Gdzie podziało się dziecko? – Odwilż

Katarzyna Zawieja jest policjantką, matką i wdową, która nie może pogodzić się ze śmiercią męża. Obowiązki w pracy są jednak ważniejsze. Podczas jednej z interwencji Zawieja odkrywa w śmietniku reklamówkę z ludzkimi narządami. Szybko okazuje się, że fragmenty pochodzą od kobiety, którą niedługo potem znajdują martwą w pobliżu zbiornika wodnego. To córka prokuratora, która tuż przed śmiercią urodziła dziecko. Niemowlaka jednak nikt nie znalazł. Rozpoczyna się wyścig z czasem – czy dziecko przeżyło? Kto je ma?

Odwilż to polski serial, który miał swoją premierę w 2022 roku na platformie HBO Max. Składa się z sześciu odcinków. W obrazie zobaczymy Katarzynę Wajdę, a oprócz niej w produkcji zagrali również Bartłomiej Kotschedoff, Cezary Łukaszewicz, Sebastian Fabijański, Bogusław Linda, Andrzej Grabowski, Juliusz Chrząstowski, Małgorzata Gorol, Agnieszka Pilaszewska, Monika Krzywkowska, Piotr Żurawski, Ewa Skibińska i Marcelina Stępkowska.

Odwilż to typowa opowieść kryminalno-detektywistyczna. Mamy policjantkę, która uwielbia swoją pracę, traktuje ją na poważnie, jest zawzięta, nieugięta, odważna, ale też nie daje sobą pomiatać. Ma swoje zdanie i intuicję, której wierzy. Nie jest bezczelna i pyskata, swoim chłodem i opanowaniem potrafi osiągnąć o wiele więcej niż bezsensownym stawianiem się szefostwu. Jednocześnie jednak cierpi na tym jej życie rodzinne. Malutką córką zajmuje się głównie dziadek, Zawieja zawala kolejne rzeczy związane z wychowaniem dziecka, a jednocześnie próbuje drążyć sprawę śmierci męża. Podejrzewa, że mógł mu ktoś pomóc, nie przyjmuje do wiadomości, że popełnił samobójstwo.

Wątek śmierci młodej kobiety i poszukiwanie jej dziecka są dobrze poprowadzone. Akcja rozwija się z odcinka na odcinek, dochodzą nowe poszlaki i możliwości, a finał jest zaskakujący, ale logiczny. Nie do końca przekonał mnie wątek śmierci córki prokuratora, a raczej pokazanie, jak do niej doszło. Miałam wrażenie, że trochę za bardzo jest to wszystko przekombinowane.

Lubię tego typu seriale – gdzie łączy się wątek prywatnego życia bohatera z prowadzeniem przez niego śledztwa. Dzięki temu postać nie jest płaska, można się z nią utożsamiać i zżyć. W tym przypadku na plus wychodzi też fakt, że główną bohaterką jest kobieta. Może nie ma ona zbyt ciężko w swoim miejscu pracy (w innych serialach przez płeć kobiety są albo traktowane jako zbyt delikatne i emocjonalne, albo muszą grać twarde i wręcz „męskie”), ale nie jest też traktowana ulgowo. Pewne rzeczy w tym śledztwie były dla niej bardziej oczywiste – na przykład fakt, że dziecko prawdopodobnie zostało uprowadzone, a nie zamordowane i zakopane gdzieś w lesie, a dlaczego to wiedziała, musicie sprawdzić, oglądając serial.

Odwilż zaskoczyła mnie pozytywnie klimatem. Akcja rozgrywa się w Szczecinie – oryginalnie jak na polskie produkcje. Jest końcówka zimy, nadchodzi wiosna, śniegi się topią, plucha pod butami jest wszechobecna, szarówka, dużo scen kręconych w godzinach wieczornych. Dodajmy do tego momentami surowe, fabryczne, stoczniowe kadry, które zachwycają i w dziwny sposób podkreślają atmosferę tego obrazu. Postarano się także o to, by bohaterowie byli ubrani w stonowane, niekrzykliwe kolory, które nie odwracają naszego wzroku, a pasują do klimatu produkcji. Można łatwo zauważyć, kto jest w tym „świecie” oby właśnie przez to, jak jest ubrany.

Serial spodoba się fanom klimatycznych produkcji, w których nie ma co chwilę zwrotów akcji, jednak napięcie rośnie z każdą mijającą godziną. Gra aktorska bez zarzutu, trochę skomplikowane wyjaśnienie sprawy śmierci, ale całość i tak oceniam pozytywnie.

7 komentarzy:

 1. Nie słyszałam wcześniej o tym serialu i z przyjemnością skuszę się na tę produkcję.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam jeszcze o tym serialu, a że ostatnio nie mam co oglądać, to chętnie dam mu szansę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Paulina Kwiatkowska6 maja 2022 10:46

  Może w wakacje uda mi się zapoznać z tą produkcją, będę miała mniej zajęć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam o tej produkcji, ale nie dziwi mnie to, bo zupełnie nie oglądam telewizji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeszcze nie słyszałam o tej produkcji filmowej :) Ale brzmi ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. sporo słyszałam o tym serialu, ale jakoś nie mam ochoty się za niego zabierać

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mam tego kanału, więc nie mogę obejrzeć serialu, ale muszę przyznać, że zapowiada się bardzo ciekawie.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!