Nocowanka w Egipcie, Timothy Knapman

Autor: Timothy Knapman
Tytuł: Nocowanka w Egipcie
Seria: Akademia Mądrego Dziecka
Wydawnictwo: HarperKids
Liczba stron: 52

Kuba i Lilka przenoszą się w czasie do starożytnego Egiptu, gdzie poznają swoich rówieśników i nocują na dworze faraona. Dowiadują się, co jadły dzieci, jak wyglądał przeciętny dom, kto chodził do szkoły i jak wyglądał dzień przeciętnego mieszkańca krainy nad Nilem. Czego jeszcze nauczą się podczas tej wyprawy?

Timothy Knapman stworzył pozycję Nocowanka w Egipcie, która skierowana jest do małych czytelników. Książka przenosi bohaterów i nas w czasie o wiele setek lat wstecz, byśmy mogli poznać starożytny Egipt i jego mieszkańców.

Bohaterowie spędzają czas ze swoimi rówieśnikami i dowiadują się wielu ciekawych rzeczy. Możemy podziwiać, jak zbudowane były dawniej domy, czym zajmowały się dzieci, co jadły i co piły. Widzimy, jak się ubierały i jak spędzały czas wolny. Informacji jest sporo, a dotyczą one przeróżnych dziedzin życia – korzystania z toalety, ozdabiania ciała, chodzenia do szkoły czy lekarza.

Treść podana jest w dwóch formach – po pierwsze jako opowieść, głównie w formie dialogu dzieci. Z rozmów można wynieść sporo różnic między starożytnością a współczesnością. Drugą formą przekazania informacji są różnego rodzaju ciekawostki zapisane po bokach – w formie dobrych i złych wiadomości czy wstawek między ilustracjami.

Styl autora jest przystępny i dostosowany do młodego odbiorcy. Jest dowcipny, prosty, ale pełen ciekawostek. Nie jest infantylny, ale myślę, że niektóre kwestie spodobają się maluchom – jak na przykład opis toalety.

Ilustracje odgrywają tu najważniejszą rolę. Są integralnym uzupełnieniem treści i często to na nie pierwsze zwracamy uwagę – na przykład schemat hierarchii społeczeństwa czy rozkład domu są bardzo szczegółowe i to one dostarczają najwięcej informacji.

Przyznam, że forma książki jest bardzo ciekawa. To fabularna opowieść o podróży w czasie, która jest bodźcem do poznawania starożytności. Dostarczono nam liczne ciekawostki i masę informacji, które podano w przystępnej, przyjaznej formie. Strzał w dziesiątkę!

Za książkę dziękuję wydawnictwu HarperKids.  

 

Więcej informacji o książkach wydawnictwa znajdziecie tu.

 

 

7 komentarzy:

 1. Ta książeczka jesg absolutnie urocza
  Swoją drogą gdzieś już ją wiedziałam
  Dyedblonde

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego typu wydania już od lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem odbiorców w różnym wieku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiśccie jestem nią zachwycona, niby opowieść o podróży w czasie, skrywa w sobie tyle wiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca pozycja, będę musiała się z nią zapoznać, jestem przekonana że dzieci będą też nią zachwycone. Angela

  OdpowiedzUsuń
 5. zaczytanamarzycielka85 maja 2024 16:24

  Książka bardzo mnie przekonała będzie idealna dla mojego syna ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo fajnych polecanek u Ciebie ostatnio, dzieciaki na pewno zadowolone z książeczek

  Anszpi

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetna recenzja! "Nocowanka w Egipcie" Timothy'ego Knapmana brzmi jak wspaniała przygoda, która przenosi czytelników w czasy starożytnego Egiptu.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!