Piłkarki w głuszy – Yellowjackets

W 1996 roku dziewczęca drużyna licealna grająca w piłkę nożną dostaje się na krajowy turniej. Podczas podróży samolotem dochodzi do katastrofy i zespół rozbija się w dziczy. Wokół nie ma żywego ducha, a dziewczyny zostają bez pożywienia i pomocy, ponieważ ich trener ulega poważnej kontuzji. Muszą zacząć leczyć rany i pochować zmarłych, a potem poszukać schronienia i jedzenia. Czy uda im się przetrwać w głuszy? Czy znajdą ratunek?

Yellowjackets to amerykański serial, który zadebiutował w 2021 roku. Obecnie możemy oglądać jeden sezon, na który składa się dziesięć odcinków. W obsadzie zobaczymy m.in. Melanie Lynskey, Sophię Nelisse, Tawny Cypress, Jasmin Savoy Brown, Ellę Purnell, Juliette Lewis, Sophię Thatcher i Christinę Riccie oraz Sammi Hanratty.

Akcja serialu dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. Widzimy moment katastrofy, próby przetrwania, poszukiwanie ratunku. Poznajmy nastoletnie bohaterki, ich relacje i problemy. Nie brakuje burzy hormonów, pierwszych zauroczeń, zdrad i zerwanych przyjaźni. Równocześnie dostajemy historię dorosłych kobiet, które uratowały się z tej katastrofy. Założyły rodziny, zaczęły pracę, mają swoje troski. Akcja skupia się na kilku głównych bohaterkach – widzimy zaledwie parę dorosłych kobiet, nie wiemy, czy to wszystkie, które przeżyły.

Oba plany czasowe są bardzo dobrze zaprezentowane i świetnie potrafią trzymać w napięciu. Pierwsze minuty serialu pokazują, że w głuszy stało się coś złego – prawdopodobnie dziewczyny podzieliły się i polowały na siebie, a potem dopuszczały się aktów kanibalizmu, by przetrwać. Dorosłe wersje nie mówią o tym, co się działo, ale ciągle krążą wokół tematu, wspominając, że były to mroczne czasy. Sekret jednak ciąży i ciągle muszą się pilnować, by nie dać mu wyjść na jaw. Nie wiemy jednak, co się dokładnie stało, bowiem poza krótką sceną na wstępie serialu, która ma nas zaskoczyć i zaciekawić, historie z młodości bohaterek opowiadane są chronologicznie od momentu dostania się na krajowy turniej, przez katastrofę, po próby przetrwania. Wiemy z różnych relacji, że spędziły w tym miejscu wiele miesięcy, czekała ich trudna zima, problemy z pożywieniem i napięta atmosfera.

Dodajmy do tego jeszcze motyw kultu, który zaczyna się przewijać w serialu od pierwszych jego minut. Dziewczyny są ubrane w dziwne stroje, mają na sobie zwierzęce skóry, a polowanie wygląda jak rytuał. Oprócz tego w kadrze co jakiś czas pojawiają się tajemnicze symbole, które potem zaczynają mieć coraz większe znaczenie. Nie wiemy, o co chodzi – czy ktoś w głuszy poluje na rozbitków? A może to tylko głupi żart lub przypadek, że symbole pojawiają się wszędzie?

Serial w bardzo dobry podejmuje tematykę radzenia sobie w trudnej sytuacji. W obu planach czasowych widzimy, jak w obliczu problemu dziewczyny się jednoczą. Łączy je coś ważnego – wspólna przeszłość, która znaczy więcej niż cokolwiek innego. Oglądając, zaczynamy się zastanawiać, jak my byśmy postąpili – czy w momencie zagrożenia zrobilibyśmy wszystko, by przetrwać?

Yellowjackets to serial świetnie zrobiony – ciężka, duszna atmosfera, napięcie, zaskoczenia, a do tego cała gama nastoletnich problemów, ale pokazanych na poziomie, bez wyolbrzymiania i prześmiewczego tonu. Poza tym na uwagę zasługuje gra aktorska. Młode bohaterki zostały bardzo dobrze zaprezentowane, natomiast w dorosłych rolach na pierwszy plan wysuwają się Riccie i Lynskey, które genialnie zagrały swoje bohaterki. Jedna jest nieprzewidywalna i ma zadatki na psychopatkę, druga skrywa tajemnice i choć z pozoru jest niegroźną kurą domową, bywa okrutna w bardzo wyrafinowany sposób. Nie bardzo pasowała mi kreacja Lewis, która chyba trochę przesadziła ze zblazowaniem Natalie.

Yellowjackets to serial, który zaskoczył mnie nie tylko historią i przemyślanym jej prowadzeniem, lecz także klimatem. Podobały mi się bohaterki, a także tajemnicza atmosfera. Nie dostaliśmy odpowiedzi na ważne pytania, pokazano nam tylko wyrywek tego, jak dziewczyny radziły sobie w głuszy. Nie mogę doczekać się drugiego sezonu!

8 komentarzy:

 1. jestem zaciekawiona tym serialem, będę musiała go sprawdzić coś czuje że mi się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 2. Martyna Kwiatkowska27 maja 2022 11:29

  Podoba mi się to, że serial porusza tematykę tego jak sobie radzić w trudnej sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tym serialu, ale chętnie go poznam, bo brzmi nizwykle interesująco

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę przyznać, że wcześniej o tym serialu nie słyszałam, a brzmi ciekawie. Chętnie go sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie! Nie słyszałam wcześniej o serialu, a wygląda na produkcję dla mnie. Chętnie obejrzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Serial wydaje się interesujący, chociaż póki co, nie do końca jestem co do niego przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 7. Zapowiada się wciągający serial, ale nie wiem czy to moja pora aby go poznać, chyba potrzebuje teraz czegoś lżejszego :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz o nim słyszę, ale myślę, że mógłby mi się spodobać. Koniecznie musimy go obejrzeć z narzeczonym. ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!