M jak morze, Joanna Concejo

Autor: Joanna Concejo
Tytuł: M jak morze
Wydawnictwo: Format
Liczba stron: 52

M lubi morze. Będąc na plaży, rozmyśla, a czasem krzyczy, choć nie wydaje z siebie żadnego dźwięku. Nie jest ani dzieckiem, ani dorosłym. Jest natomiast czasem smutny, a często zamyślony. Gdy stoi na piasku, w głowie kołaczą mu się kolejne pytania. Czy znajdzie na nie odpowiedź?

M jak morze Joanny Concejo to kolejna pozycja wydawnictwa Format, która skierowana jest do dzieci, lecz to dorośli najlepiej zrozumieją jej sens i przesłanie. Autorka w oszczędnej formie opowiada o chłopcu, który może być uniwersalną postacią. Dużą rolę w pozycji mają ilustracje – budują opowieść na równi z tekstem.

M jak morze to historia o dojrzewaniu, szukaniu siebie i sensu życia. To książka, w której bohater stawia sobie pytania, chcąc dowiedzieć się, jaki jest cel jego istnienia i kim właściwie jest. To pozycja o poszukiwaniu tożsamości. Bardzo subtelna, poruszająca książka, której treść ociera się o filozoficzne przemyślenia i sprawia, że czytelnik zaczyna zastanawiać się nad tymi samymi sprawami, co bohater opowieści.

Ilustracje nie są bajkowe niczym w animacjach dla dzieci. Są nieco bardziej surowe, ale piękne i kolorystycznie dopasowane do opowieści. Na pewno spodobają się wymagającym czytelnikom, choć niekoniecznie dzieciom.

Mam pewien problem z wydawnictwem Format, które ma w ofercie wiele wyjątkowych pozycji, które są jednak trudne w odbiorze przez młodszych czytelników. Ich książki są mądre, wartościowe, jednak ich sens trafi raczej do rodziców, którzy wyniosą z nich przesłanie i lekcję.

M jak morze to pozycja, która teoretycznie opisywana jest jako książka z literatury dziecięcej, jednak sądzę, że to raczej wydanie dla rodziców. Piękna historia, która spodoba się wrażliwym duszom, ładnie wydana, ciekawa i dająca do myślenia.

Pozycję przeczytałam dzięki Wydawnictwu Format.

 

4 komentarze:

 1. Skoro dorośli lepiej zrozumieją przesłanie tej książki to jestem nią zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Atmosfera tej pozycji jest bardzo niepokojąca

  OdpowiedzUsuń
 3. chłopiec, który może być uniwersalną postacią - zadziwiające.

  OdpowiedzUsuń
 4. Chętnie zwrócę uwagę na ten tytuł, umknąłby mojej uwadze, zatem dziękuję za przybliżenie. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!