Miłość, śmierć + roboty - antologia

 

Tytuł: Miłość, śmierć + roboty
Pełny tytuł: Miłość, śmierć + roboty. Oficjalna antologia
Tytuł oryginalny
: Love, Death + Robots. The Official Anthology (2021)
Wydawnictwo: Nowa Baśń
Liczba stron: 445

Wyobraź sobie alternatywny świat, w którym roboty żyją obok nas lub pewne rzeczy nigdy się nie wydarzyły. W tym świecie loty w kosmos są normą, a w lodówce można znaleźć nową cywilizację. Zapraszam do rzeczywistości wykreowanych w antologii opowiadań Miłość, śmierć + roboty.

W zbiorze znajdziemy osiemnaście opowieści różnych autorów – wśród najbardziej znanych nazwisk warto wyróżnić Petera F. Hamiltona, Kena Liu czy Marko Kloosa. Motywem przewodnim są tytułowe trzy słowa. Są tu więc teksty dotyczące różnych odcieniów miłości, a także te, w których pojawiają się roboty. Nie zabrakło też opowiadań, w których śmierć zbiera swoje żniwo. Zebrane w antologii teksty posłużyły za podstawę scenariusza do serialu o tej samej nazwie.

Przekroje tematyczny i gatunkowy są bardzo szerokie. Mamy zarówno krótsze teksty, jak i bardziej rozbudowane opowiadania. Są historie bardziej dowcipne, lżejsze, ale też takie, które przyprawiają o ciarki na plecach. Horror i science fiction są tu bardzo dobrze reprezentowane. Miks gatunków pozwala na sięgnięcie po to, co lubimy, lub na poznanie całkiem nowych rzeczy.

Dzięki temu, że mamy różnych autorów, różne są też style opowieści. Niektóre są nieco refleksyjne, inne mają zaskoczyć, a niektóre sprawić, że będziemy się dobrze bawić, czytając o wydarzeniach umieszczonych w fabule. Bardzo podobało mi się to wymieszanie gatunkowe i stylowe, po nie nudziłam się podczas lektury. Różnorodność sprawiła, że kolejne opowiadania były niczym powiew świeżości.

Miłość, śmierć i roboty w serialowej wersji widziałam kilka razy. Bardzo podoba mi się ten tytuł i z przyjemnością sięgnęłam po książkę z tekstami, które widziałam na ekranie. Niektóre były wierne odcinkom, inne były bardziej rozbudowane. Zaskoczyło mnie opowiadanie Trzy roboty – mój ulubiony odcinek okazał się w formie tekstowej krótki, ale i tak z przyjemnością go przeczytałam. Nie przeszkadzał mi w lekturze fakt, że znam pierwszy sezon serialu dość dobrze. Wręcz przeciwnie – odszukiwałam w głowie sceny i porównywałam je z treścią książki. To była przyjemna zabawa.

Każde z opowiadań ma w sobie to coś. Wiadomo, że jedne spodobają się czytelnikom bardziej, inne mniej, ale moim zdaniem warto sięgnąć po ten zbiór. Tematyka jest ciekawa, a teksty na wysokim poziomie. 

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Nowa Baśń.

 

11 komentarzy:

 1. Z chęcią bym poznała te opowiadania 😍

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie miałam okazji jej czytać 🌷

  OdpowiedzUsuń
 3. Kusząca propozycja i bardzo ciekawa tematyka

  OdpowiedzUsuń
 4. Opowiadania to fajny sposób na poznanie szybko różnych autorów skupionych wokół jakiegoś tematu. Gosia B.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnei że niektóre tematy są bardziej rozbudwane

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie słyszałam wcześniej o tym zbiorze. Mam co nadrabiać.

  OdpowiedzUsuń
 7. Serial bardzo mi się podobał, więc z chęcią sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 8. Czasami sięgam po antologie, więc może kiedyś i tę przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię zbiory opowiadań, chętnie je czytam :)

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. To dobrze, że teksty opowiadań są na wysokim poziomie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tym razem to jednak nie to :) ale czekam na inne recenzje

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!