Without Merit, Colleen Hoover

Autor: Colleen Hoover
Tytuł: Without Merit
Tytuł oryginalny
: Without Merit
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 320

Merit ma siedemnaście lat i dość skomplikowaną sytuację rodzinną. Mieszka w dawnym kościele, piwnicę zamieszkuje matka, a ojciec ma nową żonę, z którą zajmuje parter. Na ścianie w salonie wisi figura Jezusa. Jakby tego było mało, Merit podkochuje się w chłopaku siostry bliźniaczki. Dziewczyna czuje się niezrozumiana i gorsza, ma poczucie, że nikt jej nie zauważa. Czy jej sytuacja się poprawi?

Without Merit to powieść Colleen Hoover, znanej pisarki literatury dla starszej młodzieży. Główną bohaterką i narratorką tego tytułu jest Merit. To siedemnastolatka, która czuje się gorsza – jak kopia siostry bliźniaczki. Uważa, że jest brzydsza, mniej lubiana nawet przez własnego brata. Sytuacji nie poprawia skomplikowana relacja rodzinna. Matka mieszka w piwnicy, z której nie wychodzi, a ojciec nie potrafi wychowywać własnych dzieci. Dodatkowo Merit wpada w oko chłopak, który umawia się z jej bliźniaczką.

Fabuła pokazuje kilka tygodni z życia głównej bohaterki. Wkraczamy do jej świata, obserwujemy, jak się czuje, co robi. Widzimy, że często podejmuje destrukcyjne dla siebie decyzje. Obok dzieją się kolejne rzeczy – nowi mieszkańcy domu, trudna relacja ojca i jego dwóch żon, a do tego napięta atmosfera między rodzeństwem.

Najważniejsze jednak jest to, co czuje Merit. Dziewczyna popada w otępienie, popełnia błędy, ale robi je świadomie. Próbuje poczuć się lepiej, udając siostrę. Nie zwierza się nikomu z tego, co czuje, a gdy dociera do granic wytrzymałości, gdy dopada ją wiele sytuacji jednocześnie, robi kolejną głupotę. To jest jak kubeł zimnej wody dla wszystkich mieszkańców domu, ale ich reakcje są skrajnie różne.

Czasem miałam wrażenie, że Merit sama siebie unieszczęśliwia. Zamiast myśleć racjonalnie lub czasem przełknąć coś, co ma do powiedzenia, robi kompletnie odwrotnie. Rozumiem, że znalazła się w niekomfortowej sytuacji, na dodatek była bardzo młoda, a jej psychika dość krucha, co było powodem podejmowania różnych nieracjonalnych decyzji. Niemniej czasem miała ochotę nią potrząsnąć. Jednak podczas czytania, mniej więcej w połowie powieści, zaczęłam jej współczuć. Dziewczyna wiele przeszła, choć pewnie niektórym podczas lektury wydawać by się mogło, że przecież nie była skrzywdzona, bita czy maltretowana. Jednak rany nie zawsze muszą być widoczne, fizyczne, czasem te psychiczne urazy są znacznie gorsze, a właśnie to spotkało Merit.

To moja pierwsza powieść Hoover. Nie wiem, czego się spodziewałam, jednak przyznam, że lektura mnie zaskoczyła. Zraniona bohaterka była postacią skomplikowaną, a niektórych wydarzeń się nie spodziewałam. Na plus wychodzi też fakt, że dostajemy kilka wątków – nie tylko dotyczący stanu Merit, lecz także uczuciowy i rodzinny. Dzięki temu powieść nie jest płaska.

Without Merit to książka dla starszej młodzieży, zresztą samo wydawnictwo zaleca ją czytelnikom 16+ i słusznie – trzeba mieć pewną wrażliwość, by przeczytać o tym, co spotkało główną bohaterkę i zrozumieć jej sytuację. Ja odebrałam tę książkę jako historię pełną emocji, często trudnych, a do tego podkreślającą psychiczne problemy bohaterki. I to było dla mnie najcenniejsze – pokazanie, że problemy młodzieży to nie tylko słaba ocena z kartkówki czy nieodwzajemnione zauroczenie.

Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Moondrive:

 

6 komentarzy:

 1. Zaciekawiłam się. Z chęcia poświęcę jej czas

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem komu mogę polecić tę książkę, ale sama też jestem zainteresowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki tej autorki to dla mnie must have. Uwielbiam jak pisze o emocjach i myślach bohaterów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam tę lekturę w poprzednim wydaniu i wywarła na mnie wielkie wrażenie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię piórko autorki także i tą pozycję mam w planie. Jestem ciekawa. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!