Schronisko, Sam Lloyd

Autor: Sam Lloyd
Tytuł: Schronisko
Tytuł oryginalny: The Memory Wood
Wydawnictwo: W.A.B.
Liczba stron: 400

Elissa jest utalentowaną młodą szachistką. Gdy wybiera się na ważny turniej, zostaje porwana. Nie rozumie, dlaczego akurat ona. Nie ma pojęcia gdzie się teraz znajduje. Co jakiś czas odwiedza ją porywacz, który skrywa się w mroku, jednak to nie jedyny gość w jej „celi”. Do Elissy przychodzi też Elijah, dwunastolatek, który wie, że nie powinien jej odwiedzać, bo może mieć przez to kłopoty. Czy dziewczynie uda się go namówić, by jej pomógł?

Schronisko Sama Lloyda jest thrillerem, w którym mamy kilku bohaterów. Rozdziały pokazują wydarzenia, w których Elissa jest główną postacią, lecz uchylają też rąbka tajemnicy wokół działań Elijaha i prowadzącej śledztwo policjantki. Każda z tych osób jest opisana w ciekawy sposób, nie spłycono ich charakterów.

Elissa to bystra nastolatka. Nie tylko świetnie gra w szachy, lecz także potrafi zachować zimną krew w trudnej sytuacji. Skupia się na zadaniach i celach, które mogą pomóc jej przeżyć i wyjść cało z porwania. Jest sprytna, inteligenta i przebiegła. Czytelnik kibicuje jej od pierwszej strony tej historii.

Elijah to tajemnicza postać. Jest młodszy od Elissy, raczej wycofany z niego chłopak. Chce zaprzyjaźnić się z porwaną, lecz nie zamierza jej pomagać. Jest raczej naiwny i oderwany od rzeczywistości. Może to wynikać z faktu, że żyje z dala od innych ludzi, nie ma w domu internetu, a jego jedyną rozrywką jest rozmowa ze starszą kobietą i fantazjowanie o lesie. Chłopiec wie, że Elissa została porwana, ale nie jest tym faktem ani zaskoczony, ani zaniepokojony. Dla niego pojawienie się dziewczyny jest czymś normalnym. Nie chce, by stała się jej krzywda, ale nie zamierza jej pomóc się uwolnić.

Trzecią postacią, wokół której skupia się fabuła, jest policjantka. Mairead daje się poznać nie tylko od strony zawodowej, lecz także prywatnej. Dowiadujemy się, że ma problem z donoszeniem ciąży, ale nikomu nie zdradza tego faktu. Jest zdeterminowana i chce odnaleźć Elissę.

Powieść skupia się na dwóch wątkach – porwaniu i próbie radzenia sobie w tej sytuacji oraz na poszukiwaniach dziewczyny. Nie jest to może nic nowego i odkrywczego, bo temat ten był wielokrotnie wykorzystywany w literaturze, jednak autor potrafił wpleść w fabułę elementy zaskoczenia. Szczególnie ciekawe jest przedstawienie wydarzeń – pokazano je z perspektywy różnych osób, lecz także w odmiennych czasowo ramach. Zabieg ten sprawia, że mamy wrażenie, iż wiemy, jak potoczą się losy postaci. Nic bardziej mylnego, pisarz przyszykował nam wiele niespodzianek.

Co ważne – poza głównym wątkiem, otrzymujemy też coś głębszego, nienazwanego wprost, nieuchwytnego. Zastanawiamy się nad losem Elijaha, który jest bardzo tajemniczą postacią. Potem następuje refleksja dotycząca motywów porywacza. Chcemy wiedzieć więcej o tych osobach. Nie zabrakło też tematów związanych z zaburzeniami psychicznymi.

Mocnym punktem książki jest postać Elissy. To zaradna młoda dziewczyna, która ma głowę na karku. Z ogromną przyjemnością śledzi się jej poczynania w tej trudnej sytuacji. Czytelnik podziwia jej spryt i docenia kolejne próby przetrwania.

Fabuła jest wciągająca i emocjonująca. Pojawia się kilka zwrotów akcji, które bardzo mnie zaskoczyły. Postacie opisane są dobrze, a pokazanie wydarzeń z różnych perspektyw wzbogaca tę historię. Powieść czyta się jednym tchem, jest porywająca, nie można się od niej oderwać. Gdy wątki zaczynają się łączyć, czytelnik nie może wyjść z podziwu, jak doskonale utkana została ta historia.

Schronisko to powieść, która od premiery była zachwalana przez dziesiątki recenzentów. Te pozytywne opinie są jak najbardziej na miejscu. To książka przemyślana i dobrze napisana, autor ma sprawny styl i potrafi budować napięcie. Czytałam ją z ogromnym zainteresowaniem i zdecydowanie polecam fanom thrillerów. Schronisko was zaskoczy, nawet jeśli macie za sobą setki podobnych tematycznie powieści.

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa W.A.B.

9 komentarzy:

 1. Dobrze, że jest to przemyślana i dobrze napisana powieść. Postaram się mieć ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta przygoda czytelnicza jeszcze przede mną, chętnie się wgryzę w mroczne klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. bardzo lubię takie nieuchwytne elementy fabuły, dają mi dużo powodów do rozmyślań :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Słyszałam juz kilka opinii na temat tej ksiązki, ja sama jednak nie czuję się do niej przekonana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę czytałam już jakiś czas temu, i powiem że mnie historia bardzo wciągnęła ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytałam, ale widziałam ją już kilka razy na Instagramie. Ciekawi mnie i muszę ją sobie zamówić.

  OdpowiedzUsuń
 7. Może skuszę się na tę lekturę w przyszłości, już wcześniej zwróciłam na nią uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dużo czytałam o tym thrillerze i jestem go coraz bardziej ciekawa. Mam wrażenie, że nie zawiodłabym się nim.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam od dawna tę książkę na oku, ale jeszcze nie trafiła w moje ręce. Myślę, że podobałaby mi się ta historia i chcę ją poznać

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!