Zbrodnia na zamkniętym osiedlu – Safe

Córka Toma Delaneya, Jenny, nie wraca na noc do domu. Poszła na imprezę ze znajomymi i zniknęła. Tom wychowuje córki sam, jego żona zmarła, a cała rodzina bardzo to przeżyła. Mężczyzna znalazł pocieszenie w ramionach przyjaciółki, Sophie, która prowadzi teraz sprawę zniknięcia Jenny. Okazuje się, że nie tylko ona nie wróciła do domu – zniknął też jej chłopak. Czy młodzi uciekli razem? To nie koniec kłopotów na zamkniętym osiedlu – jedna z kobiet zostaje oskarżona o romansowanie z nastoletnimi uczniami. Czy ktoś próbuje ją pogrążyć celowo?

Safe jest francusko-brytyjskim serialem na podstawie książki Harlana Cobena. Obraz ma jeden sezon, który liczy osiem odcinków. Jest to zamknięta historia. Swoją premierę miał w 2018 roku. W serialu zobaczymy m.in. Michaela C. Halla, Amandę Abbington, Marca Warrena czy Amy James-Kelly.

Fabuła serialu zaczyna się od zniknięcia Jenny, jednak kolejne odcinki odkrywają nowe tajemnice. Oprócz dziewczyny zniknął też jej chłopak. Czy uciekł gdzieś z nią? Tom jest rozdarty, próbuje na własną rękę odnaleźć córkę, mimo że jego przyjaciółka i kochanka jest policjantką i również prowadzi śledztwo. Sophie musi jednak działać kilku torowo. Zaginięcia to jedno, inną kwestią jest oskarżenie jednej z matek o uwodzenie uczniów. Na domiar złego podejrzana jest również matką zaginionego Chrisa. Sophie musi nie tylko szukać dowodów w obu sprawach, lecz także uporać się z problemami z mężem, próbą zbliżenia się do kochanka, a także nową współpracownicą.

Jak to u Cobena – nie zabrakło wielowątkowości. Sprawy sprzed lat wracają jak bumerang i są istotne dla współczesnych wydarzeń. Kolejny raz w serialu na podstawie jego powieści mamy do czynienia z niewielką, zamkniętą społecznością. Osiedle powinno gwarantować bezpieczeństwo, każdy się tu zna, a jednak okazuje się, że im bliżej prawdy, tym mniej się widzi. Tom zdaje sobie nagle sprawę, że nie zna bliskich i przyjaciół, własne córki są mu obce, a ich sekrety bywają dla niego szokujące. Jeden głupi błąd prowadzi do kolejnych złych decyzji i nagle mamy przed sobą skomplikowaną intrygę, która sama się nakręciła.

Kolejne odkrywane dowody, informacje i relacje międzyludzkie sprawiają, że sprawa się utrudnia. To, że Sophie prowadzi śledztwo, nie jest dobre – mieszka na tym samym osiedlu, co podejrzana o molestowanie nieletnich matka i dwójka zaginionych nastolatków. Jest blisko rodzin, zna ich, nie powinna się w to angażować. A jednak działa – tylko czy jej intencje są czyste? Czy będzie bardziej policjantką czy bardziej koleżanką?

Każda osoba, którą pokazuje się w serialu, ma znaczenie dla jego fabuły. Nie są to przypadkowe postacie, wręcz przeciwnie. A rozwiązanie zagadki, połączenie wszystkich punktów sprawy okazuje się zaskakujące. Nie jest jednak nielogiczne, niespójne. Twórcy starają się wyjaśnić każdą kwestię, nie pozostawiają nas z pustką.

Safe to wciągający serial na podstawie prozy Cobena. Oglądało się go dobrze – trzymał w napięciu, ciekawie się rozwijał, pokazywał skomplikowaną ludzką naturę. Polecam wam zdecydowanie!

11 komentarzy:

 1. Ciekawie zapowiadający się serial. Lubię prozę Cobena, więc serial muszę koniecznie obejrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego serialu jeszcze nie oglądałam, ale poznałam inne na podstawie jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejny serial z Netflixa, o którym nie miałam zielonego pojęcia. Dobrze mieć takie źródło wiedzy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. nie czytałam jego prozy i nie oglądałam ekranizacji, jeszcze na nie nie czas

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam książki tego autora, zawsze mogę dzięki nim liczyć na świetną rozrywkę z dreszczem, mam nadzieję, że i serial zdobędzie moją przychylność. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Gdybym miała wiecej czasu chętnie bym obejrzała ten serial, ale aktualnie mam duże ograniczania, a nadmiar obowiązków

  OdpowiedzUsuń
 7. O, myślę, że obejrzę. Szukam własnie czegoś, co mnie mocno wciągnie!

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie lubie ogladac brytyjskich filnow, nie podoba mi się ich akcent. Jednak tutaj historia zapowiada się bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 9. Coben w książkach mnie do siebie nie przekonuje, ale może jego adaptacje do mnie przemówią.

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie wiedziałam że jest ten serial, ale lubię seriale na podstawie Cobena ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kolejny serial z Netflixa, o którym nie miałam zielonego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!