"Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczny przewodnik po filmie" Michael KoggeAutor: Michael Kogge
Tytuł oryginalny: Fantastic Beast and Where to Find Them. Magical movie handbook
Wydawnictwo: Media Rodzina
Liczba stron: 96

http://www.taniaksiazka.pl/fantastyczne-zwierzeta-i-jak-je-znalezc-magiczny-przewodnik-po-filmie-michael-kogge-p-814291.html


Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć dla fanów Harry’ego Pottera to doskonały powrót do świata magii. Choć historia przedstawiona w filmie rozgrywa się znacznie wcześniej niż wydarzenia zaprezentowane w serii J.K. Rowling o młodym czarodzieju, atmosfera pozwala wrócić do tej wspaniałej rzeczywistości pełnej zaklęć. Wraz z filmem na rynku pojawiły się także książki, które dla fanów są świetnym uzupełnieniem tej historii. Jedną z nich są Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczny przewodnik po filmie Michaela Kogge.

Książka podzielona jest na pięć działów: postacie, zwierzęta, organizacje, miejsca oraz różdżki i zaklęcia. W pierwszym przedstawieni są bohaterowie ekranizacji – zarówno główni, czyli Newt, Jacob, Tina i Queenie, jak również ci drugoplanowi. Opisy zawierają najważniejsze informacje, w tym dane osobowe, pochodzenie, umiejętności i zainteresowania. W danych możemy wyczytać ciekawostki na temat wydarzeń, w których brali udział bohaterowie. Dalsze rozdziały to często same zdjęcia, tekstu jest tu znacznie mniej, np. w części o zwierzętach jedynie obskurus ma informacje na swój temat. Ciekawy jest natomiast rozdział o miejscach, który opisuje „właściwości” danej placówki. Wszystkie dane zawierają się jednak w opisie scen z filmu, często tekst jest po prostu streszczeniem wydarzeń, które rozgrywały się w danym miejscu.

Teksty prezentowane w książce odnoszą się bezpośrednio do ekranizacji. Każda informacja, którą otrzymujemy, ma swoje potwierdzenie w filmie. Nie mamy zatem nic ponad to, co widzieliśmy i co nam przekazano na temat konkretnych bohaterów, miejsc i wydarzeń. Może to być minusem pozycji, jednak z drugiej strony sposób przekazania danych pomaga nam przypomnieć sobie poszczególne wydarzenia i sceny z filmu, co pewnie dla wielu osób będzie ciekawe.

Wielkim plusem pozycji są zdjęcia i dodatki w postaci ilustracji. Otrzymujemy zarówno kadry z filmu, jak i fotografie pozowane. Przy opisach umieszczono także odpowiednie zdjęcia jako ilustracje tekstów – np. walizkę, różdżki, przedmioty charakterystyczne dla postaci. Dzięki temu książka jest atrakcyjna wizualnie. Niestety, jak już wspomniałam, czasem zamiast tekstu pojawiają się same zdjęcia. Jest to w jakiś sposób ciekawe, bo możemy przyjrzeć się na przykład szczegółom budowy różdżek, jednak zabrakło jakiejś wzmianki na temat ich pochodzenia – choć znowu: nie było o tym w filmie i w rezultacie nie ma tego w książce.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Magiczny przewodnik po filmie to raczej ciekawostka dla fanów serii niż coś więcej. Podoba mi się obszerny rozdział o miejscach, chociaż nie wnosi on zbyt wiele nowych rzeczy, daje jednak obraz tego, co mogło nam umknąć. Dzięki tej pozycji możecie jednak w łatwy sposób przypomnieć sobie najważniejsze sceny i wydarzenia związane z filmem. Dobrze mieć na półce, jeśli jesteście wielbicielami twórczości Rowling. 

Książka dostępna jest w dziale Nowości Księgarni Tania Książka:

taniaksiazka.pl


3 komentarze:

  1. Raczej ja się nie skusze na ten przewodnik :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że to taka książka do przejrzenia na raz, fajna ale ostatecznie wystarczy dobrze film obejrzeć, nie potrzeba do tego przewodników. Ale wiadomo, kasa! Każdy chce zarobić :)

    OdpowiedzUsuń
  3. szukałam takiej książki o Harrym Potterze bo mój brat jest wielkim fanem,niestety jest on chory na zespół Downa więc dla niego taka ilustrowana książka to ogromna frajda. Zamówiłam już myslę, że będzie zachwycony :D

    OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!