Mroczna krypta, Victoria Schwab

Autor: Victoria Schwab
Tytuł: Mroczna krypta
Tytuł oryginalny: The Dark Vault
Wydawnictwo: We need YA
Liczba stron: 656

Mackenzie jest Strażniczką. Jej zadaniem jest odprowadzanie obudzonych Historii do Archiwum, gdzie ich miejsce. Dziewczyna znajduje dusze zmarłych na liście, a potem musi odszukać je w Pasażu. To zadanie nie jest łatwe ani bezpieczne – czasem Historie są zdezorientowane i agresywne, nie chcą współpracować. Na dodatek nikt z bliskich dziewczynie nie wie, że pracuje jako Strażniczka. Aż nagle w życiu Mackenzie pojawia się ktoś, kto rozumie, z czym się zmaga.

Mroczna krypta Victorii Schwab to wydanie, w którym znajdziemy dwie powieści – Uśpieni i Przebudzeni. Główną bohaterką powieści i narratorką jednocześnie jest nastoletnia Mackenzie. Dziewczyna jest Strażniczką, pracuje w Archiwum. To miejsce, gdzie trafiają zmarli – coś w rodzaju przechowalni ich żyć. Nazywa się ich Historiami. Dziewczyna jest odważna, śmiała, sprytna, nie jest brutalna, ale potrafi się bronić. Oczywiście ma też chwile zawahania i wątpliwości, nie jest bowiem wypraną z uczuć łowczynią. W życiu prywatnym jest natomiast świetnym kłamcą. Musi wymyślać własne historie, by tuszować przed rodzicami siniaki, które powstają w czasie pracy.

Fabuła obu powieści kręci się głównie wokół odsyłania Historii, jednak nie jest to powtarzalne i nudne, ponieważ okazuje się, że jedna z Historii jest na tyle intrygująca, że Mackenzie chce ją bliżej poznać. Po przeprowadzce do nowego miejsca dziewczyna ma pełne ręce roboty, a kolejne Historie zaczynają się robić coraz bardziej agresywne, z czym do tej pory Strażniczka się nie spotkała. Sytuacja w Archiwum zaczyna się komplikować, sprzymierzeńców zaczyna brakować i tylko jeden nastolatek wierzy w Mackenzie, nawet gdy ona sama zdaje się mieć wątpliwości, czy to wszystko ma sens i czy sobie poradzić.

W fabule pojawiają się też licznie retrospekcje. Te krótkie fragmenty wydrukowano pogrubionym fontem, dzięki czemu łatwiej je odróżnić od reszty tekstu. Dowiadujemy się z nich, jak Mackenzie szkoliła się na Strażniczkę, a także uzupełniamy luki w fabule. To dobry i przemyślany zabieg, który pozytywnie wpłynął na mój odbiór powieści.

Poza wątkiem Historii i Archiwum, autorka serwuje też inne ważne tematy i motywy. Mamy tu wątek przyjaźni, ucieczki od traumy do nowego miejsca, tęsknoty za bliskimi, którzy odeszli. Ciekawie pokazano także wątek dbania o innych. Mackenzie kłamie rodzicom, by ich chronić, ale wobec nowego przyjaciela nie może sobie na to pozwolić, bo wie, że on szybko ją rozszyfruje. Jest też dość często podkreślany wątek zaufania – rodziców do dziecka, przyjaciół i wrogów.

Pomysł na stworzenie takiego świata jest ciekawy. Koncepcja, że gdzieś niedaleko, choć jednocześnie jakby w innym wymiarze, mieszkają ludzie, których straciliśmy, mogą się obudzić i spróbować powrócić do naszego świata, jest intrygująca. Nie można się jednak oprzeć wrażeniu, że przygody Mackenzie przypominają trochę serię o Cassidy, która również widziała duchy i zajmowała się odprawianiem ich do zaświatów.

Książka jest napisana przyjemnym językiem, nie ma w niej wulgaryzmów czy slangu młodzieżowego, mimo że narracja pierwszoosobowa mogłaby to tłumaczyć. Fabuła jest spójna, ma kilka zaskakujących momentów i zwrotów akcji, ale nie pędzi zbyt szybko, dzięki czemu wszystko jest wyjaśnione i zamknięte. Podobała mi się postać głównej bohaterki – nie była idealna, nie była jednocześnie też męczennicą, mimo że brała na siebie sporo i nie chciała korzystać zbyt często z pomocy innych.

Mroczna krypta to książka, którą przeczytałam z przyjemnością, chociaż nie zachwyciła mnie tak jak inne powieści autorki – chociażby seria Odcienie magii. Mimo wszystko dobrze się przy niej bawiłam i cieszę się, że miałam okazję po nią sięgnąć.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie więcej bestsellerów w świetnych cenach.

 

15 komentarzy:

 1. Miło można spędzić czas z taką publikacją i tak też kiedyś zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska15 kwietnia 2022 10:12

  Sporo dobrego słyszałam o twórczości tej autorki i chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa historia, przypomina mi trochę film Bibliotekarz, w sensie, potajemna praca, podwójne życie w niby oczywistym miejscu, ale nie do końca. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie miałam okazji poznać tej przygody czytelniczej, ale chętnie w wolnej chwili to zrobię. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być ciekawa :) Może w przyszłości przeczytam? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla młodzieży, a już z tego wieku wyrosłam, chociaż lubię SF. :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czytam bardzo zróżnicowane opinie na temat tej książki. Większość osób mówi, że nie jest to najlepsza książka autorki. Szkoda, bo koncepcja na fabułę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 8. Będę miała ją na uwadze na przyszłość i może skuszę się na tę pozycję gdy będzie dostępna w bibliotece.

  OdpowiedzUsuń
 9. Będzie się w czym zaczytać w wolnym czasie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wspaniała okładka, a jeśli chodzi o historię to do mnie przemawia

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam tej książki, ale jak kiedyś przypadkiem trafi w moje ręce, to dam jej szansę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Mmm jak znajdę trochę wolnego czasu to chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Victoria Schwab is one of my favorite authors and I have not read this book yet

  OdpowiedzUsuń
 14. Może w przyszłości znajdę dla niej chwilę :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ostatnio ciągnie mnie do książek Schwab, chętnie sprawdzę tę nowość.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!