Palące pytania, Margaret Atwood

Autor: Margaret Atwood
Tytuł: Palące pytania
Pełny tytuł:
Palące pytania. Eseje aktualne z lat 2004-2021
Tytuł oryginalny:
Burning Questions
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 568

Margaret Atwood to znana pisarka, która szerszemu grono najbardziej dała się poznać dzięki powieści Opowieść podręcznej. Jednak ma na swoim koncie także inne pozycje, które zachwycają czytelników. Jest też rozpoznawalna dzięki esejom, które tworzy. I właśnie jeden z takich zbiorów niedawno ujrzał światło dzienne. Palące pytania Margaret Atwood to zbiór esejów z lat 2004-2021.

W zbiorze znajdziemy przeróżne teksty, które autorka podzieliła na pięć części według chronologii powstawania. W publikacji znalazły się eseje, szkice, wykłady przygotowane przez autorkę, a także recenzje literackie, polemiki, refleksje nad twórczością innych autorów. Nie zabrakło też odniesień do twórczości samej Atwood – wielokrotnie opisuje swoją literacką podróż, omawia treść książek, porównuje do wydarzeń, które się rozgrywają.

Teksty są różnorodne, ale mają pewne cechy wspólne. Przede wszystkim pokazują, jak inteligentna i obyta w kulturze jest autorka. Czytając te teksty, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że ma do powiedzenia wiele na wiele tematów. Robi to w sposób lekki, często humorystyczny, niepozbawiony dystansu do samej siebie. W tekstach dotyczących twórczości innych pisarzy lub wspominkach na temat zmarłych twórców jest rzeczowa, lecz wplata też własne przemyślenia, refleksje, a nawet wspomnienia związane z tymi autorami. W niektórych momentach czuć nostalgię i smutek, które towarzyszą odejściu z tego świata znanych jej kolegów po fachu. Nie boi się też odkrywać przed czytelnikiem fragmentów swojego życia. Wspomina o dawnych czasach, lecz także o tym, co współcześnie – na przykład o powstawaniu serialu na podstawie Opowieści podręcznej.

Książka porusza tematy współczesne, które dotyczą wielu z nas. Autorka jest czujnym obserwatorem rzeczywistości i komentatorem tego, co widzi. Jej uwagi są celne, poparte przykładami. Podoba mi się, że to współczesne teksty, które trafiają do czytelnika.

Palące pytania to przede wszystkim książka bardzo różnorodna pod względem gatunkowym i tematycznym. Niektóre teksty są krótkie, inne bardziej rozbudowane. Kwestie dotyczące literatury zostały pokazane w ciekawy sposób, który niejednokrotnie zmusza do zastanowienia się nad tematem. Na uwagę zasługuje styl autorki – znałam jej powieści, ale tu ujrzałam ją w zupełnie innym świetle. Podobało mi się to, jak dobierała tematy, podejmowała wątki i pokazywała je z różnych stron. Najciekawsze wydawały mi się teksty dotyczące literatury, wzruszył mnie portret Kapuścińskiego, ale też relacje z autorami, o których pisuje autorka.

Palące pytania to nie jest książka dla każdego. Jeśli szukacie tu zaskakujących zwrotów akcji, porywających sensacji i wzlotów namiętności, odpuście. To publicystyka na wysokim poziomie, ale taka, przez którą nie da się przedrzeć w jedną noc. Wymaga czasem zatrzymania, refleksji, ale warto, bo literacko to perełka.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Wielka Litera.

 

9 komentarzy:

 1. Na pewno ten zbiór zyska wielu odbiorców w odpowiednim wieku I momencie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio mieszam różne typy książek, przeplatam dynamiczne akcje ze spokojnym nurtem fabuły, ewidentnie szukam czegoś w literaturze, tytuł będę miała na uwadze. Izabela

  OdpowiedzUsuń
 3. Sporo dobrego słyszałam o tej autorce, ale, niestety, nawet jej najbardziej znanego dzieła jeszcze nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina Kwiatkowska14 lutego 2023 22:30

  Skoro jest to taka literacka perełka to tym bardziej dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam ten tytuł w planach, ale wiem, że nie mam teraz na nią czasu. Jej trzeba poświęcić dużo czasu i całkowitą uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Opowieść podręcznej" znam, ale tej książki nie czytałam. Jeśli tak jak Ty uważasz warto przeczytać, to tym bardziej się skuszę, nawet na wzgląd "podręcznej" :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciężko mi stwierdzić czy to coś dla mnie. Myślę, że się nie przekonam dopóki po nią nie sięgnę osobiście.

  OdpowiedzUsuń
 8. bedę mieć ją na uwadze, zapisze na swojej liście i przeczytam w wolnej chwili
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 9. Uważam, że to świetna pisarka, ale tego tytułu jeszcze nie miałam okazji poznać, więc wszystko przede mną :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!