"Cinder" Marissa MeyerTytuł: Cinder
Tytuł oryginalny: Cinder
Wydawnictwo: Egmont
Czas trwania: 12 godz. 13 min

http://audioteka.com/pl/audiobook/cinder
Cinder jest mechanikiem w Nowym Pekinie. Pracuje na straganie, naprawia sprzęty, ale też szuka dla siebie części. Cinder jest bowiem cyborgiem – uległa wypadkowi, gdy była mała, i od tamtej pory zamiast dłoni i stopy ma mechaniczne zamienniki. Przez to uznawana jest za istotę drugiej kategorii. Życie Cinder nie jest łatwe – mieszka z prawną opiekunką i jej dwoma córkami, traktowana jest bardzo źle, a na dodatek ciągle naraża się na zachorowanie – Ziemię zaatakował wirus, który dziesiątkuje jej mieszkańców. Nikt jeszcze nie wynalazł na niego antidotum. To wszystko przestaje mieć jednak znaczenie, gdy do Cinder zgłasza się książę Nowego Pekinu z prośbą o pomoc...

Cinder Marissy Meyer to pierwszy tom Sagi księżycowej. W Polsce ukazały się tylko dwie książki z serii. Cinder to główna bohaterka pierwszej powieści. Narrator pokazuje czytelnikowi jednak nie tylko to, co wiąże się z jej życiem, lecz także to, co dzieje się na dworze, w otoczeniu księcia Kai. Akcja skupia się jednak częściej na dziewczynie niż na przyszłym władcy.

Trudno wyodrębnić jeden wątek powieści. Pojawia się ich kilka, bardzo różnych. Mamy zarówno próby zwalczenia zarazy, wątek romansowy, który rozwija się dość wolno, ale jest bardzo przewidywalny, a także temat zagrożenia wojną, którą mogą Ziemi wypowiedzieć mieszkańcy Luny. Na dodatek otrzymujemy wątki związane z szukaniem odpowiedzi na to, dlaczego Cinder jest tak niezwykła, kim właściwie jest, co skrywa jej przeszłość. Bardzo ciekawie wypadają też te fragmenty powieści, w której dochodzi do konfrontacji Cinder i jej macochy. Opisy te wywołać mogą u czytelnika wielkie emocje związane z pokazaną tu pogardą i niesprawiedliwością.

Fabuła zainspirowana jest baśnią o Kopciuszku. W niektórych fragmentach widać to bardziej, w innych mniej. Chociażby scena balu i tego, co robią macocha i przybrana siostra, by Cinder nie poszła z nimi na to wydarzenie. Wiele jest jednak zmienionych rzeczy – z jedną z sióstr Cinder się przyjaźni – wiele wątków dodano, wzbogacając tę historię. Bardzo ciekawy jest motyw związany z zagrożeniem bezpieczeństwa Ziemi, a także ten dotyczący mieszkańców Luny. Dodaje on tej opowieści elementu grozy, wprowadza niebezpieczeństwo z zewnątrz.

Audiobooka Cinder czyta Dorota Segda. Lektorka ma przyjemny głos, który idealnie pasuje do baśniowych opowieści. Segda stara się oddawać emocje towarzyszące postaciom podczas dialogów i wychodzi jej to całkiem zgrabnie. Cinder w jej interpretacji wypada naprawdę dobrze.

Jeśli chodzi o samą lekturę, to czuję się nieco rozczarowana. Czasem brakowało mi wątków związanych z Kopciuszkiem, które sprytnie zostały wykorzystane w powieści, ale akcent ich rozłożenia z nowymi motywami wydawał się nierówny. Niestety, książka była też bardzo przewidywalna, co jest największym jej minusem. Nie mogę jednak powiedzieć, że mi się nie podobała. Nie zaskoczyła mnie fabułą, a jednak przyjemnie się jej słuchało. To idealna pozycja na wieczór, dla rozluźnienia. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji poznać tej książki, a chcecie sprawdzić, jak wygląda uwspółcześniona baśń o dziewczynie, która gubi na balu pantofelek, śmiało. Nie spodziewajcie się jednak fajerwerków, zaskakujących zwrotów akcji i skomplikowanej fabuły, a wtedy się nie rozczarujecie.Audiobooka wysłuchałam dzięki uprzejmości Audioteka.com:

4 komentarze:

 1. Mi się ogromnie ta powieść podobała. To prawda, nie jest najwyższych lotów, ale na moje jest to bardzo dobry kawałek młodzieżowego fantasy. Miłość nie wysuwa się na pierwszy plan, mamy dobre sceny walki (choć lepsze są w części drugiej), dobrze zarysowana akcja. Dla mnie sytuacja, gdy są niewyraźne podobieństwa do basni o Kopciuszku, ale nie jest to kolejna kalka, jest bardzo na plus.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla mnie Cinder była ogromnie przyjemną i lekką lekturą. Scarlet (druga część) natomiast stała się jedną z moich ulubionych książek. Pokochałam Wilka całym sercem i o ile pierwszą część nie poleciłabym zbyt wielu osobom to Scarlet polecam z czystym sercem.
  Pozdrawiam :)
  moonybookishcorner.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi ta książka bardzo się spodobała i czekam na ponowne wydanie w Polsce :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Niekiedy znaczna przewidywalnośc i tak nie przeszkadza, bo wyczekuje się lekkiego i przyjemnego czytania, tak na oderwanie myśli od trosk codzienności. :)

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!