"Chłopiec na szczycie góry" John Boyne


http://www.taniaksiazka.pl/chlopiec-na-szczycie-gory-john-boyne-p-840491.htmlAutor: John Boyne
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 272

Pierrot mieszka w Paryżu z matką i ojcem. Ojciec jest weteranem wojennym, który przez to, co widział, nie umie się przystosować na nowo do życia. Gdy ginie, Pierrot zostaje z matką, jednak i ona niedługo potem umiera. Sierota trafia do domu dla dzieci, jednak opiekunkom udaje się skontaktować z jego jedyną żyjącą krewną. Ciotka zabiera chłopca do siebie, ale ma pewne warunki. Pierrot musi zmienić imię, zabrania mu się także kontaktu z dawnym przyjacielem, Żydem. A to wszystko dla dobra chłopca...

Chłopiec na szczycie góry Johna Boyne’a to książka której akcja przenosi nas na przełom lat 30. i 40. XX wieku. Trzecioosobowy narrator opisuje losy chłopca z Francji, który nie miał łatwego życia. Najpierw widział ojca, który nie był sobą, potem zmarła mu matka, musiał rozstać się z przyjacielem, a w domu dziecka się nad nim znęcano. W końcu jednak trafił pod skrzydła ciotki, ale musiał całkowicie odmienić swoje życie.

Pierrota poznajemy, gdy jest małym chłopcem. Jest ciekawy świata i odważny – podróżuje sam, odzywa się do starszych, nie jest przestraszony. Niestety, nie zawsze myśli o konsekwencjach swoich czynów i słów. Gdy trafia do ciotki, nie może zrozumieć, czemu ma zapomnieć o swoim pochodzeniu. Trudno mu się przestawić, nie pojmuje reguł panujących w nowym domu.

Chłopiec trafia do domu Hitlera i poznaje gospodarza. Szybko zaczyna się do niego przyzwyczajać, lubi go i łaknie kontaktu z nim. Prawdopodobnie tak nadrabia braki w ojcowskiej miłości. Chce świecić przykładem, by Hitler był z niego dumny. Jego nadgorliwość jest jednak przerażająca. Chłopiec całkowicie się zmienia, dorasta jako zupełnie inny człowiek. Zapomina o swojej przyszłości, a by przypodobać się Hitlerowi zrobi wszystko. Zaczyna patrzeć na innych z góry, staje się opryskliwy i władczy. Zaskakujące, jaki wpływ na młodego chłopaka ma Hitler. Jest dla niego wzorem do naśladowania i idolem. 


W książce nie brakuje tajemnic, spisków i aury pełnej napięcia. Wszystko to możemy jedynie wyczytać między wierszami, bo narrator wczuwa się w to, co mógł czuć Pierrot. Bohater był młody, gdy wydarzenia opisane w książce się rozgrywały, dlatego nie wszystko rozumiał. Niekiedy opowieść wygląda dość naiwnie właśnie dlatego, że narracja prezentuje wszystko z pozycji chłopca, nadal jednak pozostając w trzeciej osobie.

Książka szokuje i wstrząsa głównie tym, jak zmienił się Pierrot i jaki wpływ miał na niego Hitler. Nie manipulował chłopakiem, ale pokazywał mu zupełnie inny świat i wypełniał pewną lukę w jego życiu. Zapatrzony w idola Pierrot popełniał wiele błędów w życiu. Wydarzenia opisane w lekturze są zaskakujące, ale chyba właśnie z tego znany jest autor. 

Chłopiec na szycie góry pokazuje czasy wojny, ale raczej zza kulis. Otrzymujemy obraz tego, jaki w domu był Hitler i jak traktował ludzi ze swojego otoczenia. To ciekawe spojrzenie na tę postać. Najmocniejszym punktem powieści jest jednak zmiana, jaka zachodzi w zachowaniu Pierrota. Jest naprawdę przerażająca. Jeśli znacie Chłopca w pasiastej piżamie, nie trzeba was zapewne namawiać do sięgnięcia po Chłopca na szczycie góry. Jeśli nie mieliście okazji czytać, czas najwyższy nadrobić, a także sięgnąć po najnowszą powieść Boyne’a.

Książka dostępna jest w dziale Nowości Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka.pl

6 komentarzy:

 1. Faktycznie pozycja wydaje się mocna, ale z tego cp rozumiem to czysta fikcja literacka?

  OdpowiedzUsuń
 2. z chęcią bym się w nią zaczytała :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśnie czytam "Chłopca w pasiastej piżamie", a "Chłopiec na szczycie góry" jest tylko kwestią czasu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja obie te pozycje muszę poznać- koniecznie!
   justboooks.blogspot.com

   Usuń
 4. Nie mogę przegapić tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna recenzja!
  Być może kiedyś sięgnę po tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!