Powtórka z Disneya – "Auta"



Zygzak McQueen to samochód wyścigowy, który pragnie wygrać Złoty Tłok. Podczas zawodów podejmuje jednak tragiczną w skutkach decyzję, która kosztuje go pęknięcie opony. On i dwóch przeciwników – Król i Marucha – docierają na metę w tym samym czasie. Remis oznacza dogrywkę. McQueen chce jako pierwszy dotrzeć na miejsce zawodów, by poznać lepiej tor i móc zaimponować ekipie potencjalnego sponsora. Niestety, Marian, który przewozi Zygzaka, zasypia i przypadkiem otwiera klapę w naczepie. McQueen zostaje sam na drodze. Chcąc dogonić Mariana, trafia do małej mieściny, gdzie wyrządza spore szkody. Teraz musi w ramach czynu społecznego odbudować drogę, co wcale mu się nie podoba.

Auta to pierwsza część serii opowiadającej historie z życia samochodów. Film wyszedł w 2006 roku i stworzyły go studia Pixar i Disney. Głównym bohaterem animacji jest Zygzak McQueen – młody zawodnik wyścigów, który bardzo chce wygrać. Niestety, jest niepokorny i zbyt pewny siebie, nie ma przyjaciół, a ekipa techniczna ciągle się zmienia, bo nikt nie może z nim wytrzymać. Gdy Zygzak trafia do Chłodnicy Górskiej, zaczyna się zmieniać. Widzi, że auta tu są życzliwie i otwarte, nie ma fałszu, a każdy chce pomóc drugiej osobie.
 
W Chłodnicy Zygzak poznaje Złomka – sympatyczny, choć nierozgarnięty holownik, który chce się z nim zaprzyjaźnić. Wśród mieszkańców jest także Sally – najmłodsza z nich, zadziorna i o dobrym sercu, która wpada w oko McQueenowi. Z postaci drugoplanowych warto wyróżnić też Luigiego, który prowadzi zakład wulkanizacyjny, oraz wójta, który jest bardzo niechętny wobec przybysza.
 
Głównym zadaniem Zygzaka jest naprawa drogi. By mieć to z głowy, wyścigówka robi to szybko i niechlujnie, przez co ma jeszcze więcej roboty, bo musi drugi raz robić to samo. Jednak poza pracą McQueen ma też inne zajęcia. Po pierwsze poznaje historię miejscowości, do której przypadkowo trafił, i ludzi, którzy tu mieszkają. Uczy się też skrętów, które nie do końca mu wychodziły. Zaczyna również odkrywać, że jego życie było do tej pory puste i sztuczne, skupiał się na czymś, co łatwo może przeminąć, a nie miał wokół siebie nikogo, z kim mógłby spędzić czas i porozmawiać.
 
W bajce nie brakuje przemycanych w tle emocji i ważnych lekcji. Przede wszystkim zmiana, jaka zachodzi w Zygzaku, jest fascynująca. Wzruszająca historia Chłodnicy Górskiej sprawia, że widz inaczej patrzy na tę miejscowość i mieszkające tu samochody. Do tego zachowanie McQueena na torze podczas finałowego wyścigu chwyta za serce. Okazuje się bowiem, że to nie wygrana przynosi sławę, lecz zachowanie i postawa młodego zawodnika.
 
W polskiej wersji językowej usłyszymy Piotra Adamczyka w roli McQueena, Witolda Pyrkosza jako Złomka i Daniela Olbrychskiego grającego wójta. Do tego pojawiają się też głosy Stanisławy Celińskiej, Artura Barcisia, Adama Ferencego czy Roberta Rozmusa. Ekipa dubbingowa jest bardzo bogata, każda postać otrzymała swój unikalny głos. 

Auta to naprawdę przyjemna animacja, którą można oglądać wiele razy i nadal odnajdywać w niej coś nowego. To jedna z tych bajek, która będzie bawić zarówno dzieci, jak i rodziców. Pomysł na samochodowych bohaterów może na początku trochę dziwić, jednak w rezultacie wypada bardzo dobrze. Poza tym Auta uczą, że nie liczy się zwycięstwo za wszelką cenę, lecz bycie fair.

5 komentarzy:

 1. Widziałam i bardzo lubię, chociaż osobiście kompletnie nie znam się na samochodach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. obejrzałam to kiedyś, ale mnie nie porwało

  OdpowiedzUsuń
 3. Ta bajka jest dalej popularna wśród dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nigdy jeszcze nie udało mi się obejrzeć w całości, zawsze łapię się na oglądaniu fragmentów. Generalnie rzecz biorąc - wiem, o co w bajce chodzi, ale muszę kiedyś namówić kuzyna na oglądniecie raz jeszcze (tym razem w całości) :)

  Pozdrawiam,
  http://faaantasyworld.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!