Kołysanka dla czarownicy, Magdalena Kubasiewicz

Autor: Magdalena Kubasiewicz
Tytuł: Kołysanka dla czarownicy
Wydawnictwo: SQN
Czas trwania: 7 godz. 24 min

Jagoda jest wiedźmą klątw, jest bardzo dobra w tym rodzaju magii. Pewnego dnia zostaje poproszona o pomoc – ktoś rzucił na młodą kobietę klątwę, która sprawiła, że ta zasnęła na sto lat. Wiedźma interesuje się tą sprawą, lecz szybko musi odłożyć ją na boczny tor, bo w Warszawie zaczynają dziać się inne ważne rzeczy. Ktoś popełnia zbrodnie na innych magicznych członkach społeczności, a jedną z poszkodowanych osób jest brat Jagody. Czy kobieta odkryje motyw sprawcy?

Kołysanka dla czarownicy Magdaleny Kubasiewicz to lekka fantastyka osadzona w rodzimym klimacie. Akcja rozgrywa się w Warszawie, w której znajdziemy magiczne strefy i mamy do czynienia z całymi rodzinami od pokoleń władającymi magią. Sporadycznie przenosimy się też w inne miejsce, do zaklętego domu.

Główną bohaterką jest Jagoda Wilczek. To wiedźma klątw, potężna czarownica wywodząca się z magicznej rodziny o długich tradycjach. Kobieta jest raczej wycofana, nie ma dobrego kontaktu z rodziną, jest typem samotniczki. Ma mocny, silny charakter, potrafi postawić na swoim. Bywa nieco złośliwa i ironiczna, ale nie jest przez to przez czytelnika odbierana negatywnie – raczej jako zadziorna kobieta.

Powieść rozpoczyna się od wątku klątwy śpiącej królewny. Poznajemy kwestię tego czaru, a w dalszej części książki dowiadujemy się, kto może go rzucić i jakie są wymagania. Wątki dotyczą nie tylko tajemniczej kobiety, która jest pod wpływem zaklęcia, jednak drugi główny motyw jest z nim ściśle związany. Chodzi o rodzinne kwestie Jagody – o jej bliskich, którzy nagle są w niebezpieczeństwie. Dodatkowo dostajemy też historię młodej dziewczyny, która pragnie uczyć się magii klątw i prosi Jagodę o pomoc. Ich relacja jest początkowo napięta, ale z czasem rodzi się z tego szorstka przyjaźń.

Elementy magiczne w powieści są dobrze zarysowane. Wiedźma klątw to tylko jeden rodzaj osoby magicznej, który tu spotkamy. Nie do końca – mam wrażenie – opisano, w jaki sposób ludzie posługują się magią. Może mnie to umknęło podczas słuchania. Niemniej nie przeszkadzało mi, że nie ma dokładnych opisów zaklęć czy innych czynności przywołujących magię.

Powieść jest bardzo dobrze napisana. Przez tekst się płynie, wszystkie wątki są dobrze domknięte, spójne i logicznie wyjaśnione. Podobało mi się też tło akcji – niby mamy Warszawę, ale od tej strony, której nie znamy, czyli magicznej. Nie jest to może zbyt rozbudowany świat, ale jednoczenie nie jest też udziwniony. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak magiczni mieszkańcy funkcjonują obok niemagicznych. W sumie te dwa światy różnią się w niewielkim stopniu, a jednak nadanie codzienności Jagody czarodziejskiej nuty jest ciekawe.

Lektorką audiobooka jest Laura Breszka. Rzadko sięgam po nagrania, w których lektorami są aktorzy, jednak tym razem byłam zachwycona. Podczas czytania słychać było odmienne zabarwienia głosów w zależności od postaci – nie tylko męskie były nieco głębsze, ale też zdarzało się, że któraś z postaci mówiła w nieco bardziej rozwlekły czy szybszy sposób. Nie zabrakło też doskonałego oddania emocji i dostosowania wypowiedzi do okoliczności – na przykład pojawiało się zawahanie czy załamanie głosu, które odpowiadało scenie. Nie było to jednak przesadzone, wręcz przeciwnie.

Świetnie bawiłam się przy tym audiobooku. Nie tylko treść mi się spodobała, lecz także samo nagranie i lektorka. Z twórczością Magdaleny Kubasiewicz miałam już okazję się kiedyś spotkać i cieszę się, że kolejny raz jej powieść umiliła mi czas. Fabuła, bohaterka, pomysł na miejsce akcji i styl pisarki bardzo mi odpowiadają. Na pewno jeszcze będę szukać jej prozy. Natomiast Laura Breszka przekonała mnie do siebie do tego stopnia, że kolejny audiobook po Kołysance dla czarownicy przeczytała mi również ona.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

8 komentarzy:

 1. śmiało bym się skusiła na tego audiobooka :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Zapisałem tego audiobooka i zacznę go słuchać za tydzień! :D Dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy jest gdzieś dostępny za darmo, całość lub chociaż fragment?

  OdpowiedzUsuń
 4. To zdecydowanie jedna z tych książek, które naprawdę chcę przeczytać! Mam nadzieję, że trafi się okazja :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Skoro to taka dobra lektura na pewno znajdzie swoich odbiorców wśród miłośników takich książek.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam wszystkiego rodzaju książki o wiedźmach, czarownicach i czarach. A także innych magicznych stworach.

  OdpowiedzUsuń
 7. Osobiście nie lubię audiobooków, więc na starcie wiem, że nie jest to dla mnie. Poza tym, nie sięgam po ten gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja zdecydowanie nie sięgam po audiobooki :) Bardziej lubię sama czytać :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!