The Songs You’ve Never Heard, Becky Jerams, Ellie Wyatt

Autor: Becky Jerams, Ellie Wyatt
Tytuł: The Songs You’ve Never Heard
Wydawnictwo: HarperYA
Liczba stron: 360

Meg jest siostrą gwiazdy popu, jednak nikt nie wie, że sama też pisze piosenki i chciałaby śpiewać. Jest dla swoich bliskich niewidzialna, to Caspara pochłania całą uwagę rodziców. gdy w letniej pracy Meg poznaje Alanę, nie wie jeszcze, że ta aspirująca piosenkarka zmieni jej życie.

The Songs You’ve Never Heard to powieść duetu Becky Jerams i Ellie Wyatt. Główną bohaterką i narratorką powieści jest Meg. Dziewczyna ma siedemnaście lat i jest dość znana – głównie z powodu bycia siostrą gwiazdy popu. Sama jednak nie przepada za popularnością, sława nie jest dla niej łatwa, musi mierzyć się z hejtem w sieci i naprzykrzającymi się fanami, którzy chcą ją wykorzystać, by poznać Caspara. Dziewczyna ma żal do rodziców, ponieważ dla kariery syna są w stanie wiele poświęcić i nie interesują się przez to córką, która również ma duszę artystki.

Powieść ma kilka ważnych wątków. Pierwszy z nich to przyjaźń, która trafia się niespodziewanie. Z pozoru dwie zupełnie różne dziewczyny łączy muzyka. Wspierają się wzajemnie, dopingują i inspirują. Drugim wątkiem jest życie w cieniu brata – Meg nie tylko czuje się zaniedbana przez rodziców, lecz także musi znosić niechciane zainteresowanie fanów. Boi się, że wszystkie relacje, które nawiąże, będą dążyć do tego, by wykorzystać ją jako przepustkę do gwiazdy popu. Trzeci wątek dotyczy miłości. Meg jest zadurzona w rówieśniku, ale nie potrafi mu tego wyznać. Flirtuje z nim w sieci, ukrywając się pod pseudonimem, a na żywo jest dla niego opryskliwa i zniechęca go na każdym kroku.

W książce znajdziemy wiele odniesień do muzyki. Są tu opublikowane teksty piosenek, mówi się też o tworzeniu i komponowaniu. Bohaterowie mają do tego różne podejście – jednym jest łatwiej, innym trudniej. Inspirują ich inni artyści, przeżycia, ale zdarza się tez brak weny. Przez muzykę mogą przekazać swoje uczucia i ważne dla siebie rzeczy. Boją się, że zawiodą fanów, a twórczość jest dla nich wszystkim.

Plusem książki jest fakt, że pokazuje ona inne odcienie sławy. Bohaterowie mierzą się z wysokimi oczekiwaniami, hejtem i ocenianiem przez innych. Nie mają prywatności, wszędzie śledzą ich kamery telefonów. Mocnym punktem jest też życie w sieci, by podtrzymać zainteresowanie fanów.

Z minusów, które zauważyłam, to zachowanie Meg. Nie mogłam czasem zrozumieć jej dąsów, miałam poczucie, że robi jedno, a myśli coś zupełnie innego. Czasem wydawała mi się rozkapryszona jak dziecko, chociaż przez większość czasu kreowano ją na ofiarę sławy brata. Nie mogłam za nią nadążyć. Jej zachowanie względem Matta też było dziwne.

Ogólnie jednak powieść okazała się przyjemną młodzieżówką, w której muzyka jest na pierwszym miejscu. Podoba mi się, że pokazano życie popularnych ludzi w nieco innej perspektywie, a także fakt, że nie zapomniano, że Meg jest odrębnym bytem od swojego brata.

Jeśli lubicie obyczaje młodzieżowe, możecie sięgnąć po ten tytuł. Jest dobry, chociaż bohaterka czasem może denerwować. Niemniej pochłonęłam go szybko i nie mogłam doczekać się rozwoju wypadków.

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperYA.  

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

8 komentarzy:

 1. Muzyka jest dla mnie bardzo ważna i lubię książki z tym motywem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego typu wydania już od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię pozycję z muzyką w środku. Kocham muzykę i książki, które do niego zawiązują. Angela

  OdpowiedzUsuń
 4. zaczytanamarzycielka85 maja 2024 16:30

  Chętnie poznam książkę z takim motywem muzycznym :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dla mnie młodzieżowa książka nie bardzo, ale moja młodsza sąsiadka po takie sięga więc zagadam do niej czy zna tę

  Anszpi

  OdpowiedzUsuń
 6. z chęcią bym ją sobie przeczytała w wolnej chwili! dzięki za podrzucenie tytułu
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 7. Pomimo kilku minusów, historia bohaterki wydaje się być warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 8. Twoje opisy postaci i ich relacji sprawiają, że już teraz czuję się zaintrygowana. Dziękuję za podzielenie się wrażeniami – z pewnością dodam tę książkę do swojej listy do przeczytania!

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!