Król, Dagmara Andryka

Autor: Dagmara Andryka
Tytuł: Król
Wydawnictwo: Prószyński
Liczba stron:  376

Anna Maria Kier udaje się na zasłużoną emeryturę. Po latach służby w policji postanawia w końcu poświęcić czas dla siebie i swoich bliskich. Szybko okazuje się, że nic z tego. Jej syn zaczyna poważnie chorować, a rodzicom potrzebne są pieniądze na jego leczenie. Dlatego Anna decyduje się podjąć nowe zlecenie – ma wytropić kreta w jednej z firm farmaceutycznych. Czy uda jej się wykonać zadanie?

Król Dagmary Andryki to pierwszy tom serii kryminalnej pod nazwą Anna Maria Kier. Autorka planuje cztery tomy serii, w której główna bohaterka to emerytowana policjantka. Anna Maria Kier jest dobra w swoim fachu, ma kontakty w policji, a jednak musi teraz działać bardziej na własną rękę niż liczyć na wsparcie kolegów. Na szczęście nie jest sama – poznaje bowiem dziewczynę specjalizującą się w cyberprzestępczości. Wanda potrafi wyczarować cuda za pomocą komputera – dotrze do informacji i znajdzie dowody, o których nikt inny nie pomyślał.

Fabuła skupia się przede wszystkim na poszukiwaniach kreta. Firma farmaceutyczna nie może sobie pozwolić, by ktoś z pracowników wynosił informacje i sprzedawała je konkurencji. Anna trafia w sam środek grupy ludzi, która podejrzana jest o ten czyn. Wciela się w rolę nowej kadrowej, jednak coś w całej sprawie nie daje jej spokoju. Z jednej strony rozmawia ze współpracownikami i próbuje wypytać ich i wytypować, kto jest winny, z drugiej ma przeczucie, że cała sprawa ma drugie dno, które jest o wiele bardziej niebezpieczne.

Na plus wychodzi fakt, że poza zagadką kryminalną i zabawą w detektywa autorka serwuje czytelnikom również prywatną stronę Anny Marii Kier. Dowiadujemy się, że rozstała się z mężem, a jej syn jest chory. Widzimy jej relacje z innym mężczyzną i obserwujemy, jak powoli odkrywa potęgę mediów społecznościowych, które mogą okazać się pomocne w śledztwach. Mamy też retrospekcje z różnych etapów jej kariery. To dopełnia obrazu głównej bohaterki i sprawia, że nie jest tylko pionkiem w rozgrywce kryminalnej.

Autorka sprawnie przedstawia zagadkę kreta, a także wprowadza inne wątki, które dobrze rozbudowują fabułę. Finał rozplątuje wszelkie zawiłości i daje jasne wyjaśnienie, a tego właśnie oczekuję od powieści w tym stylu. Po drodze natomiast podejrzani ciągle się zmieniają, więc nie jest nudno i płasko.

Styl autorki jest przyjemny. Nie leje wody i nie karmi nas filozoficznymi wywodami, prowadzi akcję sprawnie. Potrafi zainteresować czytelnika. Nie miałam wcześniej okazji czytać nic jej autorstwa, ale jestem zadowolona, że udało mi się sięgnąć po jej książkę. Przede wszystkim uważam, że to lekka i przyjemna pozycja, która jest w stanie umilić nam wieczór.

Król to dobry pierwszy tom serii kryminalnej. Nie mogę doczekać się kontynuacji losów Anny Marii Kier. Mam nadzieję, że kolejne tomy będą równie sprawnie napisane i będę się przy nich świetnie bawić.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński.


 

10 komentarzy:

 1. Niebawem będę miała ją na uwadze i liczę na udaną serię.

  OdpowiedzUsuń
 2. Paulina Kwiatkowska15 kwietnia 2022 19:08

  Nie przejdę obojętnie obok tej książki i chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobra recenzja, warto tę książkę przeczytać w ramach przyjemnej lektury na wieczór :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z przyjemnością skuszę się na tę lekturę, jest już dostępna na Legimi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka zapowiada bardzo fajnie. Widziałam ją już na Instagramie i jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przyjrzę się tej książce bliżej. Wydaje mi się niesamowicie ciekawa i wciągająca.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na pewno będę zachwycona, warto polecać dalej takie ciekawe pozycję i tak też zrobię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie czytam kryminałów, ale tutaj widzę całkiem ciekawą historię którą jestem w stanie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 9. Już dawno chciałam przeczytać cos tej autorki... muszę to w końcu zrobić!

  OdpowiedzUsuń
 10. Brzmi dobrze, jeśli będę miała ochotę na dobry ktyminał, to będę pamiętać o tym tytule.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!