Fakty i plotki o smokach, Nikola Kucharska

Autor: Nikola Kucharska
Tytuł: Fakty i plotki o smokach
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Liczba stron: 28

Jak dawniej żyło się smokom i ludziom? Gdzie można dziś znaleźć smoki? Jakie są ich gatunki? Czy mają jedno czy dwa serca i po co byłoby im drugie? Nikola Kucharska już to sprawdziła, a całą swoją wiedzę przekazała w pozycji Fakty i plotki o smokach.

Nikola Kucharska jest ilustratorką, a od jakiegoś czasu także autorką książek dla najmłodszych. Jej pozycje skupiają się głównie na obrazkach, które grają w nich pierwsze skrzypce. Nie inaczej jest w przypadku Faktów i plotek o smokach. Tekstu jest niewiele, to zaledwie kilkuzdaniowe wyjaśnienia tego, co przedstawia ilustracja. Niektóre strony to krótkie scenki z życia smoków w różnych okolicznościach, inne pokazują bardziej dokładnie ich budowę czy życie. Wydanie jest tekturowe, strony są solidne, mocne i trwałe, a pozycja nada się nawet dla bardzo małych czytelników.

Autorka ma ciekawy styl i kreskę nie do podrobienia. Potrafi w zabawny sposób pokazać bohaterów swoich książek. Smoki w jej wykonaniu wyglądają jak postacie z kreskówek. Są kolorowe, czasem psotne, robią też głupie miny i zachowują się jak rozrabiaki.

W pozycji zebrano bardzo dużo informacji na temat smoków. Niektóre są na pewno ciekawe i poszukiwane przez ich fanów, inne są zaskakujące – jak na przykład szkoła dla smoków. Interesująco wygląda też porównanie różnych „rekordzistów” smokowych. Autorka stworzyła własne gatunki smoków – niektóre przypominają te znane z opowieści, bajek i filmów, inne są całkiem nowe, co ma swój urok.

Fakty i plotki o smokach to pozycja wyjątkowo udana. Zabawna, tematycznie zróżnicowana, bogata w ilustracje i wiedzę. Nie potrzeba zbyt wielu wywodów, by zrozumieć, co chciała przekazać Nikola Kucharska w swojej pozycji – obrazki się bronią, a krótkie opisy są wystarczające.

Fakty i plotki o smokach są pozycją ciekawą, ładnie wydaną, dowcipną i wartą przejrzenia. Dzięki bogatym i szczegółowym ilustracjom dzieci będą mogły wracać do niej wielokrotnie i zawsze odnajdą tu coś nowego.

2 komentarze:

  1. O to coś dla mnie. Mieszkam niedaleko Sundsvall, w którym królują smoki. Pisałam o nich nawet na blogu. Chętnie sięgnę po tę pozycję, choć jestem już całkiem dorosłym dzieckiem. Świetna recenzja. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Miałam okazję zapoznać się z tą publikacją i byłam naprawdę zadowolona. Uwielbiam smoki.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!