Po co ci emocje, Leon Windscheid

Autor: Leon Windscheid
Tytuł: Po co ci emocje
Pełny tytuł: Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania
Wydawnictwo: Otwarte
Liczba stron: 304

Jaki jest cel strachu? Czy głód odczuwamy tylko wtedy, gdy faktycznie jesteśmy głodni? Co się dzieje z nami, gdy się zakochamy? A czy potrafimy sami sobie współczuć? Takie pytania stawia czytelnikom i sobie Leon Windscheid w książce Po co ci emocje.

Autor jest doktorem psychologii i autorem bestsellerowych pozycji. W książce porusza temat emocji – kilku z nich – które są w naszych życiach od zawsze. Są wśród nich m.in. lęk, gniew, głód, cierpliwość. Mowa jest też o zakochaniu czy żałobie i smutku. Taka różnorodność sprawia, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Oczywiście opisanych emocji mogłoby być więcej, ale możliwe, że wtedy tematy nie potraktowane by były tak przekrojowo i rozdziały straciłyby na wartości.

Autor posługuje się przyjemnym językiem, ma lekki styl. Jest to książka popularnonaukowa, a jednak nie da się odczuć zagubienia w czasie czytania z powodu wywodów naukowych. Owszem, autor przytacza badania i eksperymenty innych i posługuje się czasem fachowym słownictwem, ale robi to w tak sprawny sposób, że nie da się odczuć podczas czytania, że przemycana jest wiedza specjalistyczna. Dobrze, że sięga po prace innych i serwuje nam ich przebieg i streszczenie, bo pokazuje to, że zna się na temacie i przebadał go dokładnie. Zainteresowani tematem uczuć mogą skorzystać ze źródeł.

Mocną stroną jest pokazanie, że emocje nie są czymś, co nagle odkryliśmy. Towarzyszą nam od zarania dziejów i zmieniają się tak jak my. Co ciekawe zależą też od innych czynników zewnętrznych – naszych uwarunkowań, ale też od miejsca, w którym żyjemy, kultury czy religii. Każdy z nas jest też inny, dlatego nie ma jednego szablonu czy wzorca, który możemy przyłożyć do każdej istoty i odczytać, co czuje.

Książka ma pokazać złożoność ludzkiego odczuwania i to właśnie robi. Podobało mi się podczas czytania, że mimowolnie zastanawiałam się nad tym, jak dana emocja rządzi mną w zależności od sytuacji. To cenna lekcja, którą można wynieść z uważnej lektury tej pozycji. Jej zaletą jest też fakt, że nie jest trudna w odbiorze.

Po co ci emocje to książka, po którą warto sięgnąć, by lepiej zrozumieć siebie i innych. Takie pozycje są cenne z kilku powodów – przemycają wiedzę naukową w przyjemny, lekki sposób, mówią o ważnym temacie w przystępny sposób i skłaniają do przemyśleć. Czego chcieć więcej?

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Otwartego.

10 komentarzy:

 1. Ciekawa książka pozwalająca zrozumieć nasze emocje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że porusza bardzo ważny temat dla każdego z nas. Podoba mi się to.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję bardzo za opinię na jej temat, z pewnością skuszę się na tę pozycję gdy będzie dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa książki i chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z zainteresowaniem sięgnę po ten tytuł, chętnie się z nim zapoznam, szeroki zakres tematyki emocji. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio bardzo lubię takie "psychologiczne" książki. Dzięki nim łatwiej jest mi się odnaleźć w dzisiejszym świecie i odkryć samą siebie.
  Koniecznie muszę sięgnąć po te pozycję. Zwłaszcza, że napisana jest lekkim językiem, tak jak lubię:)
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Chętnie przeczytałabym tą książkę :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeśli chodzi o tę książkę widzę, że jest się czym zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 9. Interesująca lektura, nie słyszałam o niej wcześniej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie więc chętnie się skuszę na tę pozycję w przyszłości.

   Usuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!