Wielkie nadzieje, Charles Dickens

Autor: Charles Dickens
Tytuł: Wielkie nadzieje
Pełny tytuł: Wielkie nadzieje. Klasyka dla dzieci
Tytuł oryginalny: The Charles Dickens Childern’s Collection. Great Expectations
Wydawnictwo: Tandem
Liczba stron: 96

Pipa wychowuje siostra. Jest surowa i zimna, kłótliwa i nieprzyjemna. Z jej mężem chłopiec ma lepszy kontakt. Gdy w Boże Narodzenie Pip spotyka na bagnach przestępcę, który prosi go o jedzenie, jest wystraszony, lecz spełnia jego prośbę. Jakiś czas później chłopiec zostaje zaproszony do domu bogatej i samotnej kobiety, gdzie ma zaprzyjaźnić się z jej podopieczną. Czy Pip będzie szczęśliwy?

Wielkie nadzieje Charlesa Dickensa to jeden z klasyków literatury angielskiej. Ciągle pojawiają się nowe wydania tej powieści, w tym pozycja z serii Klasyka dla dzieci.

Seria ta jest przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Znane dzieła literatury światowej adaptowane są tak, by nie stracić nic z treści i głównych wątków, a dać możliwość dzieciom przeczytania ich w dostosowanej dla nich formie. Nie ma zatem dłużyzn i opisów, które mogą nudzić najmłodszych. Treść ma przypominać streszczenie dzieła oryginalnego.

Mimo że tekst jest dostosowany do młodego czytelnika, to nie jest on infantylny czy naiwny. Łatwo odnaleźć w nim przesłanie Dickensa. To dobrze, bo dzieło nie jest zupełnie oderwanym od oryginału tworem.

Książkę uzupełniają ilustracje. Są uproszczone. Nie ma w nich zbyt wielu detali tła, to tylko obrysy postaci, nie ma tu także kolorów. Dzięki rysunkom książka na pewno jest bardziej atrakcyjna dla dzieci.

Wydania książek z serii Klasyka dla dzieci są moim zdaniem strzałem w dziesiątkę. Pozwalają młodym czytelnikom poznać znane dzieła literackie, a treść nie jest zbyt skomplikowana. Uproszczony tekst lepiej trafia do dzieci. Dorośli natomiast dzięki tymże pozycjom mogą przypomnieć sobie znane powieści.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Tandem.


5 komentarzy:

 1. Z przyjemnością skuszę się na tę lekturę, tym bardziej, że mam w planach tę klasyczną serię dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja już po lekturze z młodą czytelniczką, podobało się jej, zatem kontynuować będziemy znajomość z serią. :)

   Usuń
 2. Serie klasyki dla dzieci są bardzo ciekawym pomysłem, mają dużą szansę przyciągnąć młodziutkich czytelników do pasji czytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mimo iż to klasyka to po raz pierwszy czytam o tej książce, koniecznie muszę polecić ją mojemu synowi, ponieważ myślę, że historia Pipa bardzo mu się spodoba. Sama z chęcią poznam tego chłopca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham wersję dla dorosłych, to jedna z książek mojego życia. Przyznam, że kusi mnie również i ta :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!