Basia i granice, Zofia Stanecka

Autor: Zofia Stanecka
Tytuł: Basia i granice
Wydawnictwo: HarperKids

Czas trwania: 15 min

Ten dzień dla Basi nie jest szczęśliwy – najpierw dwa razy brudzi ubranie, a potem w przedszkolu ciągle ktoś zajmuje łazienkę. Dziewczynka nie chce robić siku przy innych. W końcu dochodzi do tragedii. Niektórzy naśmiewają się z obsiusianych spodni, inni pomagają dziewczynce w krępującej sytuacji, a pani przedszkolanka postanawia porozmawiać z dziećmi o tym, czym są granice.

Basia i granice Zofii Staneckiej to kolejna pozycja z przygodami małej dziewczynki. To krótka opowieść, którą poznałam w formie audiobooka.

Początkowo historia wydaje się dość niepozorna – rodzina Basi ma gorszy dzień, a dziewczynka niechcący zsiusiała się w spodnie w przedszkolu. Jest to jednak pretekst do rozmowy o granicach. Czym są właściwie granice? Pani przedszkolanka świetnie wyjaśnia maluchom ten koncept i daje im zadanie, by pokazać, jak wygląda przestrzeń osobista.

Seria książek o Basi jest zabawna i mądra. Podoba mi się, że pokazano polskie realia, z którymi czytelnicy mogą się utożsamiać. Książka nie jest długa, a formie audiobooka trwa zaledwie 15 minut. Lektorką jest Maria Seweryn. Trochę obawiałam się sposobu odczytania przez nią tekstu, jednak bezpodstawnie. Świetnie oddała emocje Basi, a historia w jej interpretacji była naprawdę ciekawa.

Basia i granice to tytuł nieco poważniejszy niż inne, które znam z tej serii. Podobało mi się, że opisano kwestię przestrzeni osobistej. Na plus wychodzi też to, jak Basia w domu mówi o sowich granicach. Każdy jest inny, potrzebuje innego zakresu swobody, dlatego dobrze, że mówi się o takich rzeczach. To bardzo mądra pozycja, która na pewno sprawdzi się jako wyście do rozmowy o kwestiach wyznaczania granic.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

6 komentarzy:

 1. Lubię twórczość tej autorki, a seria o Basi ma wielu zwolenników.

  OdpowiedzUsuń
 2. Seria o Basi jest bardzo popularna. Audiobooków nie słuchałam, ale czytałam z bratanicą te książeczki. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Basia swego czasu rządziła w naszym domu :) Teraz starsza córka już z niej wyrosła, ale jest nadzieja że młodsza też ją polubi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Podoba mi się to, że książka porusza ważny temat granic.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytałam tej serii, ale słyszałam o niej wiele dobrego, jestem ciekawa czy moje dzieciaki by ją polubiły.

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pewno jest się czym zainteresować i mieć ten tytuł na uwadze. Idealnie nadaje się na prezent dla dzieci w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!