Ofiara losu, Camilla Lackberg

Autor: Camilla Lackberg
Tytuł: Ofiara losu
Seria: Saga o Fjallbace
Wydawnictwo: Czarna Owca
Czas trwania: 12 godz. 6 min

W wypadku samochodowym ginie kobieta. Według policji prowadziła pod wpływem alkoholu, ale jej bliscy twierdzą, że była abstynentką. W tym samym czasie w Tanumshede zjawia się ekipa filmowa – będzie tu kręcony show z udziałem celebrytów. Patrik ma mnóstwo roboty, a na dodatek zbliża się jego ślub z Ericą.

Ofiara losu to czwarty tom serii Sagi o Fjallbace. Autorem cyklu jest Camilla Lackberg. Szwedzkie thrillery obyczajowe tej pisarki skupiają się na postaciach Erici i Patrika, jej partnera.

Wątek kryminalny związany jest z dwiema sprawami. Po pierwsze dochodzi do wypadku samochodowego, w którym ginie kierowca. Kobieta nie tykała alkoholu, a jednak badanie wykazało, że była pod wpływem, prowadząc. Po drugie kręcony w miejscowości reality show przynosi nowe kłopoty. Patrik bez przerwy jest w pracy, musi też podjąć decyzję, którą ze spraw się zająć – jedna jest niezwykle medialna, ale druga nie jest mniej ważna.

Dodatkowo mamy wątki prywatne. Zbliża się ślub Eriki i Patrika, więc i przygotowań jest znacznie więcej. Dodatkowo siostra partnerki policjanta jest nadal w rozsypce. Erika ma pod opieką zarówno siostrzeńców, jak i własne dziecko, a także zajmuje się siostrą. Sprawy związane ze ślubem jej umykają, a terminy gonią.

W tym tomie mam wrażenie, że było nieco więcej Eriki, ale zabrakło mi jej detektywistycznego zacięcia. Po pierwszym tomie akcja skupia się głównie na Patriku, a ciekawość Eriki gdzieś zniknęła. Może to wina natłoku obowiązków z życia codziennego, ale nieco tęsknię za jej działaniem.

Ofiara losu to typowy skandynawski kryminał. Nie ma tu zwrotów akcji co rozdział, jest raczej stonowana akcja, która nie zaskakuje zbyt często. Są też niedopowiedzenia, które podkręcają atmosferę. Pokazanie życia gwiazd reality show jest intrygujące, a jeszcze dodając do tego fakt, że postacie biorące w nim udział są tak różne, można spodziewać się wszystkiego. Plusem jest też serwowanie czytelnikowi urywków z przeszłości sprawcy morderstwa, ale tak, by nie zdradzić zbyt wielu szczegółów.

Kolejny raz autorka wprowadziła do powieści kilka wątków, które pod koniec się łączą i wszystkie logicznie i spójnie spajają. Tym razem były tu elementy, które mnie zaskoczyły pod koniec powieści. Nie wiedziałam, kto jest mordercą, nie mogłam wytypować odpowiedniej osoby i to był wielki plus.

Lektorem nagrania jest Marcin Perchuć. Czytał on również poprzednie części serii, co tworzy pewną spójność. Jego głos jest przyjemny. Potrafi wczuć się w emocje bohaterów i trochę zmieniać tonację, by słuchacz mógł poznać, kto teraz się wypowiada. Nie jest to jednak udziwnione do przesady. Podoba mi się jego zaangażowanie w tekst i w sposób przekazania go.

Ofiara losu to dobry, trzymający w napięciu thriller obyczajowy z elementami codziennych spraw bohaterów. Uwielbiam słuchać nagrań książek Lackberg, bo są klimatyczne i mają atmosferę nie do podrobienia, a przy tym lektor potrafi naprawdę doskonale wcielać się w postacie.

Audiobooka wysłuchałam dzięki Audiotece.

 

4 komentarze:

 1. Lubię sięgać po książki tej autorki. Myślę, że będę chciała zapoznać się z tą lekturą.

  OdpowiedzUsuń
 2. lubię dreszczyk niepewności i odrobinę napięcia a więc idealnie dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki pisarki, chociaż nie wszystkie i uważam, że ogólnie jest ich zbyt dużo, jak na to, żeby się nie powtarzały schematami od czasu do czasu.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam jeszcze pióra autorki, ale dużo dobrego czytam o jej twórczości i chętnie sprawdzę jak pisze.

  OdpowiedzUsuń

Daj znać, co sądzisz o wpisie!