarza się tragedia, ale nie wiemy jeszcze, o co chodzi i kto brał w niej udział. Potem narracja skupia się na przytoczeniu początków znajomości dziewczyny i znanego muzyka, a co jakiś czas wraca do teraźniejszości.

Enchanted jest czarnoskórą siedemnastolatką. Ma świetny głos, lecz jej rodzice nie są przekonani co do kariery muzycznej. Dziewczyna jest też pływaczką, lubi chodzić na basen. Uczęszcza także na spotkania grupy czarnoskórej młodzieży, ale przyjaźni się tylko z jedną dziewczyną ze szkoły. Wolny czas spędza, opiekując się licznym rodzeństwem, gdy rodzice pracują, by utrzymać rodzinę. Jest raczej skromna, nie jest wulgarna, a kolejne wydarzenia sprawiają, że zaczyna zamykać się w sobie.

Fabuła pokazuje młodą dziewczynę, która wplątała się w niezdrową relację ze starszym mężczyzną. Nie jest to łatwy temat. Podczas czytania ciągle powraca do nas myśl – z jednej strony bohaterka ma siedemnaście lat, więc może być uznawana za prawie dorosłą, a z drugiej jest dzieckiem, które przeżywa pierwsze zauroczenie i zachłystuje się możliwościami, które roztacza przed nią znany i popularny artysta. W pogoni za marzeniami Enchanted musi zrezygnować z wielu rzeczy, a przede wszystkim – z samej siebie.

Przemocowa relacja jest pokazana w sposób szczery. Partner Enchanted znęca się nad nią fizycznie i psychicznie, nie daje jej poczucia bezpieczeństwa, upokarza i uzależnia od siebie. Traktuje ją jak przedmiot na własność. Dziewczyna ma być mu oddana, nie może nawet wymienić kilku zdań z nikim obcym. Zmanipulowana i osaczona, odcięta od bliskich, zostawiona sama sobie jest ofiarą, która nie może walczyć. Tłumaczy sobie tę sytuację miłością i czerpie radość z ulotnych i krótkich chwil, w których partner jest czuły i opiekuńczy.

Interesująco zaprezentowano świat artystyczny. Jest to mały wycinek całości, jednak takie rzeczy się zdarzają – ktoś roztacza kuratelę nad młodym, początkującym artystą, uzależnia go od siebie, obiecuje cuda, a w efekcie wprowadza w zupełnie inną rzeczywistość. Przemoc, napastowanie seksualne, uzależnienia są tu na porządku dziennym, ale wszyscy przymykają oczy na te okrucieństwa, by dalej czerpać zyski ze sławnego artysty.

Wykorzystywanie na tle seksualnym to ważny wątek powieści. Główna bohaterka pozwala na pewne rzeczy Koreyowi, bo myli to z miłością. Stawia partnera ponad własne potrzeby. Jednak to nie jest jedyna osoba, która jest wykorzystywana. Powtarza się motyw związany z napastowaniem i gwałtem na młodych kobietach, szczególnie czarnoskórych, którym nikt nie chce uwierzyć. Władze tłumaczą te zgłoszenia jako chęć zwrócenia na siebie uwagi i próby zniszczenia kariery gwiazdy. Część ofiar milczy w obawie o to, jak zareagują bliscy. Wstyd i strach są tu podstawowymi elementami ich egzystencji.

Powieść ma bardzo dobrą narrację. Nie ma tu brutalności, która ma nas przerazić, chociaż oczywiście pojawiają się fragmenty wypełnione przemocą. Mają podkreślić sytuację, w jakiej znalazła się bohaterka. Oprócz opowieści Enchanted dostajemy też inne formy prowadzenia historii – fragmenty przesłuchań czy wycinki czatów grupowych.

Dorosła to powieść, która wywołuje ciarki, ale skłania do przemyśleń. Tematyka jest ważna i warto przedstawiać ją w literaturze. To mocna książka, ale cieszę się, że ją przeczytałam.

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na stronie TaniaKsiazka.pl znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

6 komentarzy:

 1. przyznam że ta tematyka mi się spodobała mogłabym przeczytać tą propozcyję

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno ta książka porusza bardzo ważny temat. Nie sposób przejść obok niej obojętnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam, że nie zdecydowałam się na ten tytuł, gdy zobaczyłam go w zapowiedziach, ale dzięki twojej recenzji czuję się znacznie bardziej do niego przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiele ważnych wątków poruszane jest w tej książce. Dobrze że powstają takie historie i że są skierowane do młodzieży.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dużo dobrego słyszałam o tej książce, nie wiedziałam jednak, że jest już wydana w Polsce. Muszę ją sobie zapisać na liście do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka wciąga od pierwszego rozdziału. Ja dla mnie czyta się ją przyjemnie i nie da się jej czytać obojętnie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!