"Wywiad z wampirem" Anne Rice

Autor: Anne Rice
Tytuł oryginalny: Interview with the Vampire
Wydawnictwo: Rebis
Czas nagrania: 16 godz. 9 min

http://audioteka.com/pl/audiobook/wywiad-z-wampirem

Louis za życia nie był do końca szczęśliwy. Po śmierci brata chciał umrzeć, nie czuł się dobrze z faktem, że podejrzewa się go o mord. Jednak na jego drodze stanął Lestat, który uczynił go nieśmiertelnym, zamiast zabić. Wampir chciał przejąć majątek Louisa, by żyć w dostatku i luksusie. Postanowił zrobić z mężczyzny towarzysza i zamieszkał u niego. Ich nocne życie przez jakiś czas nie wzbudzało podejrzeń nikogo, jednak z czasem służba zaczęła baczniej obserwować swoich panów...

Wywiad z wampirem Anne Rice to powieść wydana w 1976 roku. Rozpoczyna ona cykl Kroniki wampirów. Głównym bohaterem książki jest Louis – wampir, który opowiada dziennikarzowi o swoim życiu. Wspomina czasy, gdy był człowiekiem, lecz skupia się głównie na egzystencji po zmianie. Książka ma ciekawą formę – we fragmentach rozgrywających się współcześnie pojawia się trzecioosobowy narrator, gdy Louis zaczyna snuć swoją opowieść, to on przejmuje tę rolę i historia zmienia się na opowiadaną w pierwszej osobie.

Louis jest nietypowym osobnikiem, o czym zresztą mówią też jego pobratymcy. Nie czerpie przyjemności z zabijania, potrafi zadowolić się krwią zwierząt, a cierpienie ludzi jest dla niego samego bolesne. Poza tym nie zapomina o tym, jaki był, gdy był człowiekiem. Bywa litościwy, ma uczucia. Nie jest maszyną do zabijania.

Głównym tematem pozycji jest opowieść o tym, jak wygląda życie wampira. Nie zawsze da się odczuć upływ czasu w historii opowiadanej przez Louisa, czasem wydarzenia, które przytacza, wyglądają, jakby trwały kilka dni, a mijają między nimi lata. Mężczyzna mówi o tym, jak stał się wampirem, jak wyglądała jego znajomość z Lestatem, a potem z Claudią. Z pozoru ich życie niewiele różni się od ludzkiego – jedzą, śpią, wychodzą na miasto, czytają książki, robią zakupy. Jednak wszystko to podszyte jest pewną dozą tajemniczości, którą da się wyczuć podczas lektury.

Wydaje mi się, że Wywiad z wampirem jest dość znaną pozycją, dlatego trudno powiedzieć, czy mogła ona czymś zaskoczyć podczas czytania. Nie jest to krwawa, pełna zwrotów akcji lektura, to raczej coś z pogranicza horroru i literatury grozy, którą podsyca nastrój, nie same wydarzenia. Można uznać, że to jeden z klasyków, który warto znać. Nie ma tu udziwnień, wampiry przedstawiono zgodnie z wyobrażeniami, które zazwyczaj serwuje nam popkultura. I to naprawdę duża zaleta tej książki.

Wywiad z wampirem doczekał się nie tylko wersji filmowej, lecz także nagrania książki w formie audiobooka. Lektorem został Miłogost Reczek, który doskonale sprawdza się w swojej roli. Nie narzuca nam swojej interpretacji, ale też nie jest monotonny. Słucha się go dobrze, ma przyjemny głos, który świetnie pasuje do tej pozycji.

Jeśli nie znacie jeszcze Wywiadu z wampirem, powinniście to nadrobić. To książka, która jest wręcz kultowa. Każdy fan fantastyki i horrorów powinien ją przeczytać. Nie spodziewajcie się jednak wymyślnych scen walki, krwawych mordów, zwrotów akcji – to raczej stonowana lektura o niesamowitym klimacie.


Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.pl:


2 komentarze:

  1. Czytałam dobrych parę lat temu. Pamiętam jednak, że tak jak film zrobił na mnie wrażenia tak książka nie do końca. Ciężko mi się ją czytało, w związku z czym nie sięgnęłam po kolejne części napisane przez Rice, a szkoda, bo liczyłam na coś naprawdę dobrego...
    zapraszam do mnie: aga-zaczytana.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!