"Diabolika" S.J. Kincaidhttp://www.taniaksiazka.pl/diabolika-s-j-kincaid-p-835538.html
Autor: S.J. Kincaid
Tytuł: Diabolika
Tytuł oryginalny: The Diabolic
Wydawnictwo: Moondrive
Liczba stron: 412

Nemezis jest diaboliką – istotą podobną do ludzi, lecz nastawioną wrogo do wszystkiego, co może zagrozić jej właścicielowi. Jest wyhodowana tak, by walka była jej żywiołem. Gdy Nemezis trafia do Sydonii, zostaje z nią związana. Ma chronić dziewczynę, córkę senatora, a w razie potrzeby oddać życie w jej imieniu. Dlatego też gdy cesarz wzywa Sydonię na swój dwór, jej rodzina postanawia, że zamiast senatorskiej córki pośle diabolikę. Rozpoczyna się żmudny proces upodabniania Nemezis do ludzkiej dziewczyny. Czy uda się zwieść władcę i cały dwór?

Diabolika S.J. Kincaid to powieść młodzieżowa, której główną bohaterką i narratorką jest Nemezis. Dziewczyna jest diaboliką – specjalnie wyhodowaną istotą, która jest agresywna, silna i waleczna, a po przywiązaniu do właściciela jej celem życiowym staje się jego ochrona. Z jej panią, Sydonią, łączą ją silne więzi. Nemezis nie zawaha się przed niczym, by zapewnić Sydonii bezpieczeństwo. Niestety, zdarza jej się działać instynktownie, co momentami może przynieść jej więcej strat niż korzyści.

Nemezis zostaje posłana na cesarski dwór zamiast swojej pani. Jednak diabolika znacznie różni się od ludzkiej dziewczyny – musi więc nie tylko zmienić swój wygląd, lecz przede wszystkim zachowanie. Na dworze dzieje się wiele rzeczy. Nie brakuje intryg i tajemnic. Nemezis trafia w sam środek towarzyskich sieci, które są bardzo skomplikowane i czułe. Nienawykła do takiego życia, musi bardzo uważać. Chce zapewnić sobie sprzymierzeńca, powinna też unikać osób, które mogą sprawić, że wizerunek Sydonii zostanie poddany osądom. Kolejne wydarzenia, zmiany stron, niespodziewane sojusze i ujawnione sekrety sprawiają, że Nemezis zostaje wciągnięta w coś, czego nigdy by się nie spodziewała. Mimo że jest diaboliką i nie ma uczuć, to jako jedna z nielicznych nie może zrozumieć zachowania dworzan – ich umiłowania do brutalnych zabaw i braku szacunku nawet do najbliższych krewnych.


Najmocniejszą stroną pozycji jest wykreowany przez autorkę świat. Podobał mi się pomysł na stworzenie diabolik. Nemezis była intrygującą bohaterką, szczególnie gdy zaczęła dostrzegać pewne rzeczy w swoim zachowaniu, których się nie spodziewała. To fascynujące móc oglądać jej zmianę. Również skomplikowane relacje międzyludzkie, dworskie życie, dążenia do władzy są interesujące. Nadają one książce świetnego klimatu – pełnego napięcia, niepewności, jakbyśmy wraz z Nemezis stąpali po cienkim lodzie. Niestety, to wszystko nie uratowało jednak powieści. Książka nie zaskoczyła mnie niczym nowym, powiela ten sam schemat co inne podobne powieści młodzieżowe. Owszem, tematy związane z władzą i jej intrygami są wciągające, jednak całość wygląda jak wiele innych pozycji – szczególnie w relacjach między Nemezis a jej nowym sprzymierzeńcem czy w przypadku rozwoju akcji. 

Jeśli nie czytaliście zbyt wiele powieści młodzieżowych, w których pokazuje się nową wizję świata zbudowanego po jakiejś katastrofie, możecie sięgnąć po Diabolikę. Jeśli jednak macie za sobą już kilka czy kilkanaście pozycji z tego gatunku, możecie poczuć się rozczarowani. Nie znajdziecie tu niczego nowego – poza postacią diaboliki – i odkrywczego, schematy są powielone, a sama fabuła jest przewidywalna i mało zaskakująca.


Książka dostępna jest w dziale Nowości Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka.pl


5 komentarzy:

 1. Mi również podobało się stworzenie w książce diabolik. To nowe istoty i szczerze je polubiłam. Moją miłością w tej powieści jest pewne stworzenie <3 Książka niby nic nowego a jednak mi się podobała :)
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wszyscy zachwycają się tym utworem, a tu proszę, jednak nie jest on taki super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam ją w planach, ale po twojej opinii boje się tego rozczarowania. Powieści dystopijne to jedne z moich ulubionych historii :(

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobała mi się bardzo i już właściwie nie mogę doczekać się kontynuacji!
  aga-zaczytana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!