Powtórka z Disneya – "Samoloty 2"Dusty ma problemy podczas lotu. Okazuje się, że nie jest w pełni sprawny i pierwsze przeciążenie może go zabić. Nie wierzy w zapewnienia mechanika i próbuje sam przekonać się, na ile jeszcze go stać. Podczas takiej eskapady dochodzi do tragedii. Miejscowy strażak ma przez Dusty’ego kłopoty, dlatego samolot postanawia zgłosić się na kurs pożarniczy i zostać drugim strażakiem, dzięki czemu odpracuje swoje winy. Na miejscu nie informuje jednak nikogo o swoich kłopotach zdrowotnych, w związku z czym na treningach wypada blado...

Samoloty 2 to animacja Disneya z 2014 roku. Jest kontynuacją bajki z 2013. Ponownie głównym bohaterem zostaje samolot rolniczy Dusty, który tym razem nie może się ściągać, a każdy większy wysiłek może oznaczać dla niego śmierć.

Dusty popełnił błąd, przez który jego znajomy może mieć problemy. By nie dopuścić do zamknięcia lotniska w rodzinnej miejscowości, samolot udaje się na kurs strażacki. Dusty nie sądził jednak, że to tak trudny kawałek chleba. Inni członkowie ekipy są nie tylko zżyci i odważni, oni potrafią się zdyscyplinować i nie ryzykują swojego życia, gdy wiedzą, że misja jest trudna. Dusty będzie musiał się tego od nich nauczyć.

Tym razem otrzymujemy zupełnie inną historię. W pierwszej części oglądaliśmy zmagania podczas wyścigów, widowiskowe potyczki z pogodą, rywalizację. Tu akcja przenosi się w spokojniejsze rejony, co nie oznacza, że jest nudno. Wybuchające ciągle pożary sprawiają, że widz wyczuwa atmosferę grozy, widzi też, jak trudne zadanie mają strażacy. A jednak nie jest to tylko film, w którym jakiś samochód polewa wodą ogień. To przede wszystkim obraz ukazujący nowoczesne ratownictwo. 
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
Samoloty 2 to także lekcje, nie tylko dla Dusty’ego. Widzowie będą mogli dowiedzieć się, że bezpieczeństwo i zachowanie pewnych norm jest niezbędne, by móc bez trosk żyć w zalesionym terenie. O tym nie myśli w ogóle prowadzący ośrodek wczasowy samochód, który dba jedynie o własne dobro i dochody. Poza tym możemy obserwować upadek mistrza – Dusty przez jedno wydarzenie musi zmienić całe swoje życie. Jak maszyna, która wcześniej była na szczycie popularności, poradzi sobie z nowym zajęciem?
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
Jak zwykle otrzymujemy też wiele drugoplanowych postaci, które warte są uwagi. Przede wszystkim zwierzchnik Dusty’ego – profesjonalista, który nie jest zadowolony z nowego członka drużyny, jest surowy, ale jego historia jest równie skomplikowana co Dusty’ego. Dodajmy do tego przyjaciół samolotu z wioski, którzy chcą zrobić wszystko, by znaleźć dla niego zamienną część. Nie brakuje też nowych znajomych, a wśród nich Marusia – mechanika złotej rączki – czy Lidki – zakochanej w Dustym fanki.
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
W polskim dubbingu usłyszymy Maćka Musiała w głównej roli, Monikę Dryl jako Lidkę, Mariana Opanię w roli Maydaya, Grzegorza Małeckiego mówiącego za Kopcia czy Pawła Wawrzeckiego wcielającego się w Mariusia. Niesamowicie ciekawą i tajemniczą postacią jest Wicherek, który został obdarzony głosem Wiktora Zborowskiego. Dottie mówi głosem Weroniki Rosati, Kapitan – Cezarego Morawskiego. Poza tym usłyszymy jeszcze m.in. Piotra Machalicę i Marka Barbasiewicza.
 
foto: Disney Enterprises, Inc.
Samoloty 2 to niezła familijna bajka, w której mocną stroną są widowiskowe akcje pożarnicze i muzyka im towarzysząca, która buduje emocje. Mimo wszystko jednak o wiele bardziej lubię Auta, choć i one nie są moimi ulubionymi bajkami. Jeśli jednak nie widzieliście jeszcze drugiej części Samolotów, polecam nadrobić.

2 komentarze:

  1. Nigdy nie widziałam tego filmu, nawet jedynki, nie miałam pojęcia, że istnieje :o

    OdpowiedzUsuń
  2. "Samoloty" oglądałam, ale nie podobały mi się tak, jakbym tego oczekiwała, więc nie wiem, czy skuszę się na drugą część.

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!