Hamlet, książę duński, William Szekspir

Autor: William Szekspir
Tytuł: Hamlet,książę duński
Wydawnictwo: Tandem

Czas trwania: 14 min

Hamlet, który przebywa zagranicą, dostaje informację o śmierci ojca. Jego matka w bardzo krótkim czasie po zgonie męża wychodzi ponownie za mąż. Na zamku straże mają wrażenie, że odwiedza ich nocami duch. Gdy Hamlet przybywa do domu, okazuje się, że to duch ojca nawiedza posiadłość. Po rozmowie z nim, młody książę wie już, że śmierć nie była przypadkowa. Chce się zemścić na nowym mężu matki, który zamordował króla.

Hamlet, książę duński Williama Szekspira to jedna z najbardziej znanych tragedii tego autora. W formie dostosowanej narracyjnie do młodego odbiorcy możemy ją poznać dzięki Wydawnictwu Tandem. Tekst ukazał się w serii Klasyka dla dzieci.

Sztuka została dostosowana do młodego czytelnika – ma formę narracyjną, pojawiają się sporadycznie dialogi, a opowieść pozbawiona jest trudnych słów. Na początku lektor przytacza kilka słów na temat autora i przybliża postacie znajdujące się w sztuce. Wersja ta trwa jedynie czternaście minut i pojawiają się w niej najważniejsze wątki i wydarzenia z tragedii.

Tym razem sztuka okazała się dla mnie mniej zawiła niż Sen nocy letniej, dlatego łatwiej było mi się w nią wciągnąć. Przyznam, że zaskoczeniem były zgony, które pojawiły się na końcu tragedii. To dość brutalne, chociaż opisano je w bardzo oszczędny sposób. Niemniej uważam, że Szekspir w tym dziele dał się ponieść i uśmiercił bardzo dużo osób.

Klasyka dla dzieci to seria wydawnicza, w której wydawane są powieści i sztuki znanych autorów w formie dostosowanej do młodego odbiorcy. Teksty nie mają zbędnych wątków i przydługich opisów. Są jakby streszczeniem oryginału. Treść pozbawiona jest także trudnych słów i zwrotów. Język nie jest uwspółcześniony za bardzo, jest dostosowany do młodego czytelnika.

Hamlet, książę duński to pierwsza tragedia Szekspira, którą miałam okazję słuchać w tej formie. Jacek Dragun sprawdza się w roli lektora. Kilka audiobooków w jego wykonaniu już poznałam, podoba mi się jego głos, chociaż czasem mam wrażenie, że czyta on bardzo szybko, jakby na przyspieszeniu. Często trafiam na wydania z serii Klasyka dla dzieci, które czyta ten lektor. Pasuje mi jego głos do takich klasycznych opowieści – zarówno w przypadku Szekspira, czy jak wcześniej Dickensa, sprawdza się dobrze.

Hamlet, książę duński jest sztuką, którą kojarzyłam, jednak nigdy nie miałam okazji jej poznać. Cieszę się, że trafiłam na nagranie, które w łatwy i prosty sposób przybliża najważniejsze wątki tej tragedii. Chętnie sięgnę teraz po utwór w wersji pełnej, by zobaczyć, jak mi się spodoba.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

7 komentarzy:

 1. W ostatnim czasie zapoznałam się z tymi nagraniami z całej serii i są naprawdę świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam pojęcia, że Klasyka dla dzieci to seria wydawnicza, w której wydawane są powieści i sztuki znanych autorów w formie dostosowanej do młodego odbiorcy. Świetny pomysł!

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska11 sierpnia 2022 19:17

  Bez wątpienia jest się czym zainteresować, podoba mi się ta seria.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi bardzo fajnie, ciekawe czy moje pociechy dałyby się przekonać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi super, jednak obawiam się, że mój synek nie byłby zadowolony, woli on jednak trochę inne klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Klasyka w takim wydaniu jest warta poznania też przez dorosłych.

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam Shakespeara, więc wersja dla dzieci to jak dla mnie genialny plan na zapoznanie ich z klasyką

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!