Źródło, Jędrzej Pasierski

Autor: Jędrzej Pasierski
Tytuł: Źródło
Seria: Nina Warwiłow
Wydawnictwo: Czarne
Czas trwania: 11 godz. 24 min

W wąwozie w Beskidzie Sądeckim znalezione zostaje ciało słynnego lokalnego podróżnika i jego żony, a niedaleko ich zwłok cichutko siedzi ich dziecko. Nina Warwiłow zostaje wysłana na miejsce, by rozwiązać zagadkę ich morderstwa. Kobieta jest obca w tym miejscu, co jest zarówno wadą, jak i zaletą. Czy uda jej się dotrzeć do prawdy?

Źródło to kolejny tom serii o Ninie Warwiłow napisany przez Jędrzeja Pasierskiego. Tym razem akcja przenosi się w inne miejsce w górach. Ponownie jednak otrzymujemy kilka osób, o których opowiada narrator. Wśród nich jest oczywiście główna bohaterka, Nina Warwiłow, lecz także lokalny pasterz i dziewczynka, która przenosi się co jakiś czas z ojcem do innych schronisk.

Jak zawsze śledztwo prowadzone przez Ninę nie jest pełne pościgów i akcji. To przede wszystkim rozmowy z ludźmi, poznawanie lokalnego kolorytu i historii. Dużo obserwacji i wniosków wysnuwanych na podstawie nieskładnych zeznań. Składane powoli w całość wydarzenia są na finiszu przedstawiane logicznie i spójnie. Całość ma sens i nawet drobne elementy, które znalazły się w treści, są wyjaśnione i mają znaczenie dla całości.

Pasierski to mistrz tworzenia skomplikowanych i niespiesznych historii. Nie znajdziemy u niego zbyt wielu nagłych zwrotów akcji i wyskakujących z krzaków potworów. W jego twórczości pojawia się wiele rozmów, akcja jest powolna i dla niektórych zbyt monotonna. Osadzenie akcji w górach daje klimatyczne tło, ale też często duszną atmosferę, w centrum której znajduje się Nina – obca na wiele sposobów.

Nie zapomniano też o wątkach niezwiązanych ze śledztwem. Życie prywatne Niny nie pozostało w tle, poznaliśmy ją lepiej w poprzednich tomach, dlatego teraz możemy dalej obserwować jej codzienności. Kobieta mierzy się z byciem samotną matką i mieszkaniem w nowym miejscu, ale nie narzeka mimo wyzwań, jakie stawia przed nią życie.

Lektorem nagrania jest Janusz Zadura. Czytał też poprzednie części serii o komisarz Warwiłow, więc jest to pewnego rodzaju kontynuacja. Jego interpretacja bardzo pasuje mi do tych książek – nigdzie się nie spieszy z odczytywaniem treści, zmienia barwę głosu w dialogach, buduje napięcie. Nie jest przy tym sztuczny i nie ma w tym nagraniu przesady. Wszystko jest wyważone i dopasowane do treści.

Powiem szczerze, że pierwszy tom serii o Ninie Warwiłow nie przypadł mi tak do gustu, jak kolejne części. Z tomu na tom jest coraz lepiej, a główna bohaterka zyskuje sympatię czytelnika. Jest prawdziwa, nie jest idealna. Zagadki kryminalne są ciekawe, przemyślane i skomplikowane, co bardzo mi się podoba.

Jeśli szukacie kryminałów w skandynawskim stylu, możecie śmiało sięgnąć po twórczość Pasierskiego. Jego teksty są bardzo dobre, warto mieć je na uwadze.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

6 komentarzy:

 1. Lubię książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tym autorze, ale chętnie zapoznam się z pierwszym tomem serii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie miałam okazji poznać twórczości tego autora, ale po Twojej recenzji muszę to zmienić, bo to moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam okazji poznać twórczości tego autora, jednak zapowiada się naprawdę ciekawa literatura :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wiem komu ta książka może się spodobać. Idealnie jest mieć więc świadomość jej istnienia.

  OdpowiedzUsuń
 6. kryminał w skandynawskim stylu brzmi dobrze, będe mieć na oku
  dyedblonde

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!