Wybranka nauczyciela, Kathleen Fuller

Autor: Kathleen Fuller
Tytuł: Wybranka nauczyciela
Tytuł oryginalny: The Teacher’s Bride
Wydawnictwo: Prószyński i s-ka
Liczba stron: 352

Ruby przyjeżdża do brata, do Birch Creek. Chce zmienić swoje życie, zacząć w miejscu, gdzie nikt jej nie zna i nie wie, jaka potrafi być niezdarna. Brat nie jest zadowolony z tej niespodziewanej wizyty, a sama Ruby nie ma pomysłu, jak może się przysłużyć społeczności. Gdy poznaje Christiana Roppa, który również niedawno osiadł w tej wiosce, jej życie nabiera sensu. Pomoże mężczyźnie zdobyć żonę, a w ten sposób pozna też swoich rówieśników. Czy ten plan się powiedzie?

Wybranka nauczyciela Kathleen Fuller to pierwsza część cyklu Panny młode z Birch Creek. Jest to seria opowiadająca losy amiszów, fabuła osadzona jest w niewielkiej wiosce, w której życie toczy się według ściśle wyznaczonych reguł. Bohaterami są Ruby i Christian.

Ruby daje się poznać jako nieco roztrzepana i niezdarna młoda kobieta. W rodzinnej wiosce wszyscy wiedzieli, że przynosi pecha, a czego się nie dotknie okazuje się nieszczęściem. Nawet jej brat widzi w niej tylko kłopoty. Dziewczynie zdarza się przez nieuwagę zbić coś, a czasem nawet wywołać pożar, jednak nie robi tego specjalnie. Zaczynając od nowa, ma nadzieję, że społeczność Birch Creek spojrzy na nią łaskawie. Jest radosna i pełna życia.

Christian natomiast to zupełne przeciwieństwo Ruby. Jest poukładany, wykształcony i oczytany, ale jednocześnie nieśmiały w stosunku do kobiet. Ma plan na życie i konsekwentnie go realizuje. Jest raczej wycofany i momentami wydaje się, że nie ma uczuć, tak twardy potrafi być. Mężczyzna opiekuje się siostrą, która sprawia mu problemy, jednak zamiast z nią porozmawiać, odsuwa się, daje jej przestrzeń, co negatywnie wpływa na ich relację.

Wybranka nauczyciela jest typowym obyczajem z wątkiem romantycznym. Wiemy od początku, że główni bohaterowie zakochają się w sobie i będą razem szczęśliwi. Po drodze czeka ich jednak kilka zawirowań i nieporozumień. Mimo że spotykają się, nie są to randki, tylko korepetycje z kontaktów międzyludzkich. Dzięki rozmowom, zdradzanym lękom, poznają się lepiej i widzą w sobie coś więcej niż to, co odkryli powierzchownie przy pierwszym spotkaniu. Ich uczucie rodzi się powoli.

Mocną stroną powieści jest fakt, że nie ma tu scen obscenicznych czy wulgarnych. Akcja dzieje się w społeczności amiszów, dlatego nie zobaczymy tu nic poza niewinnym pocałunkiem. Książka pozbawiona jest scen erotycznych. To lekka, romantyczna historia, którą czyta się przyjemnie.

Plusem jest też to, że w fabule pojawia się coś poza wątkiem romantycznym. Są poboczne tematy, które uzupełniają główną historię. Obserwujemy młodzieńczy bunt i zastanawiamy się, z czego on wynika. Czytamy o roli położnej i jej zadaniach w tejże społeczności. Mamy też opis pracy nauczyciela, która różni się od tego, co znamy. Zabrakło mi jednak szczegółów dotyczących samych amiszów. Tak jak w książkach Kelly Irvin, tak i u Fuller nie ma zbyt wielu momentów, które pokazałyby odmienność tej grupy. Oczywiście są sceny, gdzie zaprezentowano zbieranie się na śpiewanie czy msze, jednak to zdecydowanie za mało. W książkach Irvin co krok podkreślano wolę Boga, odwoływano się do religii, tu było tego znacznie mniej. Pojawiały się natomiast obce słowa, które dawały poczucie odmienności kulturowej bohaterów. Dobrze, że na początku książki wydrukowano słowniczek tych pojęć i krótkie ich wyjaśnienie. To bardzo mi się podobało.

Muszę przyznać, że początkowo byłam sceptycznie nastawiona do powieści z gatunku amish fiction, jednak po czasie przyznaję, że to chyba jedyne książki obyczajowe z wątkiem romantycznym, które jestem w stanie czytać z przyjemnością i bez zażenowania. Bohaterowie nie mają wyolbrzymionych problemów, są normalni, da się ich lepiej poznać, a ich uczucia nie wybuchają w ciągu pierwszej rozmowy.

Wybranka nauczyciela to ciekawa książka, którą czytałam z przyjemnością. Zrelaksowałam się przy niej. Chociaż brakowało mi trochę więcej smaczków z życia amiszów, to przyznaję, że książka była dobra i zdecydowanie warto po nią sięgnąć, jeśli chcecie przeczytać romantyczną historię bez scen erotycznych, za to z oryginalnym tłem społecznym. 

Powieść przeczytałam dzięki uprzejmości księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Na TaniejKsiazce znajdziecie wiele ciekawych pozycji z działu literatury kobiecej.

 

9 komentarzy:

 1. Czytałam dawno temu coś o amiszach, chętnie zapoznam się z tą powieścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś chętnie chwytałam za powieści, które ukazywały ich sposób życia, tak diametralnie różny od mojego.

   Usuń
  2. Mi jedna bardzo się podobała, ale teraz już na pewno nie przypomnę sobie jej tytułu.

   Usuń
 2. Lubię od czasu do czasu przeczytać taką książkę. Jestem ciekawa też kolejnych tomów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sympatycznie zapowiadająca się przygoda czytelnicza, w wakacyjne dni chętnie ją poznam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię przesadne, ale i stonowane wątki romantyczne. O amiszach chętnie poczytam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzadko czytam obyczajówki, ostatnio poczytując Worek Kości Kinga, który to miał być horrorem stwierdziłem, że jestem w połowie właśnie obyczajówki, 300 stron ziewania :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To niedobrze, bo Worek kości czeka u mnie na półce, liczyłam na mocne wrażenia.

   Usuń
 6. Ciekawi mnie, ale nie jest książką, którą koniecznie muszę przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!