Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa, Joanna JaxAutor: Joanna Jax
Tytuł: Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa
Wydawnictwo: Videograf
Liczba stron: 416

Julian budzi się w obcym kraju, niewiele pamięta. Musi dowiedzieć się, co się stało. W tym czasie w Polsce Adrianna zastanawia się, co stało się z jej dawnym ukochanym. Nie wie, co do niego czuje, a o jej uczucia zabiega też inny mężczyzna. Hanka tymczasem dowiaduje się, że wypytuje o nią obcy mężczyzna. Bojąc się o własne życie, musi podjąć kolejne trudne decyzje. Wojna trwa w najlepsze. Czy bohaterom uda się przetrwać i zobaczyć bliskich raz jeszcze?

Czwarty tom cyklu Zemsta i przebaczenie nosi podtytuł Morze kłamstwa. Kolejny raz autorka, Joanna Jax, zabiera czytelników do ogarniętej wojną Europy, kreśląc na jej tle losy kilku bohaterów. Splata ścieżki postaci tak, że nawet z pozoru drugoplanowa osoba zaczyna mieć znaczenie, a z czasem okazuje się, że ma ona jakieś powiązania z którymś z głównych bohaterów.

Ponownie książka podzielona jest na dwa główne wątki – walkę o bezpieczeństwo i wolność, ojczyznę, godność i życie oraz sprawy osobiste. Mimo wojennej zawieruchy ludzie nie zatracili człowieczeństwa – chcą kochać, być kochanymi, mieć rodziny, przyjaciół, martwią się o bliskich, pomagają sobie. Niepewność jutra nie przeszkadza im w pragnieniu miłości, nie tłumi namiętności, zdaje się jednak podsycać u niektórych najgorsze z instynktów.


Są w tym tomie momenty trudne, szczególnie ten związany z powstaniem warszawskim. Dwie sceny sprawiły, że miałam ciarki. Autorka opisała powstanie bardzo plastycznie, pokazując realia tamtych czasów, grozę, ogrom zniszczeń i bólu, jaki doznali warszawiacy. Nie tylko jednak oni musieli się zmagać z trudnym czasem, co widać w wątkach innych bohaterów.

Zemsta i przebaczenie. Morze kłamstwa to dobra powieść wojenna, która kontynuuje wątki z poprzednich części cyklu. Nie jest przy tym sztuczna i na siłę, autorka pokazuje, że ma wiele pomysłów na przedstawienie losów swoich bohaterów, a przy tym dba o to, by czytając kolejne tomy, czytelnik nie odczuł jakichś zgrzytów. Można skończyć czytać jedną część i zabrać się za kolejną, nie odczuwając przy tym zupełnie momentu przerwy.

Cykl Joanny Jax to powieści, które pokazują ludzi w czasach wojny. Po prostu ludzi. Z ich wadami, zaletami, pragnieniami i marzeniami. To książki, które nie robią bohaterów z nikogo, nie wybiela się tu postaci, tworząc samych herosów. To cykl, który przedstawia zwykłych obywateli w trudnych czasach. I to chyba najmocniejsza strona tych powieści. Jeśli nie mieliście jeszcze okazji, koniecznie przeczytajcie pierwszy tom, a potem sięgnijcie po kolejne, w których nie brakuje emocji.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości wydawnictwa  Videograf:


2 komentarze:

Daj znać, co sądzisz o wpisie!